NIS povećava udeo u Petrohemiji

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
NIS povećava udeo u Petrohemiji

Izvor: Politika

Pančevo -- Petrohemija najbolje radi u lošim uslovima, kaže Saša Pavlov, direktor pančevačke Petrohemije, uz dozu crnog humora.

9362716724e6e8ade54541020299910_640x360.jpg

(pancevo.co.rs)

On izražava veru u skoro pronalaženje dobrog strateškog partnera i sve bolje poslovanje firme čije je rukovodstvo pre samo dve godine izašlo sa predlogom da se prodaju tri petrohemijine fabrike - FSK u Elemiru, Panonijaplast u Crepaji i pančevački Petroplast.
Knjigovodstvena vrednost tri fabrike bila je tada 38 miliona evra, a time bi se samo delimično namirili dugovi koji su premašivali 200 miliona evra i bili veći od ukupne vrednosti Petrohemije.

Već neko vreme teku razgovori sa rukovodstvom NIS-a o novim aranžmanima između Naftne industrije Srbije i Petrohemije, rekao je Saša Pavlov. On kaže da je "na stolu” fizibiliti studija o modalitetima ovog partnerstva. Detalji razgovora još su poslovna tajna, ali je više nego izvesno da će NIS pristati na dalju konverziju duga za isporučeni primarni benzin u akcije Petrohemije.

Prvi put rukovodstvo NIS-a pristalo je septembra 2009. da se konvertuje 86 miliona evra duga u 25,79 procenta vlasništva, a, kako kaže Pavlov, novim preuzimanjem dela vlasništva u Petrohemiji, NIS će postati vlasnik više od 35 odsto fabrike i drugi po veličini akcionar, posle države sa njenim javnim preduzećima, Elektroprivredom i Srbijagasom - 46,2 odsto.

U ovom trenutku, kaže Pavlov, pančevačka Rafinerija isporučuje Petrohemiji 30 do 40 odsto potrebnih sirovina, dok se ostatak primarnog benzina uvozi, što znatno poskupljuje proizvodnju. Pavlov kaže da postoji dogovor da će cevovodom koji povezuje dva postrojenja od iduće godine, kada NIS bude završio započete investicije u Rafineriji, Petrohemija sve potrebne količine sirovog benzina dobijati iz susedne rafinerije.

Da se razgovori vode o modalitetima ozbiljnog partnerstva govori i činjenica da Pavlov kaže da su stručni timovi Rafinerije i Petrohemije korigovali plan investicionog ulaganja od 80 miliona evra u petrohemijski kompleks. Prema prvobitno urađenom i obnarodovanom planu prvo je trebalo ulagati u pogon za proizvodnju etilena, a najnovija verzija kaže da prvo treba investirati u fabrike polimera, a potom u bazni pogon etilena.

Bez gubitaka od 2014. godine
Iako posluje u teškim uslovima, kaže Pavlov, Petrohemija je u prvom polugođu uspela da smanji gubitke, u odnosu na prošlogodišnje, za deset procenata. Prvi čovek našeg jedinog petrohemijskog kompleksa procenjuje da bi Petrohemija mogla da posluje bez gubitaka od 2014. godine.
 
Natrag
Top