Na skraćenu nastavu ići će više od 8.500 đaka u Kraljevu

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Nisu obnovljene sve zgrade škola posle zemljotresa

Na skraćenu nastavu ići će više od 8.500 đaka u Kraljevu


Izvor: Blic S. Trifunović | 01. 09. 2011. - 02:02h

KRALJEVO - Više od 8.500 učenika kraljevačkih srednjih i osnovnih škola i danas će pohađati nastavu po režimu nastave u kome će im časovi biti skraćeni na trideset minuta. Jednom broju đaka pristup u škole koje su stradale u zemljotresu prošlog novembra još nije odobren jer nije završena sanacija, pa će zbog toga ostati podstanari u drugim školama. Zbog manjka prostora i velikog broja učenika, u tim školama će biti skraćeni časovi.

172064_regkraljevo1_f.jpg
Obnova završena u 12 škola, u 13 se još radi, ali u pet nije ni počela

Osnovci iz škole “Jovan Cvijić” iz Sirče će tako i dalje morati u Grdicu, gimnazijalci u osnovnu školu “Četvrti kraljevački bataljon”, Ekonomska škola će biti podeljena u Medicinsku i školu za decu sa posebnim potrebama “Ivo Lola Ribar”, Elektrotehnička srednja škola će još neko vreme biti podstanar Mašinskog fakulteta i osnovaca iz škole “Jovo Kursula”, a Poljoprivredna će deo nastave izmestiti na svoju ekonomiju, a deo u komšijsku osnovnu školu “Braća Vilotijević”.


Škole koje nisu obnovljene

  • OŠ “Jovan Cvijić”, Sirča
  • Gimnazija
  • Ekonomska škola
  • Elektrotehnička škola
  • Poljoprivredna škola
U Šumarskoj školi, iako im zgrada još nije potpuno obnovljena, uspeli su da se snađu, pa će nastavu đaci pohađati u okviru velikog kompleksa gde se nalazi i Dom učenika u Kraljevu. Poseban problem je Muzička škola, čija je zgrada doslovce uništena i kojoj kiriju u jednoj zgradi od tada plaća gradska skupština.

- Od trideset objekata koji su teško oštećeni u zemljotresu prošlog novembra, sanacija je u 12 završena, u 13 se radi, a u pet, nažalost, još nije ni počela - kaže Žarko Milosavljević, načelnik Školske uprave u Kraljevu. Prema njegovim rečima, dosta radova na školama trebalo bi da bude gotovo do desetog septembra, kada bi broj učenika koji pohađaju skraćenu nastavu trebalo da bude smanjen a 5.000. Za desetak dana trebalo bi da budu završena statička utvrđivanja zgrada, odnosno osiguravanja objekata da đaci u njih mogu bezbedno da uđu.

172066_regkraljevo2_hf.jpg
Elektrotehnička škola teško oštećena

- Najveći problem nam je sa Elektrotehničko-saobraćajnom školom, gde će radovi na statičkom utvrđenju biti gotovi, po našim prognozama, u prvom kvartalu desetog meseca - kaže Milosavljević.

Načelnik Školske uprave, međutim, nije imao odgovor na pitanje kada će učionice, kabineti, sale, dobiti stari izgled, jer su brojne prostorije doslovce “oguljene” u zemljotresu. Po svemu sudeći taj proces će trajati i do kraja naredne školske, godine jer para u državnoj kasi za tako obimnu investiciju sada nema.


Roditelji čija deca će morati da idu u druge škole, ogorčeni su što država nije uspela da sanira štetu i omogući normalizaciju nastave ni u novoj školskoj godini.


- Moje dete ide u drugi razred osnovne škole i sramota je da ga 10 meseci posle zemljotresa ponovo moram da vodim u Dom učenika na nastavu, umesto da ide u školu koja je od naše kuće udaljena nekoliko desetina metara - kaže Snežana Maljković, majka đaka iz škole “Čibukovački partizani”.
 
Natrag
Top