Na drumovima 10.000 rotacija

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Na drumovima 10.000 rotacija






DA vozila s rotacijom, koja im daje prvenstvo prolaza, u Srbiji ima previše, priznao je i predsednik Tomislav Nikolić, kad je rekao da njegovu kolonu često presecaju i obični vozači, ogorčeni zbog čestih zloupotreba trepćućeg svetla i sirena.

[SIZE=+0]Vozila sa različitim vrstama ”rotaljki” u našoj zemlji ima skoro 10.000, ako tu ubrojimo i policijska i vojna vozila, vatrogasna i kola Hitne pomoći, ali i sve one koji koriste ovu vrstu signalizacije, a ne bi smeli. Jer, pravo na korišćenje, kako nam je potvrđeno u MUP, imaju policajci, kad je ”to neophodno za efikasno i bezbedno izvršenje službene radnje koja ne trpi odlaganje”, Hitna pomoć i vatrogasci kod urgentnih intervencija, i sva vozila koja čine pratnju - policija, BIA, vojno-bezbednosne službe i Vojska. Imaju je i vozila Uprave za izvršenje krivičnih sankcija kada prevoze lica lišena slobode.


dru-rotacija_620x0.jpg



Gotovo sva policijska kola, a ona čine skoro polovinu državnog voznog parka, koji ukupno ima više od 8.500 kola, imaju, ako ne fiksnu, a ono pokretnu rotaciju, koja po potrebi može da se izvadi. Vatrogasna vozila se u startu nabavljaju sa signalizacijom i, po rečima Predraga Marića, direktora Sektora za vanredne situacije MUP, ima ih oko 1.100. BIA ima nešto više od 10 takvih kola i koristi ih samo kao pratnju direktora ili zamenika direktora Agencije, ili kod poseta stranih delegacija.

[SIZE=+0]Plavu rotaciju imaju i sva vozila Hitne pomoći, ali ih uključuju samo oni koji jure da nekom spasu život. Računa se da ih u Srbiji ima više stotina, a samo u beogradskoj Hitnoj pomoći, po rečima portparola Nade Macure, do 30 po smeni.

Ipak, najzanimljivija su policijska vozila u pratnji funkcionera. MUP obezbeđuje nešto više od 50 ljudi, međutim, ”ne sleduju” svima ”osvetljenje” i sirena. Pravo na korišćenje rotacije imaju samo najviši državni funkcioneri. Koji tačno, zakon ne precizira, a podzakonski akt koji je trebalo ovo bliže da uredi ministar policije nikada nije doneo.

- Kod nas rotaciju i sirene koriste i pojedini poslanici, predsednici opština, direktori nekih agencija, policija u pratnji zaštićenih svedoka, stranački lideri, šefovi diplomatskih misija... Čak je i Dženifer Lopez dobila pratnju s trepćućim crveno-plavim svetlima - kaže Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja.

A crveno-plava svetla, koja smeju da koriste samo policija i vojska, imaju apsolutni prioritet i prvenstvo prolaza čak i u odnosu na plave ”rotaljke”, koje, pored policije, imaju vatrogasci i Hitna pomoć. Oni jedino ne smeju da prođu kroz crveno, osim ako im to ne dozvoli saobraćajac.

Problem je, međutim, što se ”rotaljke” prečesto koriste mimo zakona, kao statusni simbol i kada se nekom žuri.

- Kineske crveno-plave blinkere je lako nabaviti za 20 dolara preko interneta, pa čak i u slobodnoj prodaji - kaže Okanović. - Policija često hvata one koji ih koriste, a ne bi smeli, ali su kazne smešne.

Zato je Komitet za bezbednost saobraćaja podneo predlog Ministarstvu pravde da se ova zloupotreba tretira kao krivično delo, a ne kao prekršaj. Takođe, premijeru Dačiću predložili su da se upotreba crveno-plavih rotaljki uredbom ograniči na predsednika, premijera, predsednike parlamenta i Vrhovnog kasacionog suda, ministre policije i vojske, i najviše strane delegacije. Tu ne bi potpali ministri, od kojih desetak ima policijsku pratnju.

[SIZE=+0]S obzirom na to da zakon ne propisuje posebnu dozvolu za ugrađivanje i korišćenje posebnih zvučnih i svetlosnih znakova, MUP nema podatke o broju vozila na koja su ugrađeni ovi uređaji. Komitet za bezbednost saobraćaja zato predlaže da se formira poseban registar, da bi se izbegle zloupotrebe.


Izvor:
Novosti.rs[/SIZE]
[/SIZE]
[/SIZE]
 
Natrag
Top