Njemačka od EU traži da što prije zatvori OHR

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Njemačka od EU traži da što prije zatvori OHR





Izvor: Nezavisne novine Uroš Vukić - 08.04.2011 20:00

slitunain.php


BRISEL - Kancelarija visokog predstavnika (OHR) nema potrebnu moć i snagu da promijeni politički ambijent u BiH i dok god je on prisutan, stil vođenja politike se neće promijeniti, navodi se u pismu koje je Njemačka uputila članicama EU, saznaju "Nezavisne novine" od izvora u Briselu.
U pismu se ističe da je u BiH neophodna promjena, ali da Dejtonski sporazum mora ostati osnova države i da BiH na toj osnovi mora da izgradi svoju evropsku kuću.
"Struktura OHR-a i njegova politička sredstva su osmišljena da se bore protiv prijetnji miru i stabilnosti i to u drugoj polovini devedesetih godina. Ako se i dalje bude držala OHR-a, međunarodna zajednica će ograničiti svoj politički potencijal", navodi se u pismu.
Isto tako stoji u pismu da bi bonska ovlaštenja trebalo da ostanu na snazi, posebno kada se dođe u situaciju da neko prijeti Dejtonskom sporazumu, te da ih treba koristiti kao krajnje sredstvo.
"OHR treba da bude zatvoren što je prije moguće i njegovo dalje prisustvo ne samo da bi ugrožavalo EU, nego bi potkopavalo i angažman i efikasnost i spriječilo bi bh. političare da počnu da se ponašaju u skladu sa briselskom logikom", naglašava se u pismu Njemačke članicama EU.
Dalje se navodi da od Dejtonskog sporazuma pristup međunarodne zajednice nije uspio da stvori inicijative koje bi napustile trenutni način razmišljanja i da bh. političare natjera na kompromis za dobro svih građana BiH.
"Trenutna politička situacija nastala usljed pregovora o formiranju vlasti još jednom je u fokus stavila nespremnost političara da kompromis i blagostanje države stave ispred nacionalističkih programa", ističe se u pismu.
U pismu se navodi da je glavni izazov međunarodne zajednice stvaranje konstruktivne atmosfere, te da je neophodno da odgovornost bude na plećima onih koji određuju politiku, a koji se suzdržavaju od preuzimanja odgovornosti, jer čekaju da OHR i međunarodna zajednica djeluju.
U pismu se naglašavaju odranije poznati nezvanični stavovi da OHR i visoki predstavnik sa malim timom treba da budu dislocirani iz BiH i da nastave sa nadgledanjem usklađenosti sa Dejtonskim sporazumom.
"Dobar izbor za budućeg visokog predstavnika bio bi neki međunarodni advokat", ističe se u pismu.
Isto tako, navodi se da u fokusu političkog djelovanja treba da bude briselska logika kompromisa, a ne dejtonsko isticanje nacionalnih programa, a da te promjene treba da se ogledaju u obnovljenom međunarodnom prisustvu.
"Upravo zato pozdravljamo odluke Savjeta ministara spoljnih poslova EU od 21. februara i 21. marta, koji je odlučio da ojača prisustvo EU tako što će spojiti funkcije specijalnog predstavnika i šefa delegacije EU. Pozdravljamo i odluke da novom šefu delegacije EU bude dat jači mandat koji bi podrazumijevao i sankcije protiv osoba koje podrivaju mir i stabilnost. Ova dva položaja treba spojiti što je prije moguće i na čelo delegacije EU treba postaviti neku istaknutu osobu", ističe se u pismu koje je Njemačka uputila ostalim članicama EU.
 
Natrag
Top