Naši vojnici u misijama EU, a ne u NATO

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Ministar odbrane kaže da Srbija ne napušta princip neutralnosti


Naši vojnici u misijama EU, a ne u NATO




Izvor: Blic Tanja Nikolić Đaković | 09. 06. 2011. - 00:02h | Foto: FoNet

BEOGRAD - NATO nema nikakve direktne veze sa mirovnim misijama vođenim pod zastavom Evropske unije u kojima će, nakon juče potpisanog sporazuma, učestvovati i pripadnici Vojske Srbije. Sporazum o učešću srpskih snaga bezbednosti u misijama EU, prema tvrdnji ministra odbrane Dragana Šutanovca, neće narušiti status Srbije kao vojno neutralne zemlje.

149090_0812-sutanovac-i-mirovnjaci-u-cad-i-centralnoafrickoj-republici-foto-fonet_f.jpg
Naši vojnici će se u Somaliji boriti protiv pirata na francuskim i grčkim brodovima u okviru misije „Atalanta“

- Odlazak naših mirovnjaka u misije EU nema apsolutno nikakve veze s pitanjem o vojnoj neutralnosti zemlje i svako povezivanje s tim je zlurado i zlonamerno - rekao je Šutanovac za „Blic“.

On je podsetio da u misijama EU učestvuju sve zemlje članice EU, kao i neke zemlje koje to nisu, kao i da je EU organizacija evropskih zemalja koja nema nikakve direktne veze sa NATO i u kojoj postoji pet zemalja koje nisu članice NATO.


- Povezivati te dve stvari nema ni logički ni politički osnov - kaže Šutanovac.
Ministar odbrane navodi da je potpisivanjem dva sporazuma sa Evropskom unijom Srbija stvorila pravni okvir za početak učešća u mirovnim misijama EU, što predstavlja veliki iskorak u pravcu daljih evropskih integracija naše zemlje.



Učešće pripadnika Vojske Srbije u misijama EU odobreno je odlukom parlamenta Srbije i na osnovu toga oni će učestvovati u misiji „Atalanta“ u borbi protiv pirata u vodama Somalije, i to, prema navodima Šutanovca, na francuskim i grčkim brodovima, kao i u misiji u Ugandi, gde će učestvovati u vođenju kurseva za pripadnike vojnih i bezbednosnih struktura.

- Obe misije su humanitarne i predstavljaju istorijski iskorak u odnosu na dosadašnju praksu. Do sada je od Jugoslovenske narodne armije do VS naše učešće bilo isključivo u okviru misija UN, a Srbija danas iskazuje privrženost upravo evropskim integracijama i kao takve Vojska Srbije i policija to dokazuju i na delu.


Evropska unija podrazumeva niz korisnih stvari za našu zemlju i naše društvo, ali podrazumeva i zajedničku bezbednosnu i odbrambenu politiku u kojoj Srbija može da da veliki doprinos - rekao je Šutanovac.

Vojni analitičar Aleksandar Radić kaže za „Blic“ da se ni u kom slučaju ne može reći da Srbija napušta kurs vojne neutralnosti i da je reč o konkretnim misijama, a ne o svrstavanju u određeni savez.


- Eufor su snage koje se formiraju ad hok samo za namenski zadatak i s te strane nema priče da bi to na bilo kakav način narušilo neutralnost Srbije. Ali postoji jak motiv, ako želimo u EU, moramo pokazati i neke reference da smo spremni da damo doprinos. Narodna skupština zato je i usvojila plan ulaska u misije EU u Somaliji i Ugandi. Ove dve odvojene misije imaju nezavisne resurse, u jednoj se radi na obuci somalijskih vladinih snaga, i to sa teritorije Ugande, a druga je usmerena na sprečavanju aktivnosti pirata u vodama Somalije - kaže za „Blic“ Radić.


Godišnje pirati otmu oko 70 brodova u vodama Somalije, a prošle godine, 30. oktobra, u dva sata iza ponoći gusari su oteli i tanker „Polar“ dok je plovio pod panamskom zastavom sa 24 člana posade, od kojih su trojica Crnogorci.


U nemogućnosti da kontroliše situaciju, nestabilna vlada u Mogadišu, glavnom gradu Somalije, dala je zeleno svetlo stranim državama 2008. godine za upotrebu sile u borbi protiv pirata. Te godine parlament EU većinom glasova usvojio je odluku o ovoj operaciji koja bi trebalo da obezbedi angažovanjem pomorskih i vazdušnih snaga pomorsku rutu između Jemena i Somalije, koja povezuju Aziju i Evropu. Njom se transportuje zalivska nafta do evropskih korisnika. Siguran transport nafte, između ostalog, zadatak je ove misije, ali i sprečavanje humanitarne katastrofe, koja može biti prouzrokovana sve većim brojem napada pirata u Adenskom zalivu. Ta misija mora da onemogući blokadu pomorske rute kroz Suecki kanal koja bi prouzrokovala porast cene nafte i proizvoda iz Azije i sa Bliskog istoka.


Potpisan sporazum

Ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić i šef delegacije Evropske unije Vensan Dežer potpisali su juče sporazum o učešću srpskih snaga bezbednosti u civilnim i vojnim misijama EU.

Gde su sve naši vojnici


  • Kongo - osam pripadnika, sanitetski tim za evakuaciju vazdušnim putem
  • Liberija - četiri pripadnika, vojni posmatrači
  • Obala Slonovače - tri pripadnika, vojni posmatrači
  • Kipar - sedam pripadnika, štabni oficiri
  • Liban - pet pripadnika, štabni oficiri
UKUPNO: 27 pripadnika VS
 
Natrag
Top