Naplata autorskih prava - kriminal

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Harač za zvonjavu mobilnog telefona


Naplata autorskih prava - kriminal




Izvor: Blic Isidora Kranjčević, Marija Joksimović | 29. 01. 2011. - 00:02h

Naplata zvonjave mobilnog telefona na ime naknade za korišćenje fonograma potpuno je besmislena i apsurdna. Primer frizerke kojoj je kontrolor Organizacije proizvođača fonograma Srbije naplatio 10.620 dinara jer joj je mobilni telefon zazvonio kao muzička melodija pokazuje da je krajnje vreme da država nešto učini po pitanju ovog bezakonja, zloupotrebe sistema autorskih prava, kojim se povređuju ljudska prava, kaže za “Blic” Ognjen Uzelac, član Komisije za zaštitu autorskog i srodnih prava.
2612_0804mobilnifotoppetrovi_f.jpg


Građani, kako ističe naš sagovornik, nisu informisani dovoljno da bi se odbranili od bezakonja koje se sprovodi pod parolom zaštite autorskih i srodnih prava. Repertoar koji zastupaju ovlašćene organizacije trebalo bi da bude javan, da svi znaju za koje tačno muzičke numere treba da plate naknadu.

- Ovako ispada da oni zastupaju svu muziku sveta, a to kome su od kada postoje uplatili tu naknadu proglasili su poslovnom tajnom - kaže Uzelac.
Na godišnjem nivou ovlašćene organizacije za kolektivnu zaštitu SOKOJ i OFPS uberu oko šest-sedam miliona evra.


- Kontrolori OFPS često i ne izlaze na teren, već u registru vide ko ima lokal, pretpostave da taj ima neki muzički uređaj i na osnovu toga naplate naknadu. Muzika koja podleže zaštiti prava mora da bude korišćena u komercijalne svrhe. Čak i ako sedite sami u kiosku i slušate muziku na tranzistoru koju niko drugi osim vas ne čuje, to bi takođe trebalo da podleže naknadi. Međutim, nikako ne bi mogla da se uzme u obzir tarifa koju je svojevoljno odredio OFPS. Ona bi trebalo da bude simbolična, jer na trafiku niko ne dolazi da bi slušao muziku - navodi Uzelac.

Kolektivna zaštita autorskih prava uskoro će, najverovatnije, postati predmet interesovanja policije i tužilaštva, budući da Unija poslodavaca Srbije najavljuje krivične prijave, pre svega protiv OFPS.

- Podnećemo zahtev da im se oduzme dozvola za rad, budući da ta organizacija nije ni prijavljena u Srbiji već je registrovana u Budvi. Takođe, tokom 2006, 2007. i 2008. godine naplaćivali su naknadu, a imali su ugovore sa tek 10 odsto izvođača - kaže za “Blic” Dragoljub Rajić iz UPS-a.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Kriminal pod maskom autorskih prava

30. januar 2011. | 10:03 | Izvor: Blic

Beograd -- Naplata zvonjave mobilnog telefona na ime naknade za korišćenje fonograma potpuno je besmislena i apsurdna, kažu u Komisiji za zaštitu autorskog i srodnih prava

11l6e5l.jpg


"Primer frizerke kojoj je kontrolor Organizacije proizvođača fonograma Srbije naplatio 10.620 dinara jer joj je mobilni telefon zazvonio kao muzička melodija pokazuje da je krajnje vreme da država nešto učini po pitanju ovog bezakonja, zloupotrebe sistema autorskih prava, kojim se povređuju ljudska prava", kaže Ognjen Uzelac, član te Komisije

Građani, kako ističe naš sagovornik, nisu informisani dovoljno da bi se odbranili od bezakonja koje se sprovodi pod parolom zaštite autorskih i srodnih prava.
Repertoar koji zastupaju ovlašćene organizacije trebalo bi da bude javan, da svi znaju za koje tačno muzičke numere treba da plate naknadu.

"Ovako ispada da oni zastupaju svu muziku sveta, a to kome su od kada postoje uplatili tu naknadu proglasili su poslovnom tajnom"
, kaže Uzelac i dodaje da "kontrolori OFPS često i ne izlaze na teren, već u registru vide ko ima lokal, pretpostave da taj ima neki muzički uređaj i na osnovu toga naplate naknadu".

"Muzika koja podleže zaštiti prava mora da bude korišćena u komercijalne svrhe. Čak i ako sedite sami u kiosku i slušate muziku na tranzistoru koju niko drugi osim vas ne čuje, to bi takođe trebalo da podleže naknadi. Međutim, nikako ne bi mogla da se uzme u obzir tarifa koju je svojevoljno odredio OFPS. Ona bi trebalo da bude simbolična, jer na trafiku niko ne dolazi da bi slušao muziku"
, navodi Uzelac.

Na godišnjem nivou ovlašćene organizacije za kolektivnu zaštitu SOKOJ i OFPS uberu oko šest-sedam miliona evra.


Kolektivna zaštita autorskih prava uskoro će, najverovatnije, postati predmet interesovanja policije i tužilaštva, budući da Unija poslodavaca Srbije najavljuje krivične prijave, pre svega protiv OFPS.

"Podnećemo zahtev da im se oduzme dozvola za rad, budući da ta organizacija nije ni prijavljena u Srbiji već je registrovana u Budvi. Takođe, tokom 2006, 2007. i 2008. godine naplaćivali su naknadu, a imali su ugovore sa tek 10 odsto izvođača"
, kaže Dragoljub Rajić iz UPS-a.

B92
 
Natrag
Top