Nelson Mendela: zatvorska hrana budućeg predsednika

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Нелсон Мендела: затворска храна будућег председника


Голос России


Ви сте ме научили да волим све расе, људе свих боја коже



У фебруару 2010. године добитник Нобелове награде за мир и први тамнопути председник ЈАР Нелсон Мендела позвао је свог бившег затворског чувара Криста Бранда на свечани ручак поводом 20-годишњице свог ослобођења. Затвореник Мендела и његов чувар су успели да се спријатеље – вероватно то је био један од малобројних пријатних момената боравка у затвору овог борца за људска права.

Један од лидера Афричког Националног Конгреса и председник његовог оружаног крила Мендела био је ухапшен 1962. године и осуђен на доживотну робију. У затвору је провео 27 година, а већи део од њих на острву Робен. Дискриминациони закони апартхејда поштовани су и иза решетака: затвореници црнци у које је спадао и Мендела у овом затвору добијали су мање хране него бели затвореници или они који су били азијског порекла. Ујутру су затвореницима давали кашу без млека и без шећера. Млеко нису давали уопште, само шољу кафе. Белима и азијатима давали су за ручак и вечеру хлеб – црнцима га нису давали. Исто се тиче и џема. Уместо хледа давали су својеврсни напитак пузамандла – ретку кашу или хлебне мрвице помешане са водом. Меса и масти тамнопути затвореници су такође добијали мање од њихових „срећнијих“ другова са другом бојом коже. Тако да је борба затвореника за побољшање исхране постала и део шире борбе против расизма.

1982. године Мендела је заједно са другим лидерима Афричког националног конгреса био пребачен у затвор Полсмур. Овде режим није био тако суров и затвореницима је полазило за руком да тајно са слободе добију неку храну. Тако је Фарида Омар, жена адвоката Дуле Омара, Менделиног браниоца, почела да доноси тајно храну у затвор. Између осталог, она је затвореницима доносила кари од пилетине. Кажу да је Мендела веома волео кари.

У фебруару 1990. године Менделу су ослободили. Прву ноћ на слободи провео је у кући познатог борца за људска права епископа Десмнода Тутуа. И прво јело које је пробао Нелсон Мендела на слободи био је кари од пилетине са пиринчем и зелена салата, које је припремила помоћница епископа Тутуа Лилиан Нгобоза. За десерт је послужен сладолед са румом и сувим грожђем и кремом.

Четири године после ослобађања Мендела је био изабран за председника Јужноафричке Републике. Ову дужност вршио је до јуна 1999. године.

Кажу да је Мендела волео традиционална јела Источно-Капске провинције – на пример амаси, млечни производ који личи на нешто између меког сира и јогурта и припрема се у тиквама. Мендела је волео и традиционално јужноафричко јело умфококо, које се припрема од кукурузних зрна, а као зачин користи се кисело млеко.

Поставши први председник после демонтаже режима апартхејда у Јужној Африци, Мендела је седао за сто чак са својим бившим противницима и то је шокирало многе. Између осталог, он је служио африканерске уштипке пржене у уљу у гостима код удовице идеолога апартхејда Хена Фервурда. Индикативно је што је за свој 85. рођендан Нелсон Мендела добио честитку од праунуке расисте Фервурда: Ви сте ме научили да волим све расе, људе свих боја коже.



 
Natrag
Top