Najčešće pritužbe potrošača u Srbiji u 2009.

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.630
Loši serviseri, a loša i tehnička roba

Nova veš-mašina pokvarila mi se već tokom drugog pranja. Posle besomučnog pozivanja, ovlašćeni serviser došao je posle petnaest dana. Konstatovao je da je pukao remen i dodao da nije u mogućnosti da ga zameni jer u servisu nemaju rezervni deo. Remen sam na kraju ja morala da kupim, a mašina mi je popravljena tek nedelju dana kasnije, priča Jovana M. iz Beograda.

bela-tehnika-v.jpg


Ovo je samo jedan od primera najčešće upućivanih žalbi koje su tokom 2009. godine potrošači Srbije upućivali Tržišnoj inspekciji i potrošačkim organizacijama koje posluju na teritoriji naše zemlje.
Petar Bogosavljević, predsednik Pokreta za zaštitu potrošača Beograd, kaže da u 2009. godini većina servisera nije poštovala garantne rokove za popravku tehničke robe, koji po zakonu iznose 45 dana ili bi se potrošačima javljali 43, 44 i 45 dana sa rečima da je kvar otklonjen, da bi se po preuzimanju robe ispostavljalo da isti kvar i dalje postoji.
- Ogroman problem ove godine napravile su firme koje su preko noći odlazile u stečaj ili likvidaciju, a koje su zahvaljujući velikoj reklamnoj kampanji pre toga imale ogroman promet. Serviseri su potom s njima otkazivali ugovore, iako sa stečajem prodavaca oni nisu ulazili u nikakav rizik, budući da su za mehanizam garancije robe odgovorni uvoznici i proizvođači. Što znači da su raskidi tih ugovora od servisera bili unapred dogovorene prevarne radnje - kaže Bogosavljević.
Problemi potrošača propalih firmi, kaže on, na kraju su rešavani tako što su ih potrošačke organizacije upućivale na uvoznike i proizvođače koji su im servis obezbeđivali kod drugih servisera ili su im iz stečajne mase u određenim situacijama obezbeđivali zamenu robe.
Međutim, nisu se potrošači na usluge žalili samo potrošačkim organizacijama. Od ukupno 1.703 prijave pristigle na adresu Tržišne inspekcije čak polovina se odnosila na zanatske i usluge servisera.
- Problem je što naše tržište guta tehničke proizvode lošeg kvaliteta, a koji su proizvedeni za tržište Istočne Evrope, pa tako građani često biraju jeftinije aparate misleći da će tako bolje proći. Mnogi od njih ne gledaju deklaracijske i garantne listove, a prilikom kupovine interesuju se samo za garantni rok rada aparata. Posle toga dolazi do problema sa serviserima - objašnjava Ivan Kadović, inspektor koordinator u Tržišnoj inspekciji i dodaje da se ostatak prijava odnosio na bespravan rad radnji - njih 363, 301 prijava stigla je zbog neizdavanja fiskalnih računa, 71 za naplaćenu cenu koja je bila viša od istaknute, 19 prijava bilo je za netačno merenje namirnica, a prijava je bilo i u oblasti oglašavanja gde je za obmanjujuće reklame pristiglo devet prijava.
- U korist potrošača ove godine inspekcija je rešila nešto više od 700 žalbi. Od toga je 400 rešeno vansudskim poravnanjem spora između potrošača i trgovaca, sudiji za prekršaje podneli smo 339 prijava, a devet za privredni prestup - kaže Kadović.
Potrošači u Srbiju su do sada zaštitu svojih prava tražili kod inspekcije ili potrošačkih organizacija jer su im usluge advokata i pokretanje sudskih sporova koji su ionako predugački, bili preskupi. Ovakav odnos prema potrošačima uskoro će biti promenjen jer se u martu očekuje usvajanje novog Zakona o zaštiti potrošača, po kojem će teret dokazivanja sa kupca biti prebačen na trgovca ili onoga ko pruža uslugu.

Žalbe na obuću
Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije, ističe da je u ovoj organizaciji oko 60 odsto pritužbi bilo na račun kvaliteta cipela i patika.
- Bez obzira na cenu cipele su pucale, a đonovi se odlepljivali ili odšivali. Zbog zatvaranja velikog broja prodavnica nismo uspeli da rešimo sve prijave. Posle toga, naravno, slede pritužbe na kvalitet tehničke robe i rad servisera, zatim pritužbe na kvalitet garderobe, na usluge javnih i komunalnih preduzeća, ali na i ispravnost nagradnih igara u kojima se učestvuje slanjem SMS-a - kaže Papović.

Najčešće pritužbe
usluge zanatlija i ovlašćenih servisa
loš kvalitet tehničke robe
loš kvalitet cipela i patika
bespravan rad radnji
neizdavanje fiskalnih računa
različite cene proizvoda na rafu i kasi

Rešeni slučajevi
400 vansudskim poravnanjem
339 prijava kod sudije za prekršaje
devet prijava za privredni prestup


Autor: Marija Škrbić
 
Natrag
Top