Nema privatizacije “Montenegro erlajnsa”

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Nema privatizacije “Montenegro erlajnsa”






PODGORICA - Crnogorska nacionalna avio-kompanija, “Montenegro erlajns”, neće uskoro biti privatizovana s obzirom na krizu na tržištu vazduhoplovnih usluga, saopšteno je iz Ministarstva saobraćaja i pomorstva.

Iz Ministarstva su agenciji Mina-biznis kazali da nije trenutak da se započne procedura, iako je privatizacija kompanije, putem javnog tendera, planirana za ovu godinu.


reg-montenegro-erlajnz_620x0.jpg



Analize tržišta vazduhoplovnih usluga i spremnosti potencijalnih kupaca za investiranje u privatizaciju kompanije, koje su dostavili angažovani konsultanti, kao i interne analize koje je uradilo Ministarstvo, pokazuju da nije trenutak da se započne sa procedurom - objasnili su iz Ministarstva.

Ministarstvo je i pored toga, kako su dodali njegovi predstavnici, u saradnji sa angažovanim konsultantom već pripremilo model privatizacije MA i potrebnu tendersku dokumentaciju. Na osnovu nje bi tender mogao biti raspisan u najkraćem roku u skladu sa odredbama multilateralnog Sporazuma o zajedničkom evropskom vazduhoplovnom području i Zakona o vazdušnom saobraćaju.

Trenutno je u toku primena mera iz programa restrukturiranja MA, koji je u martu usvojila Vlada, a koji za cilj ima rešavanje dugovanja i konsolidaciju kompanije - objasnili su iz Ministarstva.

Mere, kako su precizirali, podrazumevaju primenu internih mera privrednog društva utvrđenih programom restrukturiranja, prodaju i davanje u zakup aviona tipa “foker”, povećanje stepena iskorišćenosti kapaciteta, smanjenje broja zaposlenih i materijalnih troškova poslovanja, preispitivanje svih linija i zatvaranje nerentabilnih linija i predstavništava, kao i zaključivanje povoljnijih ugovora sa dobavljačima.

Vlada je krajem septembra 2010. godine bila raspisala tender za prodaju 30 odsto akcija MA, na koji se, do 15. decembra, niko nije prijavio. Tendersku dokumentaciju su bile otkupile četiri kompanije, izraelske “El Al” i “Arkija erlajns”, zatim “Etihad ervejz” iz Ujedinjenih Arapskih Emirata i “Inuendo limitid” sa Kipra.

Ugovor je trebalo da podrazumeva pravo kupca da, nakon dve godine od sticanja udela od 30 odsto i ispunjenja investicionih i drugih obaveza, kupi dodatne deonice MA čiji je vlasnik država, čime bi stekao većinsko vlasništvo.



Izvor;
Novosti.rs

 
Natrag
Top