Nema lou-kosta, nema ni profita

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Nema lou-kosta, nema ni profita












Izvor:
B92.net










Crna Gora je tipična aviodestinacija, pa iz crnogorske vlade stalno najavljuju uključivanje lou-kost (niskotarifnih) kompanija za prevoz turista.

Ali, čini se da će ti napori, bar za ovo leto, ponovo ostati neuspešni.
Za turističke radnike dileme nema - crnogorska vlada još ne želi da se odrekne svojih monopola, iako je ta zemlja u saobraćajnom smislu ostrvo. Oni tvrde da će to imati štetne posledice po promet u hotelima i po ukupan imidž zemlje.


2596999164f878ce583fd6980711704_640x360.jpg



Naime, ukoliko bi niskotarifne kompanije odlučile da lete prema Crnoj Gori morale bi preduzeću Aerodromi Crne Gore, koje je u stoprocentnom vlasništvu crnogorske vlade da plate 2,5 puta veću taksu od proseka u Evropi, odnosno čak 16 evra po putniku.

Tako nešto odbila je irska kompanija Rajaner, pa su male mogućnosti da će se bar ove sezone iz Evrope leteti jeftinije prema toj zemlji. Crnogorska vlada pred svaku sezonu najavljuje da će se nešto tako desiti, ali konkretnih rezultata nema, upravo zbog navedenog razloga.

A karta od Frankfurta do Podgorice, u aranžmanu crnogorskog nacionalnog avioprevoznika Montenegroerlajnz iznosi oko 300 evra, što je, kako ističe bivši direktor predstavništva agencije Jugoturs u Nemačkoj, Vukašin Ćulafić, cenovno sasvim neprihvatljivo.

On ocenjuje da vlada premijera Igora Lukšića na ovaj način iznuruje ionako krhku privrednu granu kakva je crnogorski turizam i istovremeno šalje lošu poruku stranim gostima.

"Kobajagi se mučiš i želiš da potpišeš nekakav ugovor sa lou kost kompanijama, a u stvarnosti se to namerno odugovlači. I, evo, i ove ćemo godine izvisiti. Ne znam po čemu je to Hrvatska toliko glupa da je dozvolila da sleću, mislim, 22 aviona tih kompanija, a mi toliko pametni pa nijedan“, navodi Ćulafić.
 
Natrag
Top