Ništa ne uspeva dobro kao korupcija

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Ništa ne uspeva dobro kao korupcija

Izvor: FoNet, Beta

Beograd -- U Srbiji ništa ne uspeva tako dobro kao korupcija, ona je sistemski podržana i negovana, a njen generator i izvor je izvršna vlast.


20106164034dee614e207cf505831583_orig.jpg


Predstavnik Koalicije za nadzor javnih finansija Dragan Dobrašinović je, na predstavljaju časopisa "Dosije korupcija", rekao da je, posle vlasti, razvoj sistemske i ozbiljne korupcije podstiče i pravosuđe, "reformisano na ovaj naopaki i nakazni način način", jer nije spremno da joj se suprostavi na ozbiljan način.
"Osim njih, deo odgovornosti jeste i na političkim partijama, koje generišu takvu političku elitu kakvu danas imamo, a ona je, po svojoj suštini, gramziva, pohlepna i neosetljiva na probleme društva", konstatovao je Dobrašinović.

On je kazao da je u borbi protiv sistemske korupcije veoma važna uloga građanskog društva, koje međutim, koliko god se trudilo, u ovom trenutku nema jasne i artikulisane odgovore na koprupcijske izazove.

Na izdavanje "Dosijea korupcija" tu koaliciju su, kako je objasnio, motivisali “oni koji su sajtove čija izrada košta 500 evra plaćali 30.000 ili 25.000 evra ili oni koji nepostojeće sajtove plaćaju 30.000 evra”.

"Oni koji za sedam ili deset dana oglašavanja na turniru za jedan plakat plaćaju pola miliona evra i koji kažu da je sve to normalno i logično, oni koji za jedan softver, čiji sadržaj nama nije dostupan, plaćaju preko milion evra", precizirao je Dobrašinović.



Šabić: Angažovati sve resurse u borbi protiv korupcije


Korupcija u Srbiji predstavlja sistemski problem, prisutan u svim sferama društva, na čijem iskorenjivanju moraju biti angažovani svi resursi, naveo je poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić.


3374777074d46ea11ac328049540111_640x360.jpg


On je kazao da je problem korupcije u Srbiji odavno prešao okvire u kojima je mogla da ga rešava samo vlast, dodajući da je veoma značajno što postoje pojedinci i organizacije koje ulažu napore u smanjenje korupcije i zahtevaju poštovanje svojih prava.

"Informacije u rukama građana su veoma važne, ali ne i najbitnije sredstvo za borbu protiv korupcije, a problemi prilikom dolaska do informacija indikacija su postojanja korupcije"
, rekao je Šabić.

Kroz korupciju, mnogi ljudi zarađuju dobro
, ali ona nije produktivna aktivnost, jer se pomoću nje ne stvara novi dohodak, kazao je profesor Miroslav Prokopijević sa Instituta za evropske studije.

"Pored toga što obesmišljava pravila društva i nije moralna, korupcija košta, a sredstva koja ona koristi ne idu u produktivne svrhe"
, dodao je on.
 
Natrag
Top