Nedeljko Popadić

Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Nedeljko Popadić

250px-NEDELJKO_POPADIC4.jpg


Nedeljko Popadić (Split, 5. novembar 1961) je srpski pesnik. Njegovi roditelji, prosvetni radnici, često su menjali mesto boravka, tako da je školovanje započeo u Globaru, Kruševcu i nastavio u Beogradu. Rano je ostao bez roditelja. Njegov otac Aleksandar Popadić pisao je pesme za odrasle i bio redovan saradnik „Književnosti“, „Dela“, „Književnih novina“ i drugih časopisa.


Nedeljko sam ističe da je ponekad bežao sa časova matematike, fizike, hemije i da su ga od malih nogu zanimale samo pesme. Još kao srednjoškolac je objavljivao u „Mladosti“ i „Zmaju“. Rano je počeo da putuje, nastupajući (najviše sa glumcem Tomom Kuruzovićem) u mnogim evropskim zemljama.

Pokrenuo je ediciju „Dečja literatura“ u izdavačkoj kući „Data status“ iz Beograda. Bio je osnivač i urednik časopisa za decu „Zlatno pero“ u Banjaluci. Gotovo sve svoje pesme objavio je u Politikinom dodatku „Politika za decu“. Značajnije knjige su: „Ko će klovna da nasmeje“ (Dečja literatura), „Tata nemoj da budeš lovac“ (Zapis), „S nama više nema šale“ (Zapis), „Dečak i planina“ (Nolit), „Srce služi da se druži“ (Dečije novine), „Tri jablana“ (BMG), „Pobeda“ (dvadeset i pet izdanja u ukupnom tiražu 200.000 primeraka), „Čemu srce služi“ (Sigra star), „Za sva vremena“ (Grafo San), „Sav sam od stakla, sav sam od pene“ (u Bosni i Hercegovini šest izdanja štampanih u 60.000 primeraka), „Ja sam tvoj drug“ (AŠ Delo, Zemun), „Krila vitezova“, zajednička knjiga sa Ljubivojem Ršumovićem, Duškom Trifunovićem, Perom Zubcem i Mošom Odalovićem (Grafo San), „Pesme I“ (AŠ Delo, Zemun), „San, izabrane pesme Nedeljka Popadića“ (AŠ Delo, Zemun)...

Ukupan tiraž njegovih knjiga dostigao je cifru od milion primeraka. Smatra se našim najpopularnijim i najtiražnijim pesnikom u poslednjoj deceniji. Priredio je i antologije: „111 Ljubavnih pesama“ (Data status), „Izbor iz savremene književnosti za decu“ (AŠ Delo, Zemun) i „Svi u napad“ - prva antologija pesama i priča posvećenih sportu (AŠ Delo, Zemun).

Zastupljen je u čitankama i udžbenicima (Zavod za udžbenike i nastavna sredstva u Crnoj Gori, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Beograd, Klet, Eduka...). Gotovo sve njegove pesme iz knjige „Ja sam tvoj drug“ ušle su u mnoge značajne antologije. Pokretač je i osnivač Beogradskog festivala pisaca za decu Vitezovo proleće. Osnivač je i glavni i odgovorni urednik književnog časopisa za decu Vitez koji je osnovao 2001.godine. Dobitnik je značajnih nagrada i priznanja od kojih su mu najdraže: Vitez od čarapanije na međunarodnom festivalu Zlatna kaciga u Kruševcu, Zlatno zvonce popularnostiNovom Sadu, nagrada na međunarodnom festivalu u Baru, Pod starom maslinom - za životno delo, nagrada na Festivalu „Bulka“ u Crvenki, Pesnikov prsten - za životno delo, Vukovu povelju...

Mnogo pesama mu je komponovano i nagrađivano na dečjim muzičkim festivalima.
Urednik je i voditelj više od 200 TV emisija za decu „Nedeljko Popadić i drugari“ na Kanalu D. Često radi na dizajnu i likovnom uređenju knjiga mnogih svojih kolega, pisaca za decu.

Živi i radi u Beogradu.


Iz Vikipedije, slobodne enciklopedije



Sanjarenje-Nedeljko Popadić

Ponekad sanjam da imam krila
i sedam svojih tovara zlata.
Da mogu svakom, ko dobra vila
staviti dukat, tiho, kraj vrata.

Sanjarim: štapić čarobni imam
i menjam, tako, svet preko noći...
Sanjarim kako bolesne primam
i kako svakom mogu pomoći.

I tako rastem, snovima vođen.
Pomalo tužan, jer nemam krila.
Ali ja takav, kakav sam rođen,
bar imam srce kao ta vila.

Tako ne mogu nikom pomoći
Jer nemam štapić da zlato delim
i nikom neću do praga doći.
Ali bar sanjam. Ali bar želim.
 
Član
Učlanjen(a)
10.05.2010
Poruka
2.064
MOLITVA

Sačuvaj BOŽE,sve dobre ljude !
Mira i zdravlja nek svakom bude
Pomozi,BOŽE,ne daj da strada
neko ko voli i ko se nada...
Nek beskućnici skrovište nađu!
Obuzdaj buru,sačuvaj lađu .
Gde god da besni-ugasi vatru !
Spasi palatu,Cigansku šatru ...
Gore i dole !
Desno i levo !
pomozi BOŽE !
Marijo Devo !
Skitnicu nočas čuvaj na putu...
Upali baklju,najveću,žutu .
Digni sa poda onog ko jeca !
Nek žive majke,nek žive deca !
Gladnima hleba !Žednima vode !
Rešetke sprži-svima slobode...
Podmetni šaku kad neko puca.
Ranjenom neka srce još kuca...
Gore i dole !
Desno i levo !
Pomozi BOŽE !
Marijo Devo !
Nek dođe onaj-onom ko čeka...
I bolesnima pronađi leka !
Molim te dušom,telom i hlebom,
zastavu svoju pronesi nebom !
I iscrpljenom-podari snagu !
I zaljubljenom-sačuvaj dragu...
I napuštenom-da nađe brata !
Otvaraj noćas nebeska vrata...
Gore i dole !
Desno i levo !
Pomozi BOŽE !
Marijo Devo !
Zakloni onog koji se krije !
Stani pred slepog pre provalije !
I neka prognan zavara hajku...
Pomozi sinu da vidi majku !
Oprosti onom koji se kaje !
I daj da ima onom ko daje...
Pomozi,dobri,onom ko brani !
ko brani on je na Tvojoj strani !
Gore i dole !
Desno i levo !
Pomozi BOŽE !
Marijo Devo !
NEDELJKO POPADIĆ
 
Učlanjen(a)
29.05.2011
Poruka
1
život je prava čarolija uz poeziju nedeljka popadića. Uspavljujem se i budim sa stihovima njegovih pesama na usnama...
 
Natrag
Top