Nikšić: Monaški zavet u devetoj deceniji

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Nikšić: Monaški zavet u devetoj deceniji












Izvor:
Novosti.rs










NIKŠIĆ - Naoružala se verom krepka starica Bosiljka Kulić Kujundžić (84), čekajući mirno 28. april, kada će u Crkvi uspenja Presvete Bogorodice u Pivi primiti monaški zavet, za koji se priprema gotovo celog života. Tako će želju njenog oca Petra iz 1939, kada je imala svega 11 godina, Gospod uslišti ovih dana, a monaška zajednica eparhije Budimljansko-nikšićke će postati brojnija.


reg-niksic_310x186.jpg



Hodajući verno za Hristovim učenjem, trpeći i pobeđujući mnogobrojna iskušenja, baka Bosiljka gazi devetu deceniju života, šireći vedrinu ne samo ovom duhovnom riznicom nego i van manastirskih kapija. Ne krije ona radost što je preosvećeni vladika Joanikije udovoljio njenoj želji da ostane u Pivi, jer iako rođena Sarajka, baka je uvek govorila da je Pivljanka, koja je "slučajno rođena" u gradu na Miljacki.

- Ovde u Pivskom manastiru boravim već neko vreme kod igumana Jeftimija, čekajući strpljivo čas kada ću primiti blagodat novog života, svesna činjenice da upravo monaški život otkriva svu lepotu ljudske prirode. Oni koji idu ovim putem treba neprestano da pročišćavaju misli svoje, jer, velike su tajne monaškog života i ne otkrivaju se svima. I ja ću uskoro poneti večni krst i postati deo monaške zajednice koja hodi putem Božjim. Znam da je monaška riza sazdana od neprestanog pokajanja, smirivanja, poslušanja i odricanja od svoje volje, a kroz blagodat novog života pokušaću da projavim tajnu života deva Hristovih.

Ovim rečima počinje svoju ispovest baka, koja je u svom veku pregrmela sve i svašta, osetila radosti i tuge, ratove i patnje u logorima, nadjačala kliničku smrt, izrodila dvoje dece, dočekala unuke i praunuku, dopremala pomoć u hrani, odeći i lekovima srpskim borcima na ratištima...
Kada se skrasila u Baošićima, nije mogla da sakrije radost što je u Crnoj Gori, odakle je ne deli mnogo kilometara do vrleti Pive, postojbine njenih Kulića, koji su iznedrili pet monaha.

- Kada je mitropolit Amfilohije počeo sa službom na Cetinju, pitala sam ga kako bi bilo da osnujemo Kolo srpskih sestara Sveti Sava u Baošićima, što je on sa oduševljenjem prihvatio, dajući nam blagoslov. Gospod mi je davao jaku volju, optimizam, tako je i danas.


OTAC JUSTIN


Bosiljka je dvadeset godina bila prijatelj sa ocem Justinom (Tasićem), nastojateljem manastira Savina, koji se upokojio u Gospodu 11. januara 2005. godine.

- Bio je izuzetan duhovnik, koji je okupljao veliki broj vernika. On je u svakom čoveku gledao stvorenje Božije, primao ga, slušao i savetovao sa puno ljubavi. Sećam se njegovog obećanja da će, kada ja umrem, on održati govor i kratko saopštiti: "Tužni zbore, od ove babe nije bilo gore!"
 
Natrag
Top