Nemačka će graditi fabrike u Srbiji

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Nemačka će graditi fabrike u Srbiji











Izvor:
Blic.rs








Kada sam 2005. godine prvi put posetio srpske izlagače na Prolećnom sajmu u Hanoveru, smeštene u uglu jedne od najudaljenijih hala, govorio sam im da moramo biti uporni u nastojanjima da uhvatimo priključak s tehnološki razvijenim nacijama, prvenstveno s Nemačkom. Nekako ni sam nisam verovao da će se to desiti brzo.


238305_hanover-01-foto-reuter-morris-mac-matzen_f.jpg



Pre dva dana sam posle sedam godina ponovo bio u Hanoveru na najvećem svetskom sajmu tehnologije i inovacija. Nacionalni štand Srbije ovog proleća je smešten u jednoj od centralnih hala, a ono što sam video ispunilo me je optimizmom i uverenjem da je Srbija na pravom putu. Iz razgovora s našim izlagačima nosim još veći optimizam, jer smo uspeli u tome da obnovimo srpsku industrijsku tradiciju i da se ravnopravno takmičimo sa ekonomski razvijenijim i bogatijim nacijama. Budućnost naše zemlje je u razvoju novih tehnologija jer za to imamo motivisane i školovane stručnjake, odličan geografski položaj, stabilne uslove poslovanja i otvoreni smo za saradnju sa svima.

Nemačka nije slučajno partner na kojeg, uz Italiju, naročito računamo. Danas je Nemačka ne samo vodeća evropska ekonomija već i politički najuticajnija zemlja EU, koja visok ugled dobrim delom uživa upravo zahvaljujući svojoj snažnoj industriji. Možemo li ozbiljno da računamo na saradnju sa zemljom koja godišnje izvozi robe za više od 1.000 milijardi evra? Na osnovu razgovora sa čelnim ljudima nemačke privrede znam da možemo i moramo.


Dve od tri mašine u srpskim fabrikama su proizvedene u Nemačkoj. Naša zajednička industrijska tradicija duža je od jednog i po veka, a nemačke kompanije su u Srbiji poslednjih godina investirale stotine miliona evra upravo u proizvodnju. Lično sam se angažovao da neke od najuglednijih nemačkih kompanija dođu u Srbiju - „Boš“, „Drekslmajer“ ili „Leoni“. Vode se razgovori i sa drugim investitorima, koji su mi upravo u Hanoveru potvrdili da će realizovati projekte ulaganja u nova industrijska postrojenja.


Samo neupućene je iznenadio podatak da je Nemačka postala naš najveći spoljnotrgovinski partner i naše najvažnije izvozno tržište. Ranije smo izvozili sirovine, polufabrikate, voće i žitarice. Danas u Nemačku najviše izvozimo mašine, mehaničke uređaje, električne mašine i automobilske delove. Povećanje izvoza do sada je bio rezultat industrijske kooperacije u proizvodnim pogonima nemačkih kompanija u Srbiji.


Kada u drugoj polovini ove godine prvi automobili iz Kragujevca krenu i na nemačko tržište, rast našeg izvoza će biti zasnovan na proizvodu vrhunske tehnologije u oblasti na koju su Nemci posebno ponosni - na automobilskoj industriji. To će - nakon energetike, mašinske i elektroindustrije - biti impuls partnerskoj saradnji s nemačkom automobilskom industrijom, koju odavno priželjkujemo u našoj zemlji.


Neki od nemačkih poslovnih ljudi koje sam ovih dana sreo u Hanoveru rekli su mi da pre sedam godina ne bi ozbiljno razmišljali o tome da investiraju u Srbiji. Poslednjih godina Srbija je uložila veliki napor da stekne ugled ozbiljnog i pouzdanog partnera, a status kandidata za članstvo u EU za poslovne ljude je signal da na Srbiju dugoročno treba računati.
 
Natrag
Top