Muzej deteta na jabuci

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Muzej deteta na jabuci

G. G. |


Ministarstvo podržalo projekat revitalizacije "Boška Buhe". Od danka u krvi, do Jasenovca i drugih stratišta

kul-prijepolje-spoji.jpg

Spomenik bombašu i Dom "Boško Buha" čekaju posetioce

PRIJEPOLJE - Svaki deo svoje prošlosti moramo čuvati na odgovarajući način. Ozbiljno moramo čuvati prošlost i graditi budućnost. Došla je na red i revitalizacija spomeničkog kompleksa na Jabuci, čije su poruke antifašističke.

Ovo je, pored ostalog, rekao ministar kulture Predrag Marković u Muzeju u Prijepolju, najavljujući da za ovaj projekat ima novca, samo da Republički zavod za zaštitu spomenika kulture dovrši projekat i da se razjasni pitanje vlasništva zemljišta i objekata. Izgrađen pre 40 godina sa bistom i spomen-domom bombašu Bošku Buhi i poprsjima osam narodnih heroja - omladinaca iz republika i pokrajina koji su tokom Drugog svetskog rata dali živote za slobodu, kompleks na visoravni i sredokraći puta Prijepolje - Pljevlja bio je stecište mladih sve do izbijanja ratova na jugoslovenskim prostorima. Muzej pionira i omladine zatvoren je 1990. godine, deo eksponata sklonjen u depo, a Jabuka opustela.

- Naš kraj je ponosan što niko do danas nije rušio, niti oskrnavio obeležja NOB-a na Jabuci. Pre 15 godina uradili smo projekat da kompleks, koji je 1986. godine proglašen za spomenik od izuzetnog značaja, bude - Muzej deteta, koji bi bio jedinstven u svetu. Postojeću postavku o zločinima nad decom u ratu i antifašističkim porukama, obogatili bismo novim eksponatima i svedočanstvima - od odvođenja dece (danka u krvi) za vreme janičara i Osmanlija, do stradanja kroz naredne vekove, u Jasenovcu i na drugim stratištima - ističe za "Novosti" Slavoljub Pušica, direktor Muzeja.

Na Jabuci je, kažu u Muzeju, najhitniji posao zamena krova zgrade u kojoj su eksponati i konzervacija bronzanih poprsja. Inače, spomen-dom "Boško Buha" je ruina i njega je, kao hotel, naselje, sa 450 kreveta i zemljište, svojevremeno opština ustupila beogradskom "Putniku", a kasnije je prodat privatnicima i godinama je sve zapušteno.
 
Natrag
Top