Na izlet u TENT

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Na izlet u TENT










Izvor:
rts.rs








Industrijski turizam veoma je razvijen u svetu, a počinje da se razvija i u Srbiji. Najveća fabrika struje u jugoistočnoj Evropi, Termoelektrana "Nikola Tesla" otvorila je kapije za one koji žele da se upoznaju sa procesom proizvodnje, ali i da razgledaju okolinu. Posetilaca je sve više.

Kao najveća fabrika struje u jugoistočnoj Evropi, Termoelektrana "Nikola Tesla" ima šta da pokaže. Srbiji daje 50 odsto struje, a u okviru projekta industrijskog turizma otvorila je kapije za one koji žele da se upoznaju sa procesom proizvodnje, ali i da razgledaju okolinu.


TENT-A.jpg



Na krov Termoelektrane vredi se popeti. Pogled doseže od reke Save, Obedske bare, čitave Posavine, a kada je lep dan i do Cera. Vide se i deponije uglja, najopterećenija železnica u Evropi kojom stižu vagoni kolubarskog uglja. Mogu se, zatim obići pogoni, videti turbine i peći. Posebno je zanimljiv upravljački centar, gde pritiskom na crveno dugme pola Srbije automatski dobija struju.

Posete traju dva sata i obično se završe ručkom u fabričkoj menzi. U pripremi je i celodnevni izlet što je šansa i za opštine Obrenovac i Ub. Posele razgledanja Termoelektrane A, gosti bi brodom stizali do Termoeletrane B, koja je udaljena 17 kilometara.

Ove termoelektrane u okviru projekta industriski turizam godišnje obiđe oko 2.000 posetilaca. Interesovanje je sve veće a posete su organizovane. Dolaze i državni zvaničnici i ugledni svetski privrednicia, a sve je više studenata i đaka.

O razvoju industrijskog turizma u Obrenovačkim termoelektrana brine posebna služba. Programi su prilagođeni uzrastu, a namlađi posetioci su i najznatiželjniji.

Sava Bezmarević, iz Termoelektrane kaže da najmlađe interesuje koliko su visoki dimnjaci, kako se ugalj iz Kolubare dopremi do elektrane, kao i sam proces proizvodnje struje.

Direktor termelektrana "Nikola Tesla" Petar Knežević ističe dve specifičnosti te termoelektrane: prva je njena veličina, a druga to što koristi lignit kao energetsko gorivo.

"Osnovni razlog je da naše građane informišemo o tome kako se struja proizvodi, šta treba uložiti da imaju više razumevanja i kada je u pitanju štednja i kada je priča o tome koliko struja košta", rekao je Knežević.

Ulaz je besplatan, jer kako kažu u Termoelektrani, cilj im je da, posebno mlade, upoznaju koliko je struja dragocena. Da bi je imali u termoelektrani svakog dana sagori 50 hiljada tona uglja.

Kako bi se što bolje upoznala javnost sa projektom industrijskog turizma, napravljen je i poseban sajt. U Termoelektrani Nikola Tesla veću posećenost očekuju već od septembra kada krenu đačke ekskurzije, ne samo iz zemlje već i inostranstva.
 
Natrag
Top