Koristite zastareli pregledač. Možda neće pravilno prikazivati ove ili druge veb stranice. Trebali biste nadograditi ili koristiti alternativni pregledač.
[h=1]Nemci vratili naše falične vagone [/h] Izvor: Blic
Kraljevo -- Čak 30 specijalnih vagona koje je radila Fabrika vagona iz Kraljeva nemačke železnice nisu htele da preuzmu "jer fabrika nije odradila posao koji je naručen“.
Greška je nastala u projektovanju tako da kompanija kojom upravlja država od raskida ugovora sa Azov impeksom iz Ukrajine ima rok da do kraja februara greške ispravi ili da reciklira vagone. "Vagone je trebalo da isporučimo 3. januara, ali je komisija kupca pronašla brojne greške na konstrukciji. Radi se o specijalizovanim platformama na koje treba da budu montirane dizalice za postavljanje pragova i šina i o vagonima nosačima za druge potrebe", kaže jedan od radnika.
Direktor Fabrike vagona Boško Slavković kaže da "posao nije u opasnosti, naručioci su imali nekoliko primedaba i to će biti otklonjeno do kraja februara, kada možete očekivati poziv za svečanu primopredaju vagona s naručiocima".
Direktor firme koja u ovom trenutku samo gradi jedan specijalni višeosovinski vagon i remontuje nekolicinu za srpske železnice nije imao vremena da odgovori na pitanja kako je došlo do greške i zbog čega će isporuka vagona kasniti dva meseca jer je bio na poslovnom ručku.
"Kuburimo s majstorima. Nema zavarivača od struke. Desilo nam se da nam je Nemac 2010. na jednom vagonu obeležio 400 mesta na kojima varovi nisu bili dobri. Deca koja dolaze da rade su dobra i hoće da uče, ali prolaze kurseve od dva-tri meseca. Za to vreme nemoguće je naučiti da variš vagon", kaže on.
Radnici Fabrikle vagona primili su u januaru zaradu i po. Muka je što se to vodi pod februarsku platu 2011. U međuvremenu, 50 zaposlenih je uzelo otpremnine i napustilo kolektiv.
Kraljevo -- Direktor Fabrike vagona Boško Slavković demantovao je u nedelju da je kupac iz Nemačke, nezadovoljan kvalitetom, ovoj fabrici vratio 30 vagona.
(Novosti)
Trideset vagona iz Kraljeva nisu vraćeni zbog problema sa kvalitetom, nego je njihova isporuka odložena jer je kupac imao dodatne konstruktivne zahteve, kažu u Farbici vagona. Direktor Slavković je izjavio da je “preuzimanje vagona odloženo, jer je kupac imao dodatne konstruktivne zahteve, koje će Fabrika vagona odraditi u zadatom roku, do kraja februara. "Štaviše, mislim da ćemo prvu isporuku imati i pre tog roka. Tačno je da je vagone trebalo da isporučimo od 3. do 6. januara, ali je pre preuzimanja kupac izneo dodatne zahteve koje ćemo bez većih problema ispuniti", kazao je Slavković.
[h=1]Vagoni nisu felerični, već dorađeni [/h] Izvor: Danas
Kraljevo -- Direktor Fabrike vagona u Kraljevu Boško Slavković kaže da nemačke železnice nisu odbile da preuzmu vagone zbog grešaka, već su imali dodatne zahteve.
Zbog ovih dodatnih zahteva, koje je kraljevačka fabrika prihvatila, vagoni će biti predate 5. februara. “Konačna proizvodna cena će dostići ugovorenu sumu od milion i po evra” , isključiv je Slavković. U sindikatu, međutim, kažu da je greška ipak postojala i da su produženi rokovi posledica toga.
Milomir Ćirković, predsednik sindikata Nezavisnost objašnjava da je reč je o specijalnom tipu vagona na koje se montiraju dizalice za utovar i istovar robe, i na koje se, takođe, montira i kran.
Kako kaže, tu je uočena greška na konstrukciji, nastala zbog šina, jer su bile skraćene. Odmah je pokušano saniranje greške, ali naručilac posla nije bio zadovoljan, videli su da su šine nastavljane, te nisu želeli da preuzmu takve vagone.
“Nakon toga je generalni direktor išao na pregovore u Austriju i onda su, ne zna se pod kojim uslovima, došle nove šine koje su ugrađene” navodi Ćirković i dodaje da je firma koje je poručila vagone, pre Srbije, isti posao ponudila i Poljskoj koja nije uspela da ga završi, pa je onda ponuđen kraljevačkoj fabrici.
Prema rečima Ćirkovića, problem kraljevačke fabrike je i to što je isti menadžment zadržan i nakon što je početkom 2010. Agencija za privatizaciju raskinula ugovor o prodaji većinskog kapitala ukrajinskoj kompaniji Azov impeks.
“Fabrika je 2007, 2008. i 2009, odnosno u vreme Azov impeksa, uspela da uradi samo 200 vagona. Međutim, nakon raskida privatizacije doneta je odluka da isti menadžment ostane na čelu firme, ali mi sada nismo u situaciji da za godinu i po dana uradimo 30 vagona. Ovaj posao nam je, nakon raskida privatizacije, pomoć države, ali ne zna se šta će biti nakon ovoga, jer država više nema šta da ustupi Fabrici vagona” , navodi Ćirković.
Kraljevo -- Fabrika vagona Kraljevo isporučila je prvih 15 vagona za nemačku firmu "Starbag", a početkom aprila biće isporučeno i preostalih 15.
Ukupna vrednost ovog ugovora je 2,1 milion evra.
Na konferenciji za novinare direktor FVK Boško Slavković rekao je da je isporuka ovih vagona bila planirana za januar, ali je do zakašnjenja došlo zbog hladnog vremena i dodatnih konstruktivnih zahteva naručioca.
Odnosno, kako se pisalo u medijima nemačke železnice nisu htele da preuzmu "jer fabrika nije odradila posao koji je naručen“.
Novo odlaganje isporuke usledilo je početkom januara kada su kupci na vagonima našli loše varove, ustanovili da farba mora da se menja zbog prepravki i još štošta.
Sada, direktor firme očekuje da će naplata ovih vagona omogućiti da u naredne dve nedelje oko 800 zaposlenih primi 1,3 zarade.
"Tako će za tri meseca biti isplaćene tri plate, s tim što u februaru nije bilo isplata. Već godinama vučemo zakašnjenje od 7-8 meseci, pa će predstojeća isplata biti za jun prošle godine", rekao je Slavković.
On je istakao da je glavni problem za opstanak Fabrike vagona to što je njen račun blokiran već godinu dana po sudskim presudama za zaostale plate iz perioda od 1996-2003. godine.
"Država je vlasnik Fabrike vagona i država mora strateški rešiti pitanje ove fabrike. Novih ugovora neće biti sa blokiranim računima, jer ne možemo ni naplatiti, ni finansirati proizvodnju", kaže direktor FVK.
On je istakao da je firma u ovako teškim uslovima uspela da u poslednjih godinu dana uradi četiri nova prototipa vagona.
Tako je u toku montaža specijanog vagona od 32 osovine, dužine 57 metara, težine 240 tona i nosivosti 460 tona.
"Tako nešto nikad nije odrađeno na našim prostorima. Pored toga radimo za jednu slovačku firmu prototip vagona-cisterne nosivosti 75 kubnih metara za prevoz naftnih derivata", kaže Slavković.
Ovaj prototip trebalo bi da bude završen do kraja aprila kada se očekuje i potpisivanje ugovora za izradu 40 takvih cisterni.
Kroz program Vlade Srbije za oživljavanje vagonogradnje u toku je popravka 308 vagona. Kroz ovaj program FVK radi i prototip "habilns-vagona", podsetio je on. Pomoćnik direktora za projektovanje i izvoz Zoran Minović je istakao da Fabrika vagona već pet godina radi po evropskim standardima i za vagone koji su danas isporučeni poseduje TSI-sertifikat. "To garantuje da je vagon urađen po svim evropskim direktivama novog pristupa. U ovim uslovima to uraditi je velika stvar", rekao je inženjer Minović.