Na intervjuu za posao: Šta će vas pitati i kakve odgovore od vas očekuju

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Na intervjuu za posao: Šta će vas pitati i kakve odgovore od vas očekuju

I poslodavci imaju svoja trik pitanja. Potencijalnog šefa neće zanimati samo to da li ste kvalifikovani za određeno zanimanje, već i kakvog radnika ima pred sobom. Zato se dobro „naoružajte“ kad krenete na razgovor za posao. Koristiće vam saveti koje smo izdvojili iz knjige „Vodič za nezaposlene žene − Dobila sam posao, a vi?“, autorki dr Zorice Karanović i Irene Jekić.

3790_shutterstock_25458712_hf.jpg

Koliko god da vam je mrska pomisao na prekovremeni rad, ni u snu to nemojte reći potencijalnom šefu. Većina poslodavaca od zaposlenih očekuje spremnost za prekovremeni rad

Koji je vaš cilj u karijeri?

− Najbolje je da kažete kako želite da steknete (razvijete i primenite) bogato iskustvo u struci, da se usavršavate i napredujete. Ako, pak, odgovorite da želite siguran posao i platu svakog meseca odajete utisak da vam nije važno čime se bavite i samim tim poslodavcu nećete izgledati kao prihvatljiv kandidat.
Potencijalni pretpostavljeni će ceniti ako naglasite da ste spremni da pružite doprinos kompaniji i razvoju poslovanja.

Gde biste želeli da budete za 5 ili 10 godina?
− Važno je da poslodavcu stavite do znanja da znate šta želite u karijeri i da vam je važan napredak. Ako nemate viziju razvoja sopstvene profesionalne budućnosti, može se steći utisak da vam je svejedno čime ćete se baviti, što povećava šanse za eliminaciju.

Kakav je bio vaš odnos sa šefom na prethodnom radnom mestu?
− Bez obzira na kvalitet odnosa sa prethodnim poslodavcem, najbolje je da o njemu, kao i o kompaniji za koju ste radili, govorite kao o vrednom iskustvu iz kog ste izvukli pouke. Nemojte da ogovarate prethodnog poslodavca ili da ga pominjete u negativnom kontekstu. To može da vam donese samo negativne poene.
Ne preporučuje se ni da izbegavate odgovor. Možete uopšteno da kažete da ste imali dobar ili loš odnos sa prethodnim šefom, ali da je to za vas svakako dragoceno iskustvo jer vam je donelo spoznaju kakav posao (poslodavca) želite.

Zašto želite da napustite kompaniju u kojoj trenutno radite?
− Preporučljivo je da kažete da ste na prethodnom radnom mestu dostigli maksimum i da želite dalje da napredujete i da se usavršavate. Ovo je pravi razlog za promenu radnog mesta i može da bude veliki plus u očima budućeg poslodavca koji vas može videti kao ambicioznu osobu i potencijalnog člana tima.

Šta mislite o prekovremenom radu?
− Iako vas verovatno zgražava sama pomisao da ćete umesto na Adi Ciganliji, vikendom biti na poslu, ni u snu to nemojte reći potencijalnom šefu. Kada vas primi onda je moguće naknadno pregovaranje. Dakle, potrebno je da pokažete spremnost za prekovremeni rad i dodatno angažovanje jer to poslodavci često očekuju.

Zašto bismo zaposlili baš vas, kako možete da doprinesete našoj organizaciji?
− Na ovo očekivano i pomalo dosadno pitanje poslodavca nikako nemojte odgovoriti sa „Zato što mi je potreban posao“ ili „Zato što sam dobar radnik“. Takvi odgovori su isuviše tipski i bezlični. Vaše šanse za zaposlenje biće daleko veće ako smislite odgovor poput ovog: „Posedujem sve kvalitete koji su vam potrebni da bih doprinela još boljem poslovanju vaše kompanije“. Navedite i koji su to kvaliteti.

Blic žena

 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Sve je to lepo, ali se danas posao dobija na drugi način... Ko čeka i misli da je njegova radna biografija dovoljna da ga neko zaposli, da su diplome i profesionalno usavršavanje dovoljni, obići će desetine nameštenih konkursa i sakupiće desetak godina na birou... Naravno da nije uvek tako, ali pogledajte primere oko sebe...
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Naravno, ali to nije samo danas tako, to je tako bilo i ranije.
Ali, ja sam živi primer da je i ovako moguće. Jednom u životu sam po preporuci otišla na neki posao, i kajem se što sam uopšte pristala na to. Sve što sam u životu radila, našla sam sama, upravo ovako. Tako da ipak ne treba odustajati. A i nema svako mogućnost da nađe nešto preko veze, plati za neki posao, itd. Nekima je ovo jedina mogućnost. Ja trenutno opet tražim posao. :-(
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Naravno, ali to nije samo danas tako, to je tako bilo i ranije.
Ali, ja sam živi primer da je i ovako moguće. Jednom u životu sam po preporuci otišla na neki posao, i kajem se što sam uopšte pristala na to. Sve što sam u životu radila, našla sam sama, upravo ovako. Tako da ipak ne treba odustajati. A i nema svako mogućnost da nađe nešto preko veze, plati za neki posao, itd. Nekima je ovo jedina mogućnost. Ja trenutno opet tražim posao. :-(
Jeste, ali ne u ovoj meri kao danas! Koliko si se puta pokajala što si uopšte radila neki posao? Da ne lupam brojke, ali većina ljudi ne voli posao koji radi! To da nema svako mogućnost da nađe nešto preko veze se slažem, to su ljudi koji popunjavaju broj na birou rada, i spadaju u kategoriju nezaposlenih ( i ja sam odlazio na kojekave "kurseve" i "sajmove zapošljavanja"). Ne treba odustajati, ako nemaš vere u sebe drugi će još manje...
Tražiš posao? A neki rad na serbianforumu, makar honorarno? :stupid::lol:
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Jeste, ali ne u ovoj meri kao danas! Koliko si se puta pokajala što si uopšte radila neki posao? Da ne lupam brojke, ali većina ljudi ne voli posao koji radi! To da nema svako mogućnost da nađe nešto preko veze se slažem, to su ljudi koji popunjavaju broj na birou rada, i spadaju u kategoriju nezaposlenih ( i ja sam odlazio na kojekave "kurseve" i "sajmove zapošljavanja"). Ne treba odustajati, ako nemaš vere u sebe drugi će još manje...
Tražiš posao? A neki rad na serbianforumu, makar honorarno? :stupid::lol:

Aha, zezaj, zezaj... :-D
Na forumu volontiram, kao i mnogi drugi, kako ja to znam da kažem "da mi se mozak ne osuši" dok ne nađem novi posao. A i posle, verovatno, samo u manjoj meri...
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Aha, zezaj, zezaj... :-D
Na forumu volontiram, kao i mnogi drugi, kako ja to znam da kažem "da mi se mozak ne osuši" dok ne nađem novi posao. A i posle, verovatno, samo u manjoj meri...
Šalim se, bez ljutnje... Danas je stvarno sve teže naći posao, pakao... Jedino se na Dnevniku2 otvaraju nova radna mesta, u praksi je malo drugačije...
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Šalim se, bez ljutnje... Danas je stvarno sve teže naći posao, pakao... Jedino se na Dnevniku2 otvaraju nova radna mesta, u praksi je malo drugačije...

E baš tako.
Kad kreneš da tražiš posao, vidiš da stvari stoje sasvim drukčije.
I nemoj da misliš da se ljutim kad nešto kažem, molim te. Ja inače nisam ljutko i nije me lako naljutiti. :)
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
E baš tako.
Kad kreneš da tražiš posao, vidiš da stvari stoje sasvim drukčije.
I nemoj da misliš da se ljutim kad nešto kažem, molim te. Ja inače nisam ljutko i nije me lako naljutiti. :)
Predpostavljam da je tako, i stvarno niko nema razloga da se ljuti na moje komentare, jer nisu upereni ni protiv koga, nisu bezobrazni(dobro, možda nekad, malo:D), uvredljivi... Imam malo "čudan" smisao za humor i ponekad to izgleda drugačije, ali je sve u cilju zabave i uživanja ovde. Volim da zabavljam ljude, i krivo mi je što komunikacija između ljudi na ovom forumu nije na malo višem nivou, malo ima komentara, "zdrave" rasprave...
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Predpostavljam da je tako, i stvarno niko nema razloga da se ljuti na moje komentare, jer nisu upereni ni protiv koga, nisu bezobrazni(dobro, možda nekad, malo:D), uvredljivi... Imam malo "čudan" smisao za humor i ponekad to izgleda drugačije, ali je sve u cilju zabave i uživanja ovde. Volim da zabavljam ljude, i krivo mi je što komunikacija između ljudi na ovom forumu nije na malo višem nivou, malo ima komentara, "zdrave" rasprave...


Hvala, takođe! :-D
I ja imam malo "iščašen" smisao za humor, valjda tome doprinose i godine gledanja Monty Pythona. Šalim se, naravno. :-D
I meni je krivo što se više ljudi ne uključuje u priču, ali, tako je...bar za sada...
 
Natrag
Top