Najviše privatizacija poništeno u Vojvodini

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Nepropisna svaka četvrta kupovina društvenih firmi

Najviše privatizacija poništeno u Vojvodini



Izvor: Blic Zoran Luković | 31. 08. 2011. - 14:00h

Najviše ugovora o privatizaciji raskinuto je na teritoriji Vojvodine, a zatim u regionu Niša, Kraljeva, Beograda i Kragujevca. Najvrednija srpska firma čija je privatizacija poništena je RTB „Bor“, a u Vojvodini je proglašen nevažećim čak i najjeftiniji ugovor, vredan svega četiri hiljade dinara.

171670_rtb-bor-01-foto-reuters_f.jpg
Država je za RTB "Bor" nekoliko puta našla kupca, ali od pravog posla nije bilo ništa

Od ukupno 210 poništenih privatizacija u Vojvodini, samo osam je prodato tenderski, sve ostalo aukcijom, a u trenutku promene vlasništva u njima je radilo oko 20.000 osoba.

- Od 2002. do septembra 2010. neuspešnom je proglašena privatizacija u 595 firmi, što je oko 26 odsto ukupno privatizovanih privrednih subjekata. Najviše privatizacionih ugovora je raskinuto tokom 2009, tako da se ponovo aktuelizuje pokretanje postupaka prodaje za ova preduzeća - kaže Miloš Bugarin, predsednik Privredne komore Srbije.


Prema rezultatima istraživanja Saveta za borbu protiv korupcije, osnovni uzroci za raskidanje ugovora o obavljenoj privatizaciji su: nepopisana ukupna imovina privatizovane firme, promena delatnosti preduzeća protivno odredbama ugovora o privatizaciji (najčešće se prostor daje u zakup), neredovno plaćanje rata, neispunjavanje obaveza iz investicionog i socijalnog programa i prodaja imovine posle privatizacije.


171668_imt-01-foto-n-kojadinovic_hs.jpg
Nekadašnji gigant zarastao u korov

Zbog činjenice da su mnoge kompanije prodate ispod vrednosti osnovnog kapitala, dešavalo se kao pravilo da su novi vlasnici radije prodavali imovinu nego što su bili spremni da ulažu u proizvodnju.

- Tačno je da su neka preduzeća prodata ispod procenjene vrednosti, i to uglavnom na javnim aukcijama. Zakon je ovde jasan i definiše početnu cenu na 20 odsto gornje procenjene vrednosti.
Kada je reč o prodavanja imovine, svi sklopljeni ugovori su javni i dostupni na našem sajtu, a njima je precizirano koliko imovine vlasnik može da proda bez saglasnosti Agencije - tvrde u Agenciji za privatizaciju.

Do sada su privatizovane 2.402 firme i ostvaren je prihod od prodaje od 2,7 milijardi evra. Međutim, ostvareni prihodi od prodaje bili su niži od ukupne knjigovodstvene imovine koja je bila na prodaju.
 
Natrag
Top