Nišlije prave vino za medalje

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Nišlije prave vino za medalje












Izvor:
Novosti.rs









NIŠ - Već na prvom zvaničnom nastupu, tokom Međunarodnog sajma vina održanog u Aleksandrovcu, Udruženje voćara, vinogradara i podrumara „Čegar“ osvojilo je čak šest medalja. Četiri „srebra“ i dve „bronze“ - za bela i crvena vina sa niškog vinogorja - postala su, tako, najbolje svedočanstvo da se, posle decenije propadanja, ponovo budi interesovanje za vinovu lozu u nekada poznatim vinogradarskim selima, poput Sićeva, Matejevca, Malče... Zato će im, već do kraja godine, biti obezbeđen i plasman - preko vinarije „Kamenica“ na Čegru, čiju izgradnju finansiraju gradska Uprava za poljoprivredu i opština Pantelej.


srb-vinari_310x186.jpg



Inače, u Aleksandrovcu su medalje zaslužila vina „kratina“, „medijana“, „sovinjon“, „širaz“, „roze“ i „kaberne sovinjon“, čiji proizvođači - Zlata Vidanović iz Sićeva i Slaviša Milojević i Živojin Bojić iz Gornjeg Matejevca - ne kriju ponos što su se, u konkurenciji 52 vinarije koje su izložile 179 uzoraka vina iz čitavog regiona, izborili za priznanja.

Ovo su prve zvanične nagrade za nas koji smo, gotovo pionirski, počeli da obnavljamo vinograde - veli Živojin Bojić, inače i predsednik pomenutog udruženja. - Sedamdesetih godina prošlog veka, u nišavskom vinogorju, vinova loza gajila se na 6.000 hektara, a sada na jedva stotinak. Jer, za podizanje novog vinograda potrebno je 20.000 evra po hektaru, dok za godišnju obradu iste površine treba bar još „hiljadarka“.

Niški vinogradari i vinari, međutim, veruju da će im se trud isplatiti, jer su promenili taktiku...

- Do pre 12 godina, dok su još radili podrumi u Malči, Sićevu i Matejevcu, imali smo kvantitativnu proizvodnju, odnosno nije nam bio bitan kvalitet, već količina grožđa. Od kako smo se odlučili da gajimo samo visokokvalitetne, sertifikovane sadnice, i vino nam je vrhunsko - pojašnjavaju Zlata Vidanović i Slaviša Milojević, uvereni da je ujednačeni kvalitet presudan za dalji plasman.

Pri svemu tome, kažu, njihov teren je kao bogomdan za vinovu lozu. Jer, dok makedonska vina imaju mnogo šećera, pa im treba dodati vodu, a ona sa severa, opet, traže šećer, njihovi proizvodi su - bezgrešni. Ništa im ne treba ni dodavati, ni oduzimati jer se nalaze na geografskoj širini sa koje se, na primer, proslavila francuska regija Bordo.



“MEDIJANA“


TRENUTNO, vina sa niškog vinogorja mogu se pazariti samo direktno u podrumima, kod proizvođača, i cena po litru varira od 150 do 200 dinara. Posebno je zanimljivo vino „medijana“, od autohtone vrste grožđa koja je plod rada Centra za vinogradarstvo u Nišu, pa nagrađeni vinari predlažu da upravo ono bude zvanično piće na proslavi jubileja Milanskog edikta, naredne godine.
 
Natrag
Top