nešto oko drajvera

Član
Učlanjen(a)
17.07.2012
Poruka
28
Pozdrav svim,

imam jedno pitanje, pa da krenemo

Znači meni je potreban jedan-neki program koji bih mogao da narežen na cd za dizanje sistema xp.

Da budem malo jasniji, znači program koji će biti na tom butabilnom cd-u, te će kada preko tog cd-a dignem sistem taj program biti odmah instaliran, te jednostavnom aktivacijom ili još bolje ako to može automatski on sam da odradi, skine sve najnovije drajvere sa net za komp na kome je sistem dignut.


Ako postoji ovakvo nešto ili nešto slično, javite.

Unaprijed hvala
;)
 
Član
Učlanjen(a)
17.07.2012
Poruka
28
Također može i preporuka za neki program kojim bi obnovio ove postojeće drajvere na kompu

dosta ih je zastarjelo
 
Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.388
Prvo, nisi rekao koja je maticna ploca i ostatak hardware-a? To je prvi uslov, razlog toga je sto Driver pack ume da zajebe stvar kada su driver-i slip streamovani u instalaciju boot-abilnog XP-a (licno doziveo razna negativna iskustva).
Drugo, dogadja se takodje da i Driver genius (program za automatizovano preuzimanje driver-a), preuzme neodgovarajuci driver za odredjeni hardware, takodje sam imao i taj slucaj.
Osnovno je, a i najboljeda imas XP SP3, u kome su slip stream-ovan iskljucivo SATA/RAID driver-i za Controller-e, ostatak je najbolje da skidas sa sajta proizvodjaca ploce ili postojeceg hardware tipa LAN karte, WLAN, Audio karte, grafike i sl. externog hardware, u slucaju integrisanog hardware-a skidas sa sajta proizvodjaca ploce poslednje drivere i Utilities Tools.
 
Član
Učlanjen(a)
17.07.2012
Poruka
28
ako nije problem da mi objasnis gdje bih mogao da pronadjem sve info o maticnoj i ostatku hardvera(malo detaljnije informacije o njima)

Ajmo sad ovo:
na mom drugom kompu(imam ih dva) svi su drajver i uredu, provjerio na device manager. E ima li neki program koji ce identifikovati ove drajvere na ovom kompu i, da me pita da li zelim da te iste drajvere skinem sa neta. Hocu da ih imam na kompu/usb-om, u slucaju da bude nekog belaja sa sistemom. I da na ovom drugom kompu je Windows XP SP3.
 
Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.388
Neznam sta je bilo nejasno u mom postu u kome sam sve lepo obrazlozio, zasto pojedini programi nemaju 100% identifikaciju software-a za hardware, gore sam naveo i ime programa, dakle on moze da uradi na tom drugom kompu proveru o nivijim verzijama drivera, ali ti niko ne garantuje da ce biti 100% odgovarajuci.
Info o modelu ploce mozes naci na 2 nacina:
1. da instaliras program AIDA64 (imas na forumu) i pod stavkom Motherboard vidis model iste i
2. da jednostavno otvoris kuciste i procitas model i verziju ploce (pored modela npr ASUS M2N68 rev v1.0, v2.1 i sl).
Takodje u AIDA mozes pogledati sve ostale komponente, chipset-NB i SB chip, integrisane uredjaje (zvucna karta, LAN, VGA, SATA itd), externi uredjaji (graficka, zvucna, LAN/WLAN), i da za sve te uredjaje nadjes drivere sa sajta proizvdjaca ploce, chipseta ili zasebnih integrisanih i externih uredjaja.
Dakle, Driver Genius koristis na sopstvenu odgovornost, u slucaju da preuzme ili instalira nepodoban driver, koji moze uticati na stabilnost OS-a, ali nije obavezno, moze se dogoditi da jednostavno instalacija ne uspe ili se sama prekine.
XP sa integrisanim driver-ima, odnosno sa Driver pack-om, vec postoje, ali do oktobra prosle godine i nisu se nesto posebno pokazali, dogadjalo se na odredjenim chipsetovima, da tokom instalacije prijavi greske, tokom otpakivanja .cab i 7zip datoeka, sto je dovodilo do lose instaliranog OS-a ili falinkama u OS-u, nestabilnosti i sl., uglavnom na starijim Chipsetovima nForce2, 3, 4 i 6 generacije, koje je koristio AMD, kod intela (ICH) nije bilo problema, ali se dogadjao konfikt prilikom azuriranja pojedinih delova hardware-a.
U slucaju belaja sa sistemom, mozes uvek uraditi backup & recoery sistema, programom Acronis True Image Home 2013, cime moras obezbediti prostor na nekoj particiji osim C, za skladistenje backup-a, cime se pravi virtualni image drive, koji moze i nemora biti vidljiv, Acronis ga generise opcijom Secure Zone, a ti odredjujes, zavisno od velicine zauzeca na C particiji sistema, kolika ce Image backup-a biti oduzeta od neke slobodne particije (D, E, G itd).
Recovery se pokrece tako sto se opcija u acronisu (Startup Recovery Manager) check-ira, da posle POST-a (startup) odaberes tasterom F11 pokretanje recovery OS-a sa kompletnim driver-ima i programima koje si instalirao na dan backup-a.
Na ovoj stranici imas detaljnije prikazano, kako se kreira recovery i startup manager, jeste da je prkazano na verziji 10, isto je i za 2013, samo je malo drugaciji Interface:
Kod:
http://www.acronis.com/company/inpress/2007/03-15-boot-loader-3.html
program mozes naci i na forumu
 
Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.388
Ovo su driver-i za tvoj racunar:
Kod:
http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/SoftwareIndex.jsp?lang=en&cc=ca&prodNameId=472278&prodTypeId=12454&prodSeriesId=472276&swLang=13&taskId=135&swEnvOID=1093
 
Natrag
Top