Nestašice vode na 40 stepeni

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Nestašice vode na 40 stepeni











Izvor:
Novosti.rs








TROPSKE vrućine u prvoj polovini jula izazvale su nestašice vode u mnogim gradovima u Srbiji. Iako je vodostaj na rekama sve do kraja juna bio vrlo visok, nesnosne žege su učinile svoje, pa mnogi u Srbiji sada muku muče s vodom. Prvi su probleme s vodom imali građani Prokuplja, a zatim su apeli za umanjenje potrošnje vode počeli u Nišu, Požarevcu, Novoj Varoši, Novom Pazaru, Šumadiji, ali i u Beogradu.

Stručnjaci kažu da je razlog što se hidroakumulacije nisu gradile od osamdesetih godina prošlog veka.


rep-vrelina_620x0.jpg



NOVI SAD - Povremeno u jutarnjim i večernjim satima primećen je slabiji pritisak iz slavina u domaćinstvima na rubovima grada, gde se voda iz gradskog vodovoda koristi za zalivanje bašta - priča Davor Santrač iz JKP „Vodovod i kanalizacija“ u Novom Sadu.
On kaže da, do sada, nije bilo zastoja u sanacijama havarija, koje se, na sreću, na vodovodnoj mreži starijoj od pola veka, ne dešavaju često. Na svakom tom gradilištu preventivno, a u prigradskim naseljima Nemanoci i Pejićevi salaši obavezno, postavljaju se i cisterne sa pitkom vodom.

U Beočinu se meštani sela Čerević danima bore sa nestašicom vode. Pre nedelju dana lokalna samouprava je pomogla komšijama i naložila gradskom vodovodnom preduzeću da postavi u tom selu cisternu sa pitkom vodom.


POŽAREVAC - Potrošnja vode u Požarevcu dostigla je 300 litara u sekundi, što je za trećinu više od optimalne proizvodnje jedinog gradskog izvorišta Ključ. Zbog ovakve situacije, korisnici u višim delovima grada ostaju bez vode u večernjim satima, što se dešavalo i tokom prošlog leta.
- Ukoliko se nastavi sa prekomernom potrošnjom, može da se desi da ona dostigne nivo od prošlog jula, kad se trošilo rekordnih 485 litara po potrošaču na dan, umesto optimalnih 220. To znači da izvorište mora da radi preko svojih kapaciteta, što se može odraziti na povećanje nitrata u pijaćoj vodi - upozoravaju iz JP „Vodovod i kanalizacija“.


NIŠ - Situacija sa vodosnabdevanjem u niškom kraju zasada nije dostigla kritičnu tačku, ali bi na mnogim područjima slavine vrlo brzo mogle potpuno da presuše.
Poziv za racionalniju potrošnju vode zasada je upućen u Nišu, Aleksincu i Svrljigu, gde žitelji u višim delovima grada imaju probleme. U gradu na Nišavi je od 1.200 uobičajenih, dostignuta potršnja od 1.500 litara vode u sekundi, koliko su i maksimalni kapaciteti.
Situacija je najteža u Svrljigu, pa su i tu preduzete određene mere, jer mnogi delovi često nemaju vodu.
Maksimalna potrošnja, od 220 litara vode u sekundi, jeste i u aleksinačkoj opštini.


ČAČAK - Vodostaj na Rzavu, sa koga se vodom za piće snabdevaju Čačak i još četiri opštine - Arilje, Lučani, Požega i Gornji Milanovac, jeste, i pored ogromne suše, zadovoljavajućeg nivoa i ne prete restrikcije. Ovo je u subotu za „Novosti“ rekao Vlade Petrović, zamenik direktora JP „Rzav“ iz Arilja, dodajući da se u poslednjih sedam dana prosečno za ovih pet gradova, odnosno za oko 300.000 stanovnika, distribuira oko 600 litara u sekundi pijaće vode.Ipak, iz Štaba za vanredne situacije Moravičkog okruga stiže apel za štednju vode, jer je potrošnja u poslednjih 15 dana drastično povećana. U narednih sedam dana ipak ne preti opasnost od restrikcija.


KRALjEVO - Građani nemaju problema sa snabdevanjem vodom za piće iz gradskog vodovoda, pa čak ni žitelji viših delova grada. Dugotrajna tropska vrućina i suša, međutim, primoravaju građane da troše više vode nego što je uobičajeno, pa su pitku vodu koristili i za zalivanje travnjaka.

Ipak, u prigradskim naseljima kubure s vodom. Na primer, u Mataruškoj Banji ili mnogobrojnim okolnim selima i naseljima do kojih gradski vodovod i ne doseže već imaju svoju vodovodnu mrežu. Na širem području Kraljeva postoji čak 1.300 takvih vodovoda, meštani većine tih naselja i sela već danima kubure s nestašicom, pošto se i tu pitka voda koristi za pranje i zalivanje.


VLADIČIN HAN - Zbog velike suše i niskog vodostoja ali i neracionalne potrošnje vode viši delovi grada u popodnevnim časovima često ostaju bez vode. Najčešći razlog nestašice vode je što pojedinci zalivaju ne samo bašte na većim površinama već i čitava kukuruzišta.
U Hanskom vodovodu prete da „ukoliko ekipe ne budu u mogućnosti da vrše pojedinačna isključenja, biće isključena cela naselja“.


KRUŠEVAC - U Kruševcu nema restrikcija, ali u JKP „Vodovod Kruševac“ apeluju na sugrađane da vodu koriste samo za predviđene namene, jer se zbog rekonstrukcije Fabrike za preradu vode u Majdevu korisnicima isporučuje oko 450 litara vode u sekundi. U gradu dežuraju četiri cisterne.
Zdravu vodu za piće duže od 30 godina nemaju u Ćićevcu, a pogođeni su i meštani Varvarina.


SUBOTICA - Tokom letnjih dana potrošnja vode u Subotici veća je za deset odsto nego u istom periodu prošle godine i kreće se oko 500 litara u sekundi.
I pored toga, u JKP „Vodovod i kanalizacija“ kažu da je snabdevanje uredno, pritisak u mreži se održava na potrebnom nivou, uz manje oscilacije u špicevima potrošnje.

U okolnim naseljima potrošnja vode je i do četiri puta veća nego u zimskom periodu, a da bi se poboljšali kapaciteti lokalnih vodovoda, u Starom Žedniku je počelo, a u Đurđinu se priprema bušenje još jednog bunara.



U POLA PRESTONICE ČESME UTANJILE


BEOGRAD - U prestonici voda stiže do svih potrošača, nema restrikcija, snabdevanje je uredno, ali zbog prekomerne i nenamenske potrošnje pojedini delovi grada vodu dobijaju na kašičicu. JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija“ dnevno isporuči oko 200 litara vode po potrošaču, što je za pedeset litara iznad svetskih standarda.

- Uočeno je veliko povećanje potrošnje u obodnim naseljima grada. U danima sa tropskim temperaturama najviše problema sa vodosnabdevanjem ima u večernjim satima, kada se beleži ogromna potrošnja vode - rekla je Zdenka Anđelković iz JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija“. - U tim trenucima dolazi do umanjenog pritiska i eventualno kratkotrajne nestašice vode po obodima vodovodnog sistema.

Kada prestane prekomerna potrošnja, oni sugrađani koji se nalaze na kraju vodovodnih cevi, vodu dobijaju normalno. Snabdevanje vodom je ugroženo velikom neracionalnom potrošnjom i preti da destabilizuje ceo vodovodni sistem. Na ovaj način ugrožavaju se komšije i onemogućavaju da i oni imaju dovoljno vode, u periodu kada je ona svima preko potrebna.

Sa porastom temperature, koja se najavljuje naredne nedelje, očekuje se novi „udar“ na slavine i povećana potrošnja vode.




 
Natrag
Top