настанак хришћанске цркве као институције

Član
Učlanjen(a)
12.12.2009
Poruka
80
Ова тема је доста повезана са историјом али исто толико и са хришћанством.

Занима ме у које доба, са којим првилима, којом сврхом и којим људима је формирана прва званична хришћанска црква као институција?
На основу чега, ко и када је писао свете књиге?
На основу чега су се касније вршиле поделе по хијерархијским чиновима и организација у цркви па и због чега је настао расцеп хришћанске цркве на две струје које су се разликовале по правилима и тумачењима? Ко је ту био ближи Христовим учењима?

2rnzdkp.jpg


п.с. Ако је Бог наш отац, којим правом се свештеници такође називају нашим очевима а не браћом?
 
Član
Učlanjen(a)
30.10.2009
Poruka
1.858
Svete knjige su skup godina i iskustava sabranih na jednom mestu (kao enciklopedija)samo ih je crkva (izvorne tekstove)doterivala prema svojim potrebama i prema vremenu.A o zvanju crkvenih velikodostojnika neka se zovu kako hoce meni licno ne smeta .
 
Član
Učlanjen(a)
11.01.2010
Poruka
603
Ова тема је доста повезана са историјом али исто толико и са хришћанством.

Занима ме у које доба, са којим првилима, којом сврхом и којим људима је формирана прва званична хришћанска црква као институција?
На основу чега, ко и када је писао свете књиге?
На основу чега су се касније вршиле поделе по хијерархијским чиновима и организација у цркви па и због чега је настао расцеп хришћанске цркве на две струје које су се разликовале по правилима и тумачењима? Ко је ту био ближи Христовим учењима?


п.с. Ако је Бог наш отац, којим правом се свештеници такође називају нашим очевима а не браћом?

Evo, ovde imas odogovore na bar 90%svojih pitanja, vrlo lako se cita, znam da si nestrpljiv da sto pre dobijes odgovore...:)
http://serbianforum.org/domace-knjige/43814-vladika-nikolaj-velimirovic-vera-svetih.html
A svestenika oslovljavamo sa "oce" ne da bismo ga izjednacili sa Bogom Ocem, nego da bismo pokazali svoje postovanje svesteniku kao osobi koja treba da nam prenosi svete tajne, dakle kao nekoga ko je od nas vise ispunjen blagodacu dobijenom od Boga.I svi hriscani koji ispovedaju istu veru, opisanu u Simvolu vere jesu braca i sestre u Hristu.Jer kome je Bog Otac-Crkva mu je majka.
 
Natrag
Top