Nije trebalo prodavati helikoptere?

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Nije trebalo prodavati helikoptere?












Izvor:
Novosti.rs







Februarsko nevreme pokazalo je da su upravo helikopteri, stigli iz Grčke, Slovenije i Nato, bili jedini spas za zavejane. Da li je trebalo prodati Hrvatskoj i Azerbejdžanu. Državu u kupovini novih omela "svetska kriza".



reg-cg-jastreb_310x186.jpg



PODGORICA - Ovu spravu svaka poštena kuća da ima! Tako je, po jednoj anegdoti, svojevremeno kazao postariji Pivljanin kada je u njegovo zabito selo sleteo helikopter kojim je neki političar doleteo da obiđe roditelje.

Februarsko nevreme pokazalo je da su upravo helikopteri bili jedini spas za putnike u zavejanom vozu, za bolesnike u kućama zatrpanim snegom, nevoljnike u odsečenim selima. U pomoć su priskočili, na apel vlasti, i helikopteri NATO - iz Grčke, Slovenije, SAD - a sva dramatična zbivanja pokazala su da Crna Gora za ovakve vanredne (ne)prilike nije spremna.

Tako je otvoreno i pitanje da li je trebalo prodavati helikoptere iz eskadrile Vojske SCG koji su ostali na podgoričkom aerodromu.

- Upozoravao sam pre pet-šest godina - komentariše za "Novosti" Blagoje Grahovac, general vazduhoplovstva. - Moglo je, može i sad, da se sve organizuje racionalnije, da se integriše jedna služba koja bi imala helikoptere za sve namene - vojne, policijske, protivpožarne.
Planovi i obećanja bili su mnogo svetliji od sumorne stvarnosti. Vojska Crne Gore, pošto u praksi nema avijaciju, najavila je pre tri godine da će kupiti četiri helikoptera MI-17 1, umesto "prevaziđenih" MI-8T, kao i četiri Ka-32 za vatrogasnu službu.

Planove je, po zvaničnoj verziji, omela "globalna kriza". U međuvremenu, pet od šest MI-8 koliko je ostalo u hangarima posle izlaska iz Vojske SCG prodato je hrvatskim i azerbejdžanskim trgovcima. U Golubovcima kažu da ti helikopteri nisu ni bili "u voznom stanju" i da su otišli kao delovi.
Cela "flota" crnogorske avijacije sada se sastoji od šest helikoptera "gazela", od kojih su pet ispravni, četiri aviona "super galeb G-4" koji su odavno prizemljeni, jer su neispravni ili su im istekli "papiri", i dva trenažera. Policija ima, uz jednu "gazelu", i dva helikoptera marke "bel" koji nisu podobni za akcije masovnije evakuacije.

I u četvrtak su nebom iznad Crne Gore brujali helikopteri. Ali - strani! Pomoć do blokiranih sela nosila su dva "crna jastreba" iz flote SAD, čiji dolazak je u delu javnosti, posebno u opoziciji, ocenjen kao zloupotreba vanrednog stanja u cilju podizanja rejtinga NATO.

- Nevolje hiljada stanovnika bestidno se koriste da se izreklamira NATO, čiji su marinci i helikopteri stigli posle nevremena. Promocija te agresivne vojne organizacije je vrhunac licemerja - kaže Jovan Vučurović, portparol Nove srpske demokratije.

 
Natrag
Top