Neonacisti i honvedi uveli Kepira u sud

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Suđenje za ratne zločine u Budimpešti


Neonacisti i honvedi uveli Kepira u sud






Izvor: Blic Ana Lalić | 07. 05. 2011. - 00:02h | Foto: Reuters

BUDIMPEŠTA - Drugog dana suđenja Šandor Kepir, kapetan mađarske žandarmerije koji je optužen za ratne zločine nad civilima u Novosadskoj raciji 1942. godine, nastavio je sa iznošenjem odbrane, koja se, kao i prekjuče, svela na negiranje učešća u zločinima za koje se tereti.

140124_1011-kepiro-foto-reuter_f.jpg
Sudnica je juče bila krcata pristalicama Šandora Kepira

Kepira, starog 97 godina, juče su u sudnicu na rukama unela dvojica njegovih pristalica. Za razliku od prekjučerašnjeg dana, kada su suđenju prisustvovali i predstavnici porodica žrtava Novosadske racije, Skupštine Vojvodine i Skupštine Novog Sada, Jevrejske zajednice Novog Sada i Centra “Simon Vizental” iz Jerusalima, juče su u sudnici gotovo isključivo bile pristalice Kepira. Među njih četrdesetak ponovo je bila i njegova kćerka, veterani mađarskih honveda, kao i pripadnici ultradesničarskih organizacija, sa prepoznatljivim velikomađarskim nacionalističkim obeležjima. U momentu kada su Kepira unosili u sudnicu, njegove neonacističke pristalice su u znak poštovanja ustale i ostale da stoje sve dok optuženog starca nisu smestili na stolicu za optužene.

I juče je suđenje započelo Kepirovim primedbama da ne čuje dobro sudiju uprkos slušnim aparatima koje ima u ušima. Ta “predstava” juče je trajala znatno kraće, za razliku od prekjuče, kada je tužilac, iznerviran Kepirovim primedbama, predložio da optuženom približe zvučnike tik do ušiju. Kao i prekjuče, sud je pravio pauze na svakih 45 minuta zbog Kepirove starosti, a pored njega je ponovo sedela mlađa žena, koja mu je s vremena na vreme direktno na uho “prevodila” sudijina pitanja. U pitanju je navodno Kepirova “družbenica”, koja s njim živi otkako se vratio u Budimpeštu 1996. godine. Tokom pauza, pristalice su silazile do optuženog, pričali sa njim i smejali se, milovali ga po glavi i donosili mu sokove i vodu.


Čitavu Kepirovu odbranu pročitao je sudija, a reč je o iskazima samog optuženog i njegovih svedoka koji su dati tokom istrage. Svi oni su u iskazima tvrdili da Kepiro nije kriv za zločine nad civilima u Novom Sadu 1942. godine. Kao ključni “dokaz” svoje nevinosti Kepiro je naveo da sve do kraja rata nije pobegao u Nemačku, kao većina njegovih saboraca, jer, kako je rekao, nije imao razloga da se plaši kazne pošto je “čist čovek”.


On nije odgovorio na pitanje zašto je onda 1948. godine pobegao u Argentinu, gde je živeo sve do 1996. godine. Nije pružio jasan odgovor ni na pitanje zašto je njegov beg u Argentinu koincidirao sa dve zatvorske kazne koje su mu izrečene, od 10, odnosno 14 godina.


Suđenje Šandoru Kepiru se nastavlja u utorak, a sud je najavio da će mu presuda biti izrečena 20. maja.


Kepiro je optužen da je od 21. do 23. januara 1942. godine učestvovao u raciji u kojoj su okupacione snage ubile i pod led Dunava bacile najmanje 1.200, a prema nekim najnovijim istraživanjima i više od 4.000 Novosađana.
 
Natrag
Top