Najpoznatiji levoruki ljudi na svetu

Član
Učlanjen(a)
31.07.2010
Poruka
47
6. Nikola Pilić (savetnik Srpske teniske reprezentacije)
7. Toni Kukoč
8. Goran Ivanišević

to su tebi najpoznatiji levoruki sportisti na svetu????

Pa jes ti krsten zivota ti???De nadje ovu trojicu???Apsolutno im nije mesto tu gde si ih ti stavio.Inace ovo sto pisem apsolutno nema apsolutno nikakve veze sa nacionalnom pripadnoscu nego jednostavno je realno.
 
Član
Učlanjen(a)
15.08.2013
Poruka
126
Teniser Rafael Nadal je levoruk , a i ja sam.... Stvarno nije lako biti levoruk.
Jer od kako je veka i sveta, postoje predrasude u vezi sa levacima. Oni su uglavnom smatrani
vanrednim, u smislu da su izvan reda, da štrče, da su manjkavi u odnosu na druge, odnosno na dešnjake. I da su velika manjina.
Sto uopste nije istina.

Negde sam procitala... jer me je uvek interesovalo zasto biti levak znaci i biti smotan kad to uopste nije istina.

Kažu da su Latini odredjivanjem jezičkog pojma za LEVO koristili izraz koji je značio i nešto neuobičajeno, pa i rdjavo, dok je pojam za DESNO označavao ono što je pravo. Naime, latinska reč sinistra je označivala levo, ali je označivala i zlo i nesreću, pa eto - belaja. Levaci postadoše zloće. A od latinskog su Englezi preuzeli reč "sinister", sa vrlo rdjavom konotacijom. S druge strane, na latinskom reč dexter je označavala desno, ali i pravo. Slično je i sa francuskim(droit/droit), nemačkom (recht/Recht)i još nekim jezicima. To bi se moglo tumačiti da su desno i pravo u redu, dok levo nije u redu.I danas pojam levak u nekim jezicima (i u srpskom) zvuči prilično pežorativno, odnosno vuče na trapavost, neukost, nesposobnost. (U engleskom, recimo, izraz ‘a left-handed compliment' ima negativnu konotaciju).
 
Učlanjen(a)
17.06.2012
Poruka
136
Leondardo Da Vinci, Napoleon, Carli Caplin, Dzimi Hendriks, Pol Makartni, Dzon Mekinro....

Pisao sam levom, sutiram levom nogom, vodim loptu samo levom rukom...gitaru sviram normalno kao desnjak, bilijarski stap drzim kao levoruk, brijam se sa desnom rukom, noz i viljusku drzim kao levoruk.
Totalno ludilo...
U muzickoj skoli su me odvikavali od pisanja levom rukom...i od tada pisem desnom...ali je zanimljivo da imam vise rukopisa...(uglavnom su ruzni) zavisno od brzine pisanja i raspolozenja.
Kasnije sam procitao da sam zbog toga mogao da pocnem da mucam...srecom nemam tih problema, niti nekih "problema" u komunikaciji.
 
Natrag
Top