Negotin - Rogljevačke pivnice pune turista

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Rogljevačke pivnice pune turista










Izvor:
rts.rs







Negotinski kraj, poznat po proizvodnji vina i čuvenim Rajačkim i Rogljevačkim pivnicama, sve više privlači turiste. U projekat razvoja seoskog turizma uključene su pretežno žene. Pored lepote prirode, gosti hvale i toplu porodičnu atmosferu.

Dunav i turistički povezuje svih deset država kroz koje protiče, a uz njega ide i evropski biciklistički put Eurovelo 6. Turistička atraktivnost Podunavlja zavisi od kvaliteta ponude svake države, ponaosob. Zato je nemačka vladina organizacija za međunarodnu ekonomsku saradnju izdvojila 35.000 evra za projekat turističkog razvoja istočne Srbije, a lokalna samouprava, pet puta manje.


vinski-podrum-burad.jpg



Interes da se bave turizmom pronašlo je 70 domaćinstava u negotinskom kraju. Oni su se povezali, odštampan je propagandni materijal, odlaze na turističke sajmove, a žene izrađuju autentične suvenire za koje dobijaju novac iz fonda nemačke organizacije.

Negotinski kraj poznat je po proizvodnji vina i čuvenim Rajačkim i Rogljevačkim pivnicama. I da razjasnimo. U pivnicama se ne pije pivo, već vino. Ovde veruju da je reč pivnica nastala od naziva za mesto gde se pije vince.

Barbara Radosavljević iz sela Rogljevo kaže da turista na pivnicama ima od početka vegetacije do kasne jeseni.

"Kad bi se radilo tokom cele godine i kad bi se samo to radilo, moglo bi da se živi isključivo od turizma", kaže Barbara.

Uslov za turizam tokom cele godine su bolji putevi jer se ovde, kad padne sneg, kažu domaćini, jedva i pešice stigne. Seoski turizam angažuje sve članove domaćinstva.

Goci pomažu mama Marijana i njeno troje dece. Deca su trenutno na letovanju, a kad se vrate uključuju se u posao. Spavanje do podne Goca ne toleriše.

"Nikada neću da zaboravim reči moje majke kada mi je rekla kad sam bila mala, pokreni se, nemoj da me gledaš, ja radim, a ti stojiš. Tako ja sada kažem svojoj deci. Pokrenite se, ne mogu sve sama da odradim", kaže Gordana Zorković iz sela Rogljevo.

Sakog leta gostiju sve više. "Čovek treba prvo da zna odakle potiče, gde mu je baza, a onda da pravi širu nadogradnju", kaže Jasmina Čolak iz Beograda.

Pored lepote prirode, gosti hvale i toplu porodičnu atmosferu.

Nenad Petrović iz Beograda kaže da se ta atmosfera ne može doživi u nekom velikom hotelu jer oni tamo za to nemaju vremena.

U projekat razvoja seoskog turizma uključene su pretežno žene. "One su te koje čuvaju tradiciju, koje baštine tu tradiciju i koje na neki način tradiciju umeju da stave u ekonomsku funkciju", kaže Branislav Milić iz Organizacija GIZ u Nemačkoj.

U privatnom preduzetništvu u Srbiji ima pet puta više muškaraca nego žena. Međutim, analize su pokazale da su žene kada se u jednom trenutku osmele da uđu u vode privatnog biznisa, veoma borbene i teško odustaju od započetog posla bez obzira na probleme na koje nailaze.

Dakle, da ne brinemo. Seoski turizam u Negotinskoj krajini je u sigurnim ženskim rukama.
 
Natrag
Top