“Na zdravlje” nije samo fraza

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
KAKO ALKOHOL DELUJE NA ČOVEKA

“Na zdravlje” nije samo fraza



alkohol01.jpg


Istraživanja su pokazala da umereno konzumiranje alkohola može imati pozitivan uticaj na zdravlje čoveka. Uverljivi dokazi, koje nude stotine istraživanja, pokazuju da osobe koje konzumiraju male do umerene količine alkohola ređe obolevaju od bolesti srca, demencije itd.

Ljudi su konzumirali alkohol još u praistorijskim vremenima. Vino se prvi put pominje u Starom zavetu, a činilo je i važan deo kulture antičkih Rimljana i Grka. Prvo pivo su okusili Sumerci i Vavilonci oko 4.000 g. p.n.e, a i širom istočne Azije su poljoprivrednici koji su gajili žitarice nezavisno jedni od drugih otkrivali razna alkoholna pića. Danas su alkoholna pića u svim oblicima ustaljen deo kulture socijalizacije. Iako se primarno pije zbog povoljnog uticaja na raspoloženje, rezultati studija otkrivaju i zdravstvene benefite umerene konzumacije alkohola.
Velike količine alkohola smanjuju seksualnu performansu muškarca. Alkohol smanjuje nivo testosterona, povećavajući istovremeno nivo estrogena, što može imati za posledicu impotenciju, ali i rast grudi kod muškaraca

ALKOHOL JE BOGAT “PRAZNIM KALORIJAMA”


Alkoholna pića proizvode se fermentacijom šećera ili skroba. Kao polazna sirovina koriste se brojne vrste žitarica i voća, ali i brižno odabrani dodaci koji daju posebnu aromu pićima. Alkoholna pića uglavnom se sastoje od vode, čistog alkohola (etanola) i određene količine šećera, zanemarljive količine proteina, vitamina i minerala. Pića se međusobno razlikuju po sadržaju alkohola i ugljenih hidrata. Pri tome treba imati na umu da postoje razlike u jedinicama serviranja alkoholnih pića. Tako jednu jedinicu serviranja alkoholnog pića čini: 1,5 dl vina, 3 dl piva i 0,3 dl žestokog alkoholnog pića.
Jedan gram alkohola sadrži 7 kcal, što je više nego što osigurava gram ugljeno hidrata ili proteina koji daju 4 kcal.
S obzirom na to da ima znatnu energetsku, a gotovo nikakvu nutritivnu vrednost, alkoholna pića se često označavaju kao “prazne kalorije”. Osim toga, alkohol direktno ometa apsorpciju i iskorišćavanje nutrijenata u organizmu, čak i kad su nutrijenti prisutni u adekvatnim količinama.

UMERENOST JE RECEPT ZA DUGOVEČNOST



alkohol02.jpg


Alkohol ne zahteva varenje. Nakon konzumiranja alkohola tečnost brzo pronalazi svoj put kroz organizam, te se 95 % alkohola apsorbuje direktno u krvotok kroz zid želuca i tankog creva. Ostalih 5 % napušta telo kroz perspiraciju, respiraciju i urin. Alkohol koji popijemo na prazan želudac apsorbovaće se u krvotok 20 minuta nakon unosa.

Istraživanja su pokazala da umereno konzumiranje alkohola može imati pozitivan uticaj na zdravlje čoveka. Uverljivi dokazi koje nude stotine istraživanja pokazuju da osobe koje konzumiraju male do umerene količine alkohola ređe obolevaju od bolesti srca u poređenju s onima koji uopšte ne piju alkohol, kao i onima koji preteruju s konzumiranjem alkohola. Najčešće se u kontekstu blagotvornog uticaja na zdravlje pominje crveno vino zbog sadržaja polifenola, međutim, dokazano je da i pivo sadrži širok spektar biološki aktivnih komponenata poreklom iz biljaka, uključujući polifenole i fitoestrogene.
Nekoliko studija takođe pokazuju da umerena konzumacija alkohola znatno smanuje rizik od demencije i oslabljenjih kognitivnih sposobnosti povezanih sa starenjem. Takođe, čini se da osobe koje svakodnevno unose umerene količine alkohola ređe obolevaju od Alchajmerove bolesti. Smatra se da alkohol razređuje krv i sprečava nastanak krvnih ugrušaka u mozgu.
Pozitivan uticaj alkohola na zdravlje je impresivan, ali ključna reč pri konzumaciji uvek je “umerenost”. Umereno konzumiranje se definiše kao 3-4 jedinice serviranja dnevno za zdrave muškarce, tj. 1-2 jedinice serviranja dnevno za zdrave žene koje nisu trudne.

NEKOLIKO ZANIMLJIVOSTI O ALKOHOLU:

• Hmelj koji pivu daje specifičan ukus i aromu potiče od biljke koja je “rođak” kanabisu
• Velike količine alkohola smanjuju seksualnu performansu muškarca. Alkohol smanjuje nivo testosterona, povećavajući istovremeno nivo estrogena, što može imati za posledicu impotenciju, ali i rast grudi kod muškaraca
• Žene brže apsorbuju alkohol u krvotok od muškaraca
• Iako se alkohol čini kao idealno piće za hladne zimske dane, on zapravo smanjuje telesnu temperaturu i povećava rizik od prehlade. Naime, kada je temperatura niska krv napušta kožu i odlazi da greje unutrašnje organe. Alkohol radi obrnuto i povećava dotok krvi u kožu, pa je posledica hlađenje tela. Alkohol smanjuje i drhtanje što je aktivnost kojom se telo brani od hladnoće, jer na taj način proizvodi toplotu.


PRETERIVANJE MOŽE BITI FATALNO



alkohol03.jpg


Studije takođe otkrivaju drugu stranu medalje. Naime, prekomerna konzumacija alkohola ne samo da poništava pozitivne učinke, već i značajno povećava rizik od brojnih zdravstvenih problema uključujući povišen krvni pritisak, bolesti jetre, moždani udar, demenciju, neke vrste karcinoma (karcinom jetre, gušterače, jednjaka i usta). Izrazito velike količine alkohola koje se konzumiraju u kratkom vremenskom periodu mogu biti fatalne. Alkohol je toksičan i kada se konzumira redovno u povišenim količinama. Tada uzrokuje ireverzibilna oštećenja jetre i niza drugih organa poput gušterače, sistema za varenje, mozga, srca, mišića i polnih žlezda.

Alkohol usporava metabolizam hranljivih materija u korisne molekule, smanjujući izlučivanje enzima iz gušterače. Ometa apsorpciju hranljivih materija uništavajući i oštećujući ćelije koje pokrivaju sluznicu želuca i creva. Smanjeno skladištenje vitamina u jetri, poput vitamina A, i povećano izlučivanje hranljivih supstanci poput masti, ukazuje na oštećen proces iskorišćavanja hrane zbog prisustva alkohola.
Studija objavljena u časopisu “Journal of Nutrition” otkriva da alkoholna pića dovode do povećanja telesna mase, jer alkohol usporava sagorevanje telesnih rezervi masnog tkiva, povećava apetit i doprinosi unosu energije.
Pozitivan uticaj alkohola na zdravlje je impresivan, ali ključna reč pri konzumaciji je uvek “umerenost”. Umereno konzumiranje se definiše kao 3-4 jedinice serviranja dnevno za zdrave muškarce, tj. 1-2 jedinice serviranja dnevno za zdrave žene koje nisu trudne
Prekomerno uživanje u alkoholu u kratkom roku nosi sa sobom još jednu neprijatnu posledicu – mamurluk. Mamurluk je rezultat dehidratacije i intoksikacije organizma usled prekomernog konzumiranja alkohola. Iako je najbolji lek za mamurluk vreme – barem 24 sata odmora, dosta tečnosti i svež vazduh, vitamini B kompleksa mogu ublažiti glavobolju, mučninu, slabost i vrtoglavicu uzrokovanu preteranim “slavljem”.
Ne sme se zaboraviti da je alkohol visoko zavisna supstanca koja, ako pređe u naviku, nosi sa sobom ne samo ozbiljno narušeno zdravlje, već i nasilje i razaranje porodice.

Izvor: Akter

 
Član
Učlanjen(a)
27.03.2009
Poruka
530
Nijedan deka 'naš' izumrli nije bio blesav. Svako jutro po jedna čaškica i na "rabotu".. yes3
Alkohol inače hladi telo. Rakijica pogotovo. A kad se unese domaća čašica na eks, onda se započinje proces borbe između tople krvi i hladnog alkohola.
Naše telo ne sme da se ohladi. Na jednu čašicu, blood wins. Srce malo ubaci u brži ritam, pokušava da neutrališe tu malu količinu i organizmu je super.

Odlična tema. :)
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849
Dali piti ili ne to je bilo oduvek pitanje koje su pred sebe postavljali neki koji sebe zovu stručnjaci pas tako jednom prilikom sam
imao prilike čuti interviju sa jednim našim kardiologom koji je cenjen u Americi koji je rekao ovako: jedna čaša vina je lek,dve čaše vina je melo manji lek a tri je bolest.
 
Natrag
Top