Niske vesti

Član
Učlanjen(a)
25.01.2010
Poruka
2.174
Let Ljubljana - Niš iduće godine

2rr1euv.jpg


Već sledeće godine će nejverovatnije biti uspostavljeni redovni letovi na liniji izmedju Ljubljane i Niša, izjavio je danas generalni direktor slovenačke aviokompanije "Adria ervejz" za Srbiju, Crnu Goru i BiH Orhan Hodžić. U intervjuu za internet portal SEEbiz.eu, on je ocenio da su za "Adriju" interesantni Niš i regija, "koja se svakodnevno razvija i koja ima dobar broj potencijalnih putnika".

"To će, vrlo moguće, sledeće godine biti još jedna tačka u pokrivanju Balkana", rekao je Hodžić.

Na pitanje da li je linija Ljubljana-Beograd - uspostavljena ove godine, posle 20 godina prekida - ispunila očekivanja "Adrije", on je objasnio da je "mnogo poslovnih ljudi iz Slovenije vezano za Srbiju" i da se "tu vidi potencijal za dodatnu popunjenost mesta na toj liniji", koja već sada iznosi čak 60 odsto.

Od 15. septembra, podsetio je Hodžić, na snagu je stupio "code-share" ugovor sa "Jatom" o eksploataciji ove linije, tako da putnici srpskog avio prevoznika imaju rezervisana mesta u avionima "Adrije" i obrnuto. Korigovan je i red letenja, pa "Jat", umesto u 8.20, poleće svakim radnim danom u sedam ujutro, dok "Adria" iz Ljubljane ka Beogradu, umesto u 14 časova, kreće u 15.10.

"Na ovaj način je poslovnim ljudima omogućeno da razvijaju biznis, jer u jednom danu mogu da odu do Beograda ili Ljubljane i da se vrate", rekao je on.

Izvor: Smedia
 
Član
Učlanjen(a)
25.01.2010
Poruka
2.174
Nova zgrada kardiohirurgije u Nišu

2ngs7jm.jpg



Državni sekretar Ministarstva zdravlja Nevena Karanović, direktor niškog Kliničkog centra Srbobran Trenkić i direktor "Tončev gradnje" Miroljub Nikolić potpisali su u Nišu ugovor o izgradnji zgrade Klinike za kardiohirurgiju. Izgradnja klinike, čija je vrednost 180 miliona dinara, počeće odmah u produžetku sadašnje zgrade internih klinika niškog Kliničkog centra.

Zgrada će imati prizemlje i sprat ukupne površine od 2.500 kvadrtanih metara gde će se nalaziti dve operacione sale, intenzivna i poluintenzivna kardihiruška nega sa po četiri ležaja.

Karanović je rekla da su sredstva obezbeđena iz NIP-a, da je rok za gradnju osam meseci, ali da će kardiohiruške intervencije u Nišu početi već u novembru ove godine na opštoj hirurgiji za šta je ranije obezbeđena sva potrebna oprema u vrednosti od 150 miliona dinara.

- Nismo želeli da čekamo završetak nove zgrade, već smo odlučili da u čitav posao krenemo ranije, jer smo planski u ranijem periodu obezbedili opremu i edukovali potreban kadar", navela je ona.

Direktor Kliničkog centra Trenkić rekao je da je iz regiona jugoistočne Srbije, do sada, godišnje u druge ustanove zbog kardiohiruških intervencija upućivano između 400 i 500 pacijenata.

Za vrhunskog kardiohirurga potrebno je 12 godina školovanja i još pet godina intenzivnog rada, rečeno je novinarima.


Izvor: Niscaffe
 
Član
Učlanjen(a)
03.08.2010
Poruka
1.037
Pogoršano zdravstveno stanje štrajkača glađu u niškom KPZ

06.Mar.2011, Izvor: Danas

Centar za ljudska prava u Nišu uputiće predstavku Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu, jer nadležni organi Srbije ne odgovaraju na zahtev osuđenika Kazneno-popravnog zavoda u Nišu Igora Naskovića, koji štrajkuje glađu od 17. januara, zahtevajući premeštaj u zatvor na Kosovu i Metohiji, saopšteno je juče u toj nevladinoj organizaciji koja godinama sprovodi monitoring uslova zatvaranja u zatvorima u Srbiji.
 
Član
Učlanjen(a)
03.08.2010
Poruka
1.037
Vesti » BetaOMS 17.03.2011
Grad Nis: Rekonstrukcija stadiona Čair






U Sportskom centru Čair održana je prezentacija rekonstrukcije stadiona ''Čair'' u Nišu u prisustvu gradonačelnika Miloša Simonovića i njegovih saradnika , predstavnika FK Radnički i velikog broja sportskih radnika. Projekat su prezentovali nadležni iz projektnog centra ''Nišprojekt''.
Za rekonstrukciju stadiona "Čair" biće izdvojeno 925 miliona dinara, od čega će Grad i Ministarstvo izdvojiti po 10%, a ostatak će biti obezbeđen preko kreditne linije Fonda za razvoj Srbije.
Prema predviđenoj dinamici radova očekuje se da rekonstrukcija bude završena za 270 dana kada će Niš dobiti stadion po kriterijumima FIFE.
Glavnim projektnom predviđena je rekonstrukcija tribine na istočnoj strani za 6966 gledalaca, tribine na južnoj i severnoj strani za 9037 gledalaca kao i rekonstrukcija zapadne tribine za 2154. U poslednjoj fazi biće pokrivene istočna, južna i severna tribina.
Rekonstruisani stadion moći će da primi 18151 gledaoca uz dodatne VIP lože sa 120 mesta kao i ložu za medije sa 50 mesta.
Kod ulaza gledalaca na stadion predviđeni su automati sa elektronskim čitačima karata a maksimalno vreme izlaska gledalaca je 8 minuta, dok su preporuke FIFA 10 minuta. Za sve sportske manifestacije na stadionu svaki gledalac mora imati svoje sedište koje je numerisano a raspored sedišta na tribinama zadovoljava standarde FIFA.
Prema standardima FIFA prostor za igrače, službena lica i medije biće na istoj strani i zato istočna tribina kao novoizgrađena koja to omogućuje postaje primarna. U novom prostoru biće smeštene svlačionice za oba tima i sudije, ambulante, VIP loža sa posebnim ulazom i liftom, prostorije za novinare i press sala, kafe restoran, prostorija za antidoping kontrolu, sala za režiju i TV prenose, kao i poseban prostor za reportažna kola.
Kako to nalažu propisi FIFA, fudbaleri će autobusima ulaziti u prostor unutar istočne tribine, tako da neće biti mogućnosti da igrači imaju fizički kontakt sa navijačima. Takođe, poseban parking unutar tribina planiran je i za vozila sudija i delegata. VIP zvanice će imati svoj podzemni parking, što omogućava posetu i najviših državnih zvanica i gostiju.
Za igrače i službena lica predviđen je poseban pešački i ulaz za 2 autobusa za igrače. Sa parking prostora ulazi se u zajednički prostor, miks zonu, koji je povezan sa izlaskom na teren i salom za konferencije za novinare. Za igrače su predviđene dve iste svlačionice za domaću i gostujuću ekipu.
Prostor za antidoping kontrolu sastoji se od 2 prostorije sa zasebnim sanitarnim blokom.
Prostor za pružanje prve pomoći direktno je povezan sa miks zonom, odnosno terenom i parkingom sa vozilom prve pomoći.
Za VIP posetioce predviđen je poseban pešački i auto ulaz sa zasebnim parking prostorom za putnička vozila i ovaj ulaz je preko miks zone povezan sa salom za konferencije za novinare. VIP loža ima kapacitet od 120 mesta.
Za predstavnike medija predviđen je poseban ulaz sa prijemnim odeljenjem gde se obavlja akreditacija svih predstavnika. Medijski blok ima sopstveni sanitarni blok. Iz ulaznog prostora prilazi se sali za pres konferencije koja je povezana sa miks zonom zbog intervjuisanja takmičara pre i posle utakmice. Pres sala može se koristiti i van vremena odigravanja utakmica i takmičenja. Za novinare je predviđena i posebna prostorija za rad i slanje izveštaja sa velikim brojem telekomunikacijskih veza. Za fotografe je predviđena posebna prostorija sa kasetama za smeštaj i čuvanje opreme. Projekat predviđa i mesto za reportažna kola za TV prenose sa prostorijom za režiju. U sklopu ovog prostora nalaziće se i kabina za upravljanje semaforom i razglasom i kabine za komentatore. Salon za medije ima mini bar i može se koristiti i van utakmica kao novinarski klub. Prostor za medije povezan je i sa prostorijama uprave stadiona.
Niški stadion izgrađen je 1963. godine i u taj objekat nije ulagano poslednjih 30 godina. Posle rekonstrukcije niški stadion dobiće sasvim novi izgled i biće rekonstruisan po stndardima FIFA.
Posle izgradnje otvorenih bazena i rekonstrukcije hale ''Čair'' kao i potpunom rekonstrukcijom stadiona u ''Čairu'', Niš će dobiti jedinstveni sportski kompleks. Izgradnjom svih ovih objekata Niš će obnoviti i završiti izgradnju kompletne sportske infrastrukture.


129_1300351616.jpg
 
Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
749
Potomci Romanova žive u Nišu

romanovi.jpg
Aleksije Romanov, sin Ivana, koji je 1917. godine pobegao iz Rusije posle likvidacije carske porodice, ima rođenog brata Vladimira u Francuskoj, a u Nišu su i njegovi sinovi Ivan, Igor i Aleksej i unuci Petar i Boris. Na početku svog romana „Ana Karenjina”, ruski književnik Lav Nikolajevič Tolstoj napisao je: „Sve srećne porodice liče jedna na drugu, svaka nesrećna porodica nesrećna je na svoj način”. O ruskoj nesrećnoj carskoj porodici Romanov više od 90 godina sve se zna, i ništa se ne zna.

Zna se da se posle izbijanja Oktobarske revolucije 1917. godine car Nikolaj Drugi Romanov odrekao prestola i da je sa celom svojom porodicom, sa suprugom i petoro dece, stavljen u kućni pritvor. Uz carsku porodicu ostala su samo četiri najvernija pratioca. Za nešto manje od godine dana stalno su premeštani sa jednog na drugi kraj Rusije, da bi svi bili mučki ubijeni u Jekaterinburgu, u Uralskoj oblasti, jula 1918. godine. Posmrtni ostaci carske porodice bačeni su u okno jednog napuštenog rudnika gde su pronađeni tek posle 73 godine – 1991, posle čega je nova, demokratska vlast Rusije svom caru i njegovoj porodici priredila zasluženu državnu sahranu.

U to vreme Ruska pravoslavna crkva proglasila je članove cele carske porodicu za svete mučenike.

Tokom Oktobarske revolucije nisu ubijeni samo car i njegova uža porodica, već mnogo Romanovih. Postoje pouzdani podaci da je 17 članova porodice ubijeno, a među njima i brat Nikolaja Drugog, Mihail, stric cara, caričina rođena sestra i drugi rođaci. Većina Romanovih, porodično direktno ili indirektno vezanih za samog cara, međutim, uspela je da pobegne iz Rusije. Najviše ih je bilo u Engleskoj, deo familije snašao se u Francuskoj i Španiji.

Jedna grana porodičnog stabla carske familije Romanovih živi danas u Srbiji. U Nišu je Aleksije Romanov sa svoja tri sina: Ivanom, Igorom i Aleksejem. Svi su, a mnogo dokaza ukazuje na to, potomci carske familije. Za „Politiku” Aleksije je pristao da ispriča svoju životnu priču i ono što zna o svojim precima:

– Ja sam unuk Aleksija i Pelagije Romanov, koji su sa svojom decom 1917. godine pobegli na jug Rusije, a odatle na Balkan. Prema kazivanju moje pokojne majke, mada moram reći da se nije smelo mnogo da priča i decenijama je bilo zabranjeno, moj otac Ivan, rođen 1895. godine, mladi oficir do odlaska iz Rusije, odvojio se od porodice i nastanio u Preševu, a pretpostavlja se da su ostali članovi porodice otišli za Grčku i kasnije na zapad Evrope. Otac se u Preševu oženio i ja sam tamo i rođen. Moja majka Momirka, koja potiče iz crnogorske porodice Petrović, upoznala je oca u Preševu, kada je dolazila u posetu svom ujaku, oficiru Vojske Kraljevine Jugoslavije – ispričao nam je Aleksije.

Ivan i Momirka Romanov pre Aleksija imali su dva sina – Vitalija i Anatolija, koji su, međutim, umrli nedugo posle rođenja:

– I dan-danas na groblju u Preševu su dva spomenika, Vitaliju i Anatoliju. Posle njih rođeni smo ja – 1940, i moj brat Vladimir rođen dve godine kasnije. Nažalost, vrlo sam malo zapamtio oca. Jedne noći sredinom 1943. godine upala je grupa nepoznatih i naoružanih vojnika i odvela ga. Nikada ni majka, ni brat, ni ja nismo saznali šta se s njim dogodilo – kaže Aleksije Romanov.

Momirka je s dvojicom sinova napustila Preševo nekoliko meseci posle nestanka supruga i preselila se u Niš, priča Aleksije i dodaje:

– Teško smo živeli, ali obojica smo se školovali. Vladimir je odmah po završetku fakulteta otišao u Francusku, gde je i sada, sa svojom porodicom. I ja sam jedno vreme sredinom sedamdesetih godina prošlog veka proveo u Francuskoj, ali nisam mogao da izdržim, vratio sam se u Srbiju. U svom prvom braku sa Zagorkom rodio mi se sin Ivan, a u drugom sa Slobodankom dobio sam još dvojicu – Igora i Alekseja. Ponovo smo početkom osamdesetih otišli u Francusku, gde smo proveli još tri godine, ali vratili smo se u Niš, gde smo i danas.

Nekoliko puta Aleksije je boravio u Rusiji. Svakom prilikom pokušavao je da dođe do zvaničnih dokumenata o svojim korenima, do porodičnog stabla Romanovih. Nije mu mnogo uspevalo jer je, kaže, kad god je bio na dobrom tragu uvek bilo novih prepreka i velikih zabrana da se raspituje i dokazuje poreklo. Uvek mu je saopštavano da se to mora mnogo platiti, traženo mu je i po nekoliko hiljada dolara. Ipak, na osnovu fotografije svog oca, koju čuva, i originalnog venčanog lista dede Aleksija i babe Pelagije (po dedi je dobio ime) iz prvih godina poslednje decenije 19. veka, ukazivano je da je jedan od potomaka carske porodice Romanov.

Aleksije Romanov završio je dva fakulteta – mašinski i ekonomski, bio je direktor u niškom „Niplastu” i u „Budućnosti” u Beloj Palanci. Najstariji Aleksijev sin Ivan je oženjen i ima dva sina – Petra i Borisa, dok Igor i Aleksej još nisu zasnovali svoje porodice. Žive u zajednici sa roditeljima, Aleksijem i Slobodankom, i polusestrom Dušicom. Najmlađi sin Aleksija – Aleksej, započeo je nedavno veliku potragu za pravim dokazima o poreklu ove cele niške porodice.

Anastazija – preživela ili ne
Između dva svetska rata objavljena je informacija da je princeza Anastazija, kćerka cara Nikolaja Drugog i carice Aleksandre, preživela masakr nad carskom porodicom i da je uspela, preko Češke i Nemačke, da ode u SAD. Nekoliko godina su mediji u svetu spekulisali sa tom informacijom, u Holivudu je čak i snimljen animirani film o princezi, ali nikada nije dokazano da je zaista uspela da izbegne smrt u Jekaterinburgu jula 1918. godine.

Romanovi vladali Rusijom više od 300 godina
Car Nikolaj Drugi bio je osamnaesti vladar Rusije od 1613. godine, kada je porodica Romanov došla na presto. Prva poznata ličnost iz porodice bio je Andrej Kobila, koji je kao plemić živeo na ruskom dvoru moskovskih vladara u 14. veku. Potomci Andreja prezivali su se Zaharini-Jurjevi, a kasnije Romanovi. Carska porodica postaju početkom 17. veka. Pre toga se, ruski car Ivan Četvrti Grozni oženio Anastasijom Romanovom, koja je umrla mlada. Ivan je, sumnjajući da je Anastasija otrovana, zaveo strahovladu u Rusiji, zbog čega je i dobio naziv Grozni. Kada je sa scene nestala carska porodica Rjurikovič, iz koje je potekao i Ivan Grozni, veliku rusku državu zahvatili su nemiri i neredi. Onda je 1613. godine blizak rođak carice Anastasije i sin tadašnjeg patrijarha moskovskog Filareta, Mihail Fjodorovič Romanov, izabran za cara.

Najveći procvat carska Rusija imala je u vreme Petra Velikog koji je na prestolu bio od 1682. do 1725. godine. Posle njegove smrti kroz istoriji vladale su dve carske dinastije – dinastija pravih Romanovih, koja je Rusijom vladala od 1613. do 1762, i dinastija Holštajn-Gotorp-Romanov, koja je držala krunu do 1917. godine. Osim Petra pridev „veliki” bio je i uz Katarinu Drugu, a na carskom prestolu do pada dinastije bilo je ukupno 18 careva. Poslednji je bio Nikolaj Drugi Romanov.

Izvor: Politika
 
Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
749
Poezija na točkovima

busanje.jpg

BUSanje

Niš Ekspres, Studentski kulturni centar Niš i Književni klub SKC-a "Textura" Vas pozivaju na književno veče u autobusu u subotu, 26. marta 2011. godine u 20,oo sati. Ulaz slobodan.
Poštovani putnici! Molim vas da se pripremite za NAJZANIMLJIVIJE književno veče u našem autobusu...! Zvuči NEVEROVATNO, ali je ISTINA...! U subotu uveče poezija se čita - u autobusu...!
Autobus polazi iz centra grada, od poznatog ''konja''.
Biće parkiran deset minuta pre ugovorenog vremena (20h) i deset minuta kao izraz tolerancije za sve koji vole da kasne. :)

Čitanje poezije, praćeno i muzičkim tačkama, odigrava se u DVA PESNIČKA, odnosno, DVA VOZNA KRUGA.

DRUGI POLAZAK je u 21h, takođe od ''konja''.

Ukoliko ne uspete da se ''ukrcate'' na prvoj stanici, Niš-ekspres vam omogućuje da se majstorskoj pesničkoj družini pridružite i na nekoj od sledećih stanica:

Trg kralja Aleksandra - Gradska bolnica - Trošarina - Niška banja - Medicinski fakultet - i opet Centar.

PESNIČKO-VOZNI krugovi su objedinjeni tematski i stilski.

PRVI KRUG, koji traje od 20 do 21h, čini ljubavna (''mekša'') poezija.

DRUGI KRUG, koji traje od 21 do 22h, činiće URBANA poezija.

Evo i preliminarne liste učesnika :) :

PRVI KRUG:
Aleksandra Stojković
Emilija Nikolić
Ivana Đokić
Ljubica Vlahović
Tatjana Đukić
Marko Marjanović
Jovan Veljković

DRUGI KRUG:
Tatjana Đukić
Karinos Uterus
Jovan Veljković
Ivica Živković
Bokerini
Marko Marjanović
Jovan Veljković

Nišcafe
 
Natrag
Top