NEGOTIN: Dobitnici Legije časti nisu dali nagradu grada

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Dobitnici Legije časti nisu dali nagradu grada






Izvor: Blic S. Jurasović | 12. 05. 2011. - 00:02h

NEGOTIN - Dragana Vojinović, Prahovljanka koja živi u Francuskoj, čiji je predsednik Nikola Sarkozi odlikovao ordenom viteza u Legiji za nacionalnu zaslugu Francuske, neće biti proglašena počasnom građankom Negotina na današnjoj svečanoj sednici povodom Dana opštine. Takvu odluku donela je Komisija za izbor imenovanja, nagrade i priznanja SO Negotin, koja nije prihvatila predlog grupe građana da se Vojinovićevoj uruči počasna titula opštine. U SO Negotin tvrde da nemaju ništa protiv da Vojinovićeva bude počasni građanin, ali da se ovakve odluke ne donose iznenada i bez rasprave.

141515_regnegotin1_f.jpg
Prahovljanka je već devet godina potpredsednica gradića Mortoa

Nedavna vest koju je preneo “Blic” da je Dragana Vojinović, koja je već devet godina potpredsednica francuskog gradića Mortoa, za zasluge u oblasti socijalne politike i obrazovanja dobila orden viteza u Legiji za nacionalnu zaslugu Francuske (drugi rang u legiji časti) odjeknula je širom Negotinske krajine.

Savremena bajka o Dragani koja je pre 17 godina, bez znanja jezika i bilo kakvih veza, zakoračila na tlo Francuske i svojim rezultatima rada zadivila starosedeoce, koji su je i predložili za dobitnika francuskog nacionalnog priznanja, oduševila je Krajince, a posebno im je godilo to što Dragana, ni u najsvečanijim trenucima svoje impresivne karijere, nije propustila da istakne svoje poreklo i rodni grad.

Na njenu žalost, kako sama kaže, nije uspela da ostvari saradnju između negotinskih i francuskih škola, iako je to u nekoliko navrata pokušavala. Grupa građana kandidovala je Draganu Vojinović za počasnog građanina opštine Negotin, najveće priznanje koje se na Dan opštine, 12. maja, dodeljuje zaslužnom pojedincu.

141516_regnegotin2_hf.jpg

Dragana Vojinović


Na njihovo razočaranje, skupštinska komisija nije prihvatila ovaj predlog. Svoj glas da se Dragana proglasi počasnim građaninom opštine Negotin nisu dali predstavnici vladajuće koalicije iz SPS, DS i SDPS.

Dragana Vojinović, koja nije ni znala da je kandidovana za počasnog građanina Negotina, ovu informaciju primila je uzdržano.

- Zahvaljujem se svim građanima koji su ocenili da ja uopšte zaslužujem ovo lepo priznanje. Možda ja ipak nisam zadovoljila kriterijume prema kojima se postaje počasni građanin Negotina. Ne ljutim se, nego me to zapravo rastužuje. Od kako sam u Francuskoj, pokušavam da gradim spone između Srbije i Francuske, ali se ponekad pitam da li ne ispadam smešna u očima naših ljudi? Ja u Negotinu volim ljude koji su bogati duhom, dinamični, radni, veseli... Smicalice me uopšte ne interesuju. Želim da ljudima ostane u sećanju lepa vest, a ne negativna polemika - kratko je prokomentarisala Dragana Vojinović.


Mr Milan Uruković, predsednik SO Negotin, rekao je da nije upoznat sa predlogom da se Dragani Vojinović uruči titula počasnog građanina opštine Negotin.


- Želim da našoj Krajinki Dragani Vojinović čestitam na visokom priznanju koje joj je dodeljeno u Francuskoj i da naglasim da odluka Komisije za izbor, imenovanja, nagrade i priznanja svakako ne znači da ona nije zaslužila titulu počasnog građanina. O dodeli ovog najvećeg opštinskog priznanja odluka se ne donosi naprečac, već se o tome odlučuje u svim organima vlasti. Dragani Vojinović, ispred SO Negotin, uputićemo zvaničan poziv, da u vreme svog boravka u domovini bude naš gost i tada ćemo joj i zvanično čestitati na velikom priznanju. Biće to prilika da porazgovaramo i o saradnji naše opštine sa Francuskom - poručio je mr Milan Uruković.
 
Natrag
Top