Nikola Pešić

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Nikola Pešić


Nikola Pešić je srpski vajar, rođen u Beogradu 1973. godine. Diplomirao je slikarstvo na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, a magistrirao je 1998. vajarstvo u klasi profesora Mrđana Bajića.
Godine 1999. dobio je stipendiju od nemačke službe za akademsku razmenu (DAAD) gde je završio post-diplomske studije na Državnoj akademiji lepih umetnosti (nem. Staatliche Akademie der Bildenden Kuenste) u klasi profesora Mihe Ulmana (nem. Micha Ullman).
Pešićev rad je predstavljen javnosti na mnogim važnim izložbama u Srbiji (Oktobarski salon) i inostranstvu (Pariz, Štutgart, Majami). Galerija Zvono ga predstavlja na evropskim sajmovima umetnosti (Vijenafer u Beču i Art Fer u Kelnu). Godine 2007. po prvi put se pojavio i na sajmu Art Moskva, u Moskvi.
Nikola Pešić je član ULUS-a (Udruženje likovnih umetnika Srbije).



Pešićeve skulpture su objekti visoke estetike koji skrivaju i u isto vreme generišu različita značenja jednostavnim i prijatnim oblicima. Njihova interpretacija zasniva se na simboličkim modelima hrišćanstva, gnosticizma i nehrišćanskih religija. Kako sam umetnik kaže, njegova umetnost mora da bude privlačna „na prvi pogled“. Materijali koje koristi su providni i neprovidni poliesteri, epoksidne i akrilik smole, lupe, ogledala, mesing i drugi polirani i reflektujući materijali. Iako teži perfekciji u izradi, Pešić retko koristi mašine u izradi svojih skulptura, i uglavnom sve radi ručno. Kako on sam kaže: „Moje skulpture treba da oslikavaju moju želju da nešto učinim perfektnim, ali u isto vreme i nemogućnost da to postignem. Mislim da oblici koji su ručno urađeni imaju veću draž i moć.“
Jedna od karakteristika Pešićeve umetnosti je i potpuno odsustvo politike iz njegovih radova. Pešić, ako uopšte traži neki politički uzor, onda ga traži u bogumilima, katarima i gnosticima, jer poput njih, nema potrebu da se prikloni ni jednoj državi, političkoj opciji ili crkvi.




( Vikipedija )
 
Natrag
Top