Neradnike sud vraća na posao

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
INTERVJU PREDSJEDNIK UNIJE POSLODAVACA PREDRAG MITROVIĆ

Neradnike sud vraća na posao




Izvor: Dan 10-01-2011

ekonom-ija10012011.jpg

~Čak i u slučaju da zaposleni pijan ili drogiran dolazi na posao, potreban je dugotrajan i skup postupak dokazivanja. Svaki poslodavac traži dobrog radnika i mora se lišiti onih koji mu ugrožavaju poslovanje, ističe Mitrović

Suština izmjena Zakona o radu, krovnog akta koji očekujem da će biti usvojen u prvom kvartalu, je da se usvoje međunarodni standardi i da svaki socijalni partner nađe svoje mjesto. U novom zakonu ne smije biti barijera za poslodavce u bilo kom segmentu. Unija poslodavaca dostavila je čak 25 primjedbi, koje su svedene na desetak, i odnose se na naša elementarna prava. Poslodavcima nije cilj da oduzmu bilo koje pravo zaposlenima, već želimo da se zaštitimo od zloupotreba tokom radnog procesa i manipulacija na radnom mjestu, uz neophodno odvajanje radnika od neradnika. U svakom slučaju, Zakon o radu je prilično usaglašen i mislim da u dijalogu Vlade, poslodavaca i sindikata neće biti nekih naročitih sporova - izjavio je u intervjuu "Danu" predsjednik Unije poslodavaca Predrag Mitrović.
Naglasio je da su sudovi u dosadašnjoj praksi redovno presuđivali u korist zaposlenog, "tako da su se neradnici nažalost uvijek vraćali na posao".
- Sudovi takav stav pravdaju socijalnom demagogijom. Mi samo tražimo da se rad odvoji od nerada i deklarativno niko nema ništa protiv toga. U tom dijelu zakon treba da bude što jednostavniji, tim prije što je praktično nemoguće dokazati da zaposleni ne radi kako treba. Čak i u slučaju da pijan ili drogiran dolazi na posao, potreban je dugotrajan i skup postupak dokazivanja. Svaki poslodavac traži dobrog radnika i mora se lišiti onih koji mu ugrožavaju poslovanje - podvukao je Mitrović.
Najavio je da će na narednom sastanku sa socijalnim partnerima poslodavci insistirati da se smanji administracija kako na lokalnom, tako i na državnom nivou.
- Svjetski standard je da na hiljadu stanovnika dođu četiri administrativca, ali mi smo stvarno pretjerali. Osim toga, administracija je loša, neefikasna i sklona korupciji. Kao takva predstavlja preveliko opterećenje za sistem i naglašavam da je na našim jaslama - ističe Mitrović.
Ocijenio je da je izlaskom nacionalne ekonomije iz recesije prošla opasnost od masovnog otpuštanja radnika.
- Kao i svuda u svijetu, sad je na socijalnim partnerima da se dogovore oko održavanja postojećih i otvaranja novih radnih mjesta. Veliki prostor za otvaranje novih radnih mjesta postoji u zanatstvu. Trenutno je teško doći do majstora, koji su prilično skupi. Malo zanatskih preduzeća nešto proizvodi, a poražavajuće je što u Crnoj Gori nema proizvodnje obične žice. Postoji i ogroman neiskorišćen potencijal za proizvodnju zdrave hrane, koju bez ikakve potrebe uvozimo iz zemalja okruženja. Vlada mora obezbjediti otkup proizvođačima, da se njihova roba ne uništava što je često slučaj, već da se plasira na domaćem tržištu - rekao je Mitrović.
Smatra da će se uskoro morati smanjivati porezi i doprinosi na zarade zaposlenih.
- To se morati shvatiti kao proces, koji će ići postepeno. Porezi i doprinosi su veliko opterećenje za poslodavce i predstavljaju biznis barijeru. Penzijski sistem, naslijeđen iz vremena komunizma, potpuno je neodrživ i Vlada kroz podršku privatnim fondovima treba da otvori drugi i treći stub - naveo je Mitrović.
Mitrović je kazao da država mora unaprijediti poslovni ambijent, uklanjanjem biznis barijera i kvalitetnim zakonodavstvom.
- Time bi se stvorili uslovi za privlačenje zdravog stranog kapitala, a pod tim prvenstveno mislim na multinacionalne kompanije, koje su dosad zaobilazile Crnu Goru. Poboljšanjem poslovnog ambijenta bave se i susjedne zemlje i u toj oblasti moramo biti kompetitivni - precizirao je on.
Ponovio je da banke nijesu bile odgovorne što se tiče podrške privredi u vrijeme i nakon krize.
- Pravdale su se raznim izgovorima, od toga da im plasiranje kredita ne dozvoljavaju majke-banke, da nemaju novca i da na tržištu nema kvalitetnih projekata. U svakom slučaju, ako i ove godine izostane podrška bankarskog sektora preduzetnicima, nadam se da ćemo naći načina da osnujemo banku u saradnji sa našim partnerima iz inostranstva. Ne bi to bila neka velika banka, već institucija koja bi limitiranim kreditima podržala mala i srednja preduzeća, zanatski i dio turističkog sektora - objasnio je Mitrović.
S.GORANOVIĆ

Socijalni dijalog

Mitrović vjeruje da će se nova vlada opredijeliti za rješavanje problema kroz formu socijalnog dijaloga.
- Nadam se da će socijalni dijalog ići tempom kao u razvijenim evropskim državama. Tripartitni dijalog je najbolji način da se krene u realizaciju uklanjanja problema i eliminacije poslovnih barijera. Očekujem da će premijer Igor Lukšić imati sluha da se socijalni dijalog podigne na viši nivo - rekao je Mitrović.

Neka bude čisto


Mitrović tvrdi da bi nakon detaljne analize trebalo likvidirati manji broj preduzeća sa blokiranim računima i podržati ona za koja se procjeni da su održiva, i pored značajnog kreditnog opterećenja.
- Njemačka je sa čak 60 milijardi eura pomogla oživljavanje privrede, u cilju održavanja radnih mjesta. Preduzeća sa dobrom proizvodnjom treba održati bez obzira na finansijske probleme, dok je ova druga bolje ugasiti i otvoriti nova. Ovo iznurivanje predugo traje i ne čini nam dobro - ocijenio je on.
 
Natrag
Top