Na trpezi: aranžmani koji se jedu

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
NA TRPEZI: ARANŽMANI KOJI SE JEDU

Kao cvet, ali nije

1.jpg


Hrizantema od lubenice, ruže od rotkvice pa i labud od jabuke, samo su neki od ukrasa koje veštim pokretima noža rezbari u voću i povrću Dejan Ilić, kuvar iz Požarevca
Umetnost rezbarenja voća i povrća potiče iz Azije, deo je tajlandske baštine, ali to ne smeta ni tamošnjim a i evropskim kuvarima da na trpezu iznose prava dekorativna remek-dela.
Kod nas je ovaj način služenja voća i povrća još retkost, zato ne čudi da su ruže od lubenica i dinja koje su kao pravi cvetni aranžman krasile posnu trpezu na manifestaciji „Slava gastro” predstavio Dragan Ilić, mamile pažnju prisutnih.
U želji da se uverimo kako nastaje „paun”, „palma” i ostali raskošni „buketi” od jabuka, lubenica, dinja, rotkvica, kupusa ili praziluka posetili smo u Požarevcu Ilića, inače doskorašnjeg sportistu.
– Koliko mi je poznato, ovom vrstom rezbarenja (carvinga) bavi se još i Užičanin Tani Imširović – napominje Dejan dodavši da je ukrase od voća i povrća počeo da pravi pre tri godine. – Posmatrao sam kako drugi rade. Od alata mi je bio potreban nož, pa sam ga napravio sam uz pomoć brusilice, tako da bude što sličniji originalnom tajlandskom nožu koji je savitljiv i oštar.
I dok nam na sapunu demonstrira rezbarenje ruže, saznajemo da se pune dve decenije profesionalno bavio odbojkom.
– Završio sam školu za kuvara, uprkos želji roditelja da učim neku tehničku školu. Putujući po svetu shvatio sam da sam odabrao vrlo traženu i cenjenu profesiju. Po završetku sportske karijere zaposlio sam se u obližnjoj Osnovnoj školi „Dositej Obradović” gde pripremam užinu za učenike – dodaje naš sagovornik.

dejan ilic u kuhinji.jpg

Među kulinare se vratio pre dve godine kada je za otvaranje kozmetičkog salona, uz pomoć supruge Jelene, inače učiteljice, pripremio kompletno posluženje, koje nije prošlo nezapaženo. Od tada Dejana rodbina i prijatelji sve češće angažuju da umesto skupih poklona pomogne oko pripremanja posluženja. Uz ukusne zalogajčiće Ilić sve te svečanosti i dekoriše aranžmanima od rezbarenog voća i povrća.
– Od zemlje do zemlje se razlikuje tehnika, na tome dosta rade Turci a i Tunišani. Japanci su poznati po detaljima, a meni je bitno da je našim ljudima dopadljivo. Voćni aranžmani su vrlo interesantni „za videti”, ali se i brzo pojedu, recimo na nekim slavljima i svadbama kada se gosti zasite svakojake hrane tako da ih sečeno, rashlađeno voće predveče osveži – kaže. Od mnogih slavlja za koja je pripremao voćne aranžmane, Dejan izdvaja svadbu kod Šapca za 300 zvanica, kada je za goste tri dana aranžirao punu hladnjača voća. I sve je pojedeno.
– Neophodno je da voće bude sveže, a nož mali i oštar. Najlakše se ukrašavaju jabuke, lubenice i dinje, mada se kao dodaci služi i jagodasto voće. Tako sam jednom prilikom iskoristio ananas kao deblo na koje sam čačkalicama pričvrstio komade različitog. Pošto je to pipav posao, u pomoć pritekne i tašta Danica, a često asistiraju i sestričine Taša i Maša – ističe naš sagovornik.
U svakom slučaju, ove voćne rezbarije lakše se prave od onih drvenih, ali i kratko potraju – do prvog zalogaja.

Slavica Berić
Objavljeno:13.03.2011.
Izvor: Politika magazin



 
Natrag
Top