Najbogatiji čovek na svetu zainteresovan za Telekom

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Američka firma otkupila dokumentaciju za tender


Najbogatiji čovek na svetu zainteresovan za Telekom




Beta, M. Milikšić | 27. 11. 2010. - 17:47h
cat_icn_more.png
00:18h | Foto: Reuters, O. Bunić


BEOGRAD - Američka kompanija Amerikan mobajl otkupila je dokumentaciju za učešće na tenderu za kupovinu dela akcija kompanije Telekom Srbija, saznala je u subotu agencija Beta u Vladi Srbije.
81680_0807-telekom-foto-oliver-bunic_f.jpg


Vlasnik američke kompanije je najbogatiji čovek na svetu Karlos Slim čija se imovina, prema magazinu Forbs, procenjuje na 53 milijarde dolara.

Kompanija Ameriken mobajl je u vlaništvu porodice Slim i najvećeg američkog operatera AT&T. Slim je vlasnik 45 odsto, a AT&T 25 odsto, a ostatak akcija imaju mali akcionari i jedan fond.

Kompanija je megaoperater i ima više od 211 miliona korisnika mobilne i 25 miliona korisnika fiksne telefonije.


  • Kompanija Telekom Srbija imala je profit od 13,3 milijarde dinara u 2009. godini i prema tome bila kompanija sa najvećom neto dobiti na sprskom tržištu.
Kako Beta saznaje, Grci su najavili da će sigurno prodati svojih 20 odsto akcija kompanije Telekom, a zvaničnu odluku će saopštiti do kraja godine.

Vlada Srbije produžila je u četvrtak "zbog velikog interesovanja" rok za otkup tenderske dokumentacije za kupovinu dela akcija Telekoma do 10. decembra.

Dokumentaciju za učešće na tenderu ranije su otkupili Telekom Austrije, Dojče telekom i Frans telekom.

Vlada Srbije poseduje 80 odsto akcija Telekoma, a preostalih 20 odsto akcija poseduje grčki OTE, u kojem Dojče telekom ima 30 odsto udela.

Ministarstvo finansija Srbije objavilo je 20. oktobra tender za prodaju 51 odsto akcija Telekoma Srbije, čija je ukupna vrednost procenjena na 2,43 milijarde evra.

Ko je Karlos Slim?

20392_0603-carlos-slim-foto-reuter_f.jpg

Karlos Slim Elu, 70-godišnji tajkun iz Meksika, prvi je bogataš rođen van Sjedinjenih Američkih Država koji je u poslednjih 16 godina dospeo na vrh liste milijardera magazina „Forbs“. Njegovo bogatstvo procenjuje se na 53,5 milijardi dolara, što je malo više od imovine Bila Gejtsa, osnivača “Majkrosofta“. Ovo je, takođe, prvi put da se na listi našla osoba iz “ekonomije u razvoju”.

Slim je marta 2007. prestigao Vorena Bafeta, vlasnika osiguravajuće i investicione kompanije “Berkšir Hatavej”, i našao se na drugom mestu najbogatijih u svetu sa 52,4 milijarde dolara, da bi iste godine, u avgustu, “Forčen” izvestio da je Meksikanac “prešišao” i Gejtsa, vlasnika “Majkrosofta”, koji je dugo vremena važio za najbogatijeg čoveka na planeti. Slimovo bogatstvo procenjeno je na 59 milijardi dolara, a Gejtsovo na 58 miliona.

Sledeće godine “Forbs” je stavio Slima na drugo mesto liste bogataša, iza Bafeta, ali ispred Gejtsa, a 2009. meksički tajkun spao je na treće mesto, iza njih dvojice. Ove godine magazin je izvestio da je Slim pretekao Gejtsa i sa svojih 53,5 milijardi dolara zaradio prvo mesto liste najbogatijih na svetu. Gejts i Bafet trenutno su “teški” 53, odnosno 47 milijardi dolara.


Od malih nogu u svetu biznisa

Slim je rođen u Meksiko sitiju kao najmlađe od šestoro dece u porodici. Meksički miljarder tvrdi da je biznisom počeo da se bavi odmalena - još kao 10-godišnjak prodavao je sokove i grickalice, a sa 12 godina je kupio prve akcije u Meksičkoj banci, koja je tada bila lokalnog karaktera, a danas posluje u okviru svetske finansijske kompanije „Sitigrup“. Studirao je inženjerstvo na Nacionalnom autonomnom univerzitutetu u Meksiku. Kada je napunio 26 godina, njegovo bogatstvo je iznosilo 40 miliona dolara. Oženio se 1967. Sa Sumajom Domit Gemajelom sa kojom je dobio šestoro dece. Njegova žena je preminula nakon 32 godine braka, 1999.

Slim kontroliše telekomunikacionu industriju u regionu Latinske Amerike, a vlasnik je kompanija „Telmeks“, „Telsel“ i „Amerika Movil“. Bio je potpredsednik Meksičke berze i predsednik Meksičkog udruženja brokerskih kuća. Takođe je bio prvi predsednik Latinoameričkog komiteta Administrativnog veća Njujorške berze, a njegov član bio je od 1996. do 1998.


Bio je i član odbora direktora “Alkatela” i grupe “Altria” – njegov prethodnik Filip Moris dao je ostavku 2006. Do 2004. bio je u odboru direktora “SBC komunikacija”, nakon čega se posvetio Fondu za obrazovanje i razvoj u svetu, koji se bavi uglavnom projektima infrastrukture, zdravstva i obrazovanja.

Bogati Meksikanac trenutno drži fotelju u odboru direktora kompanije “Filip Moris Internešenel”, a 1997. kupio je tri odsto akcija “Epl kompjutera”, baš pre nego što je kompanija predstavila novu liniju “iMek”.

Izgradio je meksički finansijsko-industrijski konglomerat “Grupo Karso”, koji kontroliše, između ostalih, kompanije “Sanborns” (prestižni lanac prodavnica hrane u Meksiku), “Miksap” (muzička maloprodaja”, “Sirs Meksiko”, “Sigatam”, “Kondumeks” i “Grupo hoteljero hostam”, a indirektno kontroliše i “KompUSA”.

Monopolista ili dobrotvor

Slim je u Meksiku davao često dobrotvorne priloge za nepismene, gladne i siromašne, ali mu to nije mnogo podiglo rejting u očima svojih zemljaka, koji tvrde da on izvlači profit iz svake životne sfere. Njegovo bogatstvo podstične brojne kontroverze jer potiče iz zemlje u razvoju, u kojoj dohodak po glavi stanovnika ne prelazi 14.500 dolara godišnje, a 17 odsto stanovništva je socijalno ugroženo. Kritičari ukazuju da je Slim monopolista, navodeći da njegov “Telmeks” kontroliše 90 odsto tržišta fiksne telefonije u Meksiku. Slimovo bogatstvo iznosi oko pet odsto godišnjeg prihoda od ekonomije u čitavoj zemlji. Neki navode da njegova dominacija guši razvoj malih kompanija, što rezultuje nedostatkom dobrih poslova i mnoge Meksikance tera da potraže bolji život severno od reke Rio Grande – kao imigranti u Sjedinjenim Američkim Državama.

Slim je, nakon 28 godina rada, postao počasni doživotni predsednik “Grupo Karso”. Takođe je predsedavajući u kompanijama “Telefonos de Meksiko”, “Amerika Movil” i “Grupo finansijero inbursa”. Govori se i da je zainteresovan za kupovinu tima “Honda” Formula 1.


Slim je 1990. kupio “Telmeks” i “Telnor” od meksičke vlade, predvodeći grupu investitora među kojima su bili “Frans Telekom” i “Sautvestern bel korporaciju”. Meksički milijarder takođe kontroliše i kompaniju mobilne telefonije “Telsel”, koja pokriva skoro 80 odsto korisnika u zemlji. Slim je i na čelu kompanije “IDEAL”, koja se bavi razvojem infrastrukture, električnom energijom, transportom, gasom, vodom, nekretninama i tehnologijom.


Slim je pre 10 godina osnovao Fondaciju za istorijski centar Meksiko sitija, a od 2001. nalazi se na čelu Izvršnog komiteta za restauraciju. Sponzor je muzeja Sumaja i dobitnik Medalje časti za preduzetništvo koju dodeljuje Meksička privredna komora.
U inostranstvu je poznat i kao veliki akcionar lista „Njujork tajms“. Prošle godine on je uložio 250 miliona dolara u grupu koja objavljuje prestižni američki dnevnik Njujork tajms. Slim je 2009. otkupom dela akcija i novčanom pozajmicom spasao propasti ovaj poznati dnevnik.

Iako sada poseduje ogromno bogatstvo, Slim se i dalje trudi da ga uveća. Tvrdi da ne troši novac na jahte, privatne avione i razne luksuzne stvari. Već 40 godina živi u istoj kući i vozi „mercedes“ koji je blindiran.
Slim kaže za sebe da uživa u kvalitetnim cigarama, umetničkim delima i igrama bejzbol kluba Njujork Jenkiz.


"Forbsova" lista najbogatijih 2010:
1. Karlos Slim – Meksiko - 53,5 milijarde dolara
2. Vilijam Henri Gejts – SAD – 53 milijarde dolara
3. Voren Bafet – SAD – 47 milijardi dolara
4. Mukeš Ambani – Indija – 29 milijardi dolara
5. Lakšmi Mital – Indija – 28,7 milijardi dolara
6. Lovrens Elison – SAD – 28 milijardi dolara
7. Bernar Arno – Francuska – 27,5 milijardi dolara
8. Eike Batista – Brazil 27 milijardi dolara
9. Amansio Ortega – Španija - 25 milijardi dolara
10. Karl Albreht – Nemačka – 23,5 milijardi dolara
11. Ingvar Kamprad – Švedska – 23 milijarde dolara
12. Kristi Volton – SAD – 22,5 milijarde dolara
13. Stefan Person – Švedska – 22,4 milijarde dolara
14. Li Ka Šing – Hong Kong – 21 milijarda dolara
15. Džim Volton – SAD – 20,7 milijardi dolara
 
Natrag
Top