NIS odredio optimalnu trasu Južnog toka

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
NIS odredio optimalnu trasu Južnog toka

Naftna industrija Srbije (NIS) saopštila je danas da su stručnjaci te kompanije završili deo studije izvodljivosti projekta Južni tok o trasi tog gasovoda kroz Srbiju.


v200043p0.jpg



Kako se navodi u saopštenju, stručni tim Naučno-tehničkog centra NIS-a odredio je optimalne trase gasovoda Južni tok kroz Srbiju od ulaska opciono iz Bugarske ili Rumunije, do izlaska iz Srbije, odnosno ulaska u Mađarsku.

Agenciji Beta su u NIS-u kazali da ne mogu da iznesu detalje tog dela studije, pošto je ona vlasništvo naručilaca kompanija Srbijagas i Gasprom, koje će zajedno realizovati projekat Južnog toka u Srbiji.


Deo studije, u nadležnosti Naučno tehnickog centra NIS-a, obrađuje u skladu sa već utvrdenim šemama transporta gasa, tekstualno i grafički različite varijante rešenja položaja trase gasovoda, krakova i pripadajućih objekata, navodi se u saopštenju.


Dodaje se i da je studijom obuhvaćen i proces izbora terena, kao i analiza svih parametara koji utiču na izbor trase, među kojima su klimatski, ekološki, geografski, geološki i hidrogeološki.


Naučno tehnički centar NIS u Novom Sadu, osnovan 2009, izradio je deo studije izvodljivosti projekta Južni tok u svojstvu podizvođača, prema ugovoru koji NIS ima sa ruskom kompanijom OAD Giprosepgaz.


Vlasnik 51 odsto akcija NIS-a je Gasrpomnjeft, ćerka-firma ruske državne kompanije Gasprom.


Budući magistralni gasovod Južni tok, zajednički projekat Gasproma i italijanskog Enija, trebalo bi da prenosi ruski gas ispod Crnog mora, cevovodom dugačkim 900 kilometara, do Bugarske i preko Srbije do drugih evropskih zemalja.


Vrednost investicije je procenjena na 20 milijardi evra, kapacitet gasovoda trebalo bi da bude 63 milijarde kubnih metara godišnje, izgradnja bi trebalo da počne u 2013. godini.


Deonica gasovoda kroz Srbiju bi trebalo da bude duga 450 kilometara, s kapacitetom od 36 do 41 milijarde kubnih metara gasa godišnje.


Vrednost investicije u taj deo gasovoda biće najmanje 700 miliona evra.


Prema ranijim informacijama, postojala je dilema da li će Južni tok u Srbiju ući kod Zajačara ili u blizini Niša.


Rusija je već potpisala sporazume o izgradnji Južnog toka sa Bugarskom, Srbijom, Mađarskom, Grčkom, Slovenijom, Hrvatskom i Austrijom.


(Beta)

 
Natrag
Top