Nivo javnog duga još nije preterano visok, ali je značajan

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Nivo javnog duga još nije preterano visok, ali je značajan


Državni sekretar u Ministarstvu finansija Vuk Đoković izjavio je danas da javni dug Srbije, koji obuhvata 32,5 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), za sada nije preterano visok, ali je za nivo razvoja naše zemlje značajan.
Đoković je u izjavi Tanjugu podsetio da je zakonom o fiskalnoj odgovornosti, koji će važiti od 2011. godine, predviđeno da učešće javnog duga u BDP-u ne može da bude iznad 45 odsto, isključujući obaveze koje će nastati po osnovu regulisanja pitanja restitucije.
„Prema tome, postoji prostor da se budžetski deficit finansira dugom još određeni niz godina, ali svakako ti deficiti ne smeju da budu veliki”, ukazao je Đoković.
On je podsetio da je budžetski deficit Srbije u 2010. godini predviđen na nivou od 4,8 odsto BDP-a, što znači da će, ako bude u potpunosti realizovan i ako se bude plaćao iz javnog duga, automatski povećati nivo zaduženosti Srbije.
Đoković je napomenuo i da zakon, takođe, određuje koliki može da bude godišnji budžetski deficit Srbije u narednom periodu, što primorava Ministarstvo finansija i vladu da u predstojećim godinama vode fiskalnu politiku sa jako malim deficitom.
Pravilo u zakonu, koje je vezano za budžetski deficit, u principu obezbeđuje isto što i aranžman sa Međunarodnom monetarnim fondom - da kada su godine krize i teške godine vi možete da imate malo veće deficite, ali se taj deficit posle krize postepeno smanjuje, objasnio je on.
„Predviđeno je da deficit već u 2010. umesto 4,8 odsto, koliko je predviđeno u ovoj godini, bude četiri odsto BDP, a onda u narednim godinama da se smanjuje za oko 0,75 odsto BDP-a godišnje”, precizirao je Đoković i dodao da bi u 2012. godini deficit trebalo da bude oko 3,25 odsto, u 2013. godini oko 2,5 odsto, do cilja od jedan odsto BDP-a u 2015. godini.
On je napomenuo da će se dinamika smanjenja budžetskog deficita računati na osnovu formule koja uzima u obzir i deficit u prethodnoj godini i kretanje ekonomskog rasta u zemlji, takođe, u prethodnoj godini.
Govoreći o ulozi Fiskalnog saveta, čije postojanje predviđa zakon o fiskalnoj odgovornosti, Đoković je ukazao da se radi o nezavisnom telu koje će imati savetodavnu i nadzornu ulogu i vodiće računa da se taj zakon sprovodi na adekvatan način.
„To telo će nadzirati fiskalnu politiku, radiće sopstvene, nezavisne makroekonomske procene i ukazivati na eventualne greške do kojih može da dođe u izradi procena, u pripremi budžeta”, naveo je on i dodao da će savet, verovatno, Skupštini Srbije podnositi svoje zaključke i preporuke.
Đoković je naglasio da će Fiskalni savet činiti tri člana, koje će predložiti predsednik države, Vlada Srbije i Narodna banka Srbije.



Tanjug
objavljeno: 05/09/2010

Politika
 
Natrag
Top