Neverovatni čuvari zdravlja
Osim što su veoma ukusne, neke namirnice mogu i da zamene lekove. Ne morate baš za svaku sitnicu da trčite u apoteku, ponekad je dovoljno da svratite na pijacu
urbanstandard
Ublažavaju bol
- Maslinovo ulje
„Zeleno zlato“ sadrži supstancu koja ima slično dejstvo kao protivupalni lek „ibuprofen“. Dovoljno je da pojedete samo četiri kašike ovog ulja dnevno da biste postigli isti efekat koji ima lek. Savet: Kupujte najkvalitetnije maslinovo ulje, jer ono sadrži najviše blokatora bola.
- Soja
Soja je bogata linolenskom kiselinom. Ova nezasićena masna kiselina ublažava bolove tako što sprečava proizvodnju prostaglandina E2, hormona koji uzrokuje bol. Savet: Ako patite od menstrualnih tegoba, preporučljivo je da, kao preventivu, što više koristite soja sos u pripremi hrane, a ukus salate oplemenjujete sojinim izdancima i sirom od ove mahunarke (tofu).
- Đumbir
Đumbir sadrži eterično ulje gingerol, čija je hemijska struktura slična strukturi aspirina. Tradicionalna kineska medicina preporučuje tri šolje čaja od đumbira protiv migrene. Prelijte nekoliko kolutova vrućom vodom i ostavite da odstoji deset minuta. Savet: Grickajte štapiće od đumbira da biste sprečili mamurluk!
Podižu krvni pritisak
- Ruzmarin
Eterična ulja ruzmarina poboljšavaju cirkulaciju i podižu pritisak. Popijte dve do tri šolje čaja od ruzmarina dnevno. Kako da ga pripremite? Prelijte jednu kašičicu ruzmarina šoljom ključale vode i ostavite da odstoji 10 minuta. Savet: Ovaj čaj nemojte da pijete uveče, jer povećava budnost!
- Jodirana so
Jod stimuliše cirkulaciju i podstiče proizvodnju hormona štitaste žlezde koji deluju stimulativno. Koristite jodiranu so za kuvanje. Savet: Pošto se prilikom kuvanja jod uništava, začinite jelo tek neposredno pre serviranja.
- Koštunjavo voće i semenke
Napunite špajz koštunjavim voćem i semenkama! Ove ukusne grickalice podstiču rad žlezda, sužavaju krvne sudove i poboljšavaju cirkulaciju. Idealno bi bilo da pojedete šaku koštunjavih plodova i semenki dnevno (bademe, lešnike, semenke bundeve). Savet: Sami krckajte orahe, jer na starima može da se uhvati plesan koja izaziva rak.
Štite od infarkta
- Riba
Neka se na vašem jelovniku dva puta nedeljno nađe sveža morska riba. Masne vrste, kao što su skuša, haringa, losos i tuna, snižavaju nivo holesterola – omega-3-masne kiseline štite srce i krvne sudove. Savet: I riba iz konzerve sadrži zdrave masti. Kupujte onu u maslinovom ulju ili sopstvenom soku!
- Cvekla
Koristi se kao lek već 2.000 godina, a danas znamo zašto je toliko korisna. Bogata je folnom kiselinom, a ona deluje protiv otrovnog gradivnog elementa belančevina homocisteina, koji oštećuje krvne sudove i trostruko uvećava rizik od infarkta. Popijte svako jutro jednu čašu soka od cvekle.
- Paradajz
„Jabuka ljubavi“ sadrži sekundarnu biljnu supstancu likopen, koja štiti ćelije, sprečava arteriosklerozu i smanjuje rizik od infarkta. Savet: Konzumirajte kuvani paradajz, jer se tako lekovito dejstvo likopena udesetostručuje. Svaki dan jedite kečap, paradajz iz konzerve i paradajz-pire.
Otklanjaju crevne tegobe
- Sočivo
Mahunarke su poznate i pod nazivom „čistači creva“. One vezuju supstance koje izazivaju rak, a stvaraju se u toku varenja masti. U debelom crevu vlaknaste materije nabubre, čime se podstiče varenje: kontrakcijama mišića ostaci hrane, a time i otrovne supstance, izbacuju se iz organizma. Pojedite jednom nedeljno supu od sočiva ili napravite pire i jedite ga kao prilog. Savet: Sušeno sočivo stavite u hladnu vodu i sačekajte da proključa.
Integralne žitarice sadrže vlaknaste materije, koje stvaraju osećaj sitosti, stimulišu rad želuca i održavaju nivo šećera na konstantnom nivou. Savet: Pojedite svaki dan tri do četiri parčeta dvopeka od integralnog brašna. S obzirom na to da se kratko peče, hranljive materije se zadržavaju u njem