Neki poslodavci kažnjavaju mlade i buduće majke

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.630
Neki poslodavci kažnjavaju mlade i buduće majke


5059_0803-trudnica-foto-shutterstock_f.jpg



Česta pojava su otkazi i manje plate trudnicama

Posle trudničkog bolovanja jedna Beograđanka se vratila na posao i saznala da je njeno radno mesto dodeljeno drugom. Sada nema šta da radi, a pošto poslodavac nema pravnog osnova da je otpusti, čeka da joj dosadi da osam sati provodi na poslu ne radeći ništa i da sama da otkaz. Poslodavac joj za vreme trudničkog odsustva nije redovno isplaćivao naknadu i morala je da ga prijavi inspekciji rada, a tada su usledile pretnje.
Nažalost, ovo nije jedini i usamljeni primer kako se poslodavci u Srbiji ophode prema budućim i mladim majkama. Oni često na razgovorima za posao pripadnicama nežnijeg pola postavljaju veoma lična pitanja, poput onih da li su udate, imaju li u planu da rađaju, što, po rečima sagovornika „Blica nedelje“, nemaju zakonsko pravo i na taj način ih diskriminišu.
– Ima često takvih prijava, ali, nažalost, one su uglavnom anonimne. Glavni problem je što se žene boje da imenom i prezimenom prijave problem iz straha da ne izgube posao. Čak i kad se jave, pa naši inspektori izađu na teren, pitaju ih da li je stvarno takvo stanje u firmi, one strahuju da kažu da je to zaista tako – kaže za „Blic nedelje“ Radovan Ristanović, direktor Inspekcije za rad, i dodaje da prava statistika ne postoji i da takvih slučajeva ima nemerljivo više od prijavljenih.
Zbog anonimnih dojava i prijava, kako kaže Ristanović, teško je utvrditi pravo stanje i pronaći dokaze za pokretanje prekršajnog postupka. Da bi se problem rešio, potrebna je sistemska kontrola Inspekcije za rad.
Zato naši inspektori kad izađu na teren posebnu pažnju obraćaju na žene i njihov položaj u datom preduzeću. Najviše je ovakvih slučajeva, naravno, u velikim sredinama, Beogradu, Nišu i Kragujevcu. Mada to ne znači da toga nema u manjim mestima. Najčešće se to dešava u trgovini i tekstilnim firmama, gde ima dosta rada na crno – objašnjava Ristanović.
Da poslodavci trudnice i buduće majke zloupotrebljavaju, potvrđuje za naš list i Angelina Radulović, izvršna direktorka Udruženja „Roditelj“.
– Često nam se javljaju žene koje poslodavci na ovaj ili onaj način zastrašuju ako žele da se ostvare kroz majčinstvo. Problem se uglavnom javlja kod ugovora na neodređeno, sa neisplaćivanjem ili zakidanjem na naknadama tokom trudničkog bolovanja. Javljale su nam se žene koje su dobijale otkaz posle isteka trudničkog bolovanja – kaže naša sagovornica.
Kako je objasnila, postoje rupe u zakonu koje poslodavci perfidno koriste. Kada i ima osnova za tužbu, malo koja žena se upušta u tako nešto.
Ipak, u Ministarstvu za socijalni rad za naš list nisu želeli da kažu kako ovakvim poslodavcima stati na put. Oni nekoliko dana nisu mogli da nam odgovore na pitanje hoće li se uskoro menjati zakonodavstvo, kako pojedini poslodavci ne bi koristili „rupe“ u zakonu za maltretiranje budućih majki.
– Istina je da žene koje imaju decu češće koriste bolovanja, ali to bi se rešilo kada bi kod nas postojalo skraćeno radno vreme u takvim slučajevima. Tada bi i jedna i druga strana bile na dobitku – zaključuje Angelina Radulović.
Naša sagovornica je navela primer devojke koja je dobila otkaz čim je poslodavcu rekla da je u drugom stanju. Naime, kako nije bila primljena za stalno, ugovor joj je produžavan na tri meseca, pa je poslodavac vrlo legalno uspeo da joj da otkaz.

Šikaniraju radnice u manjim firmama
Prema rečima Ljube Orbovića, predsednika Samostalnog sindikata Srbije, ovakvi slučajevi se najčešće dešavaju u malim preduzećima gde radnici nisu sindikalno organizovani.
– U našem sindikatu još nismo imali takve pritužbe, što ne znači da ih nema. Poslodavci uglavnom plaše buduće trudnice u manjim preduzećima koja imaju najviše 20 zaposlenih. Dešava se da i ako su samo udate neće da ih prime. To je ravno skandalu i mi smo za to da se što više žena prijavi, ne moraju da budu naši članovi, ali moraju da budu spremne da to urade imenom i prezimenom, a ne anonimno – objasnio je Orbović.

Otvoreno krše prava radnika
U Inspekciju za rad nedavno je stiglo i pismo iz Niša, u kom suprug radnice jednog butika u ovom gradu traži pravdu za svoju suprugu. Naime, kako kaže direktor Inspekcije za rad Radovan Ristanović, ova Nišlijka radi u butiku u kom poslodavac zaposlenima zabranjuje da tokom radnog vremena sede, nemaju pravo na pauzu, a u slučaju bolesti sledi otkaz. Ovaj suprug se žalio inspekciji da njegova supruga nije smela da uzme bolovanje ni kad im je dete bilo bolesno jer joj je poslodavac zapretio otpuštanjem.

B. Gigović
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Veliki problem u našoj državi, svima su usta puna dece, a devojka od 25-30 i više godina teško može da nađe posao, jer je "ne regulisana bračna obaveza" prepreka za to! I onda devojke od straha za posao i egzistenciju same beže od trudnoće, a često i robovlasnički odnos u prvatnim preduzećima ("klizno" radno vreme-od jutra do sutra) ne ostavlja neku drugu mogućnost! Sete se budućih majki, trudnica i dece samo u preizbornoj kampanji, kad se treba slikati po porodilištima i porodicama sa više dece, kad se kamere ugase gasi se i njihovo interesovanje! Hocemo da poboljšamo natalitet, ali ćemo da "uredimo" da mesečne pelene, dečije cipelice ili boravak u vrtiću košta kao pola plate (one koje ne isplaćiju)... Banda i ološ...
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Opšte poznata situacija, stvarno sramota. Najgore je što uopšte nema nade niti neke šanse, bar skorije, da se ovakvi slučajevi ne dešavaju. Država nema sposobne kadrove da se ovakvim pitanjima pozabave niti postoji plan da se zaista nešto po ovom pitanju radi :twisted:
 
Natrag
Top