Muslimanska braća „začin“ u svakom previranju

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Islamistički pokret podržao proteste u Siriji


Muslimanska braća „začin“ u svakom previranju





Izvor: Blic Radovan Radovanović/Jasna Stojković | 30. 04. 2011. - 00:02h | Foto: AFP

KAIRO - Organizacija Muslimansko bratstvo, koja je zabranjena u Siriji, optužila je juče režim da sprovodi genocid i pozvala stanovnike te bliskoistočne zemlje da izađu na ulice u znak protesta protiv pokušaja vlasti da u krvi uguši demonstracije protiv predsednika Bašara Asada.
138238_0601-muslim-brotherhood-foto-afp_f.jpg
Muslimansko bratstvo sve više u žiži javnosti

Ovo nije prvi put da Muslimansko bratstvo podržava neku od revolucija u arapskom svetu. Prvi put su se oglasili u Egiptu i od tada se postavlja pitanje kakva je njihova uloga u događajima u poslednjih nekoliko meseci.

- Rođeni ste slobodni, pa ne dajte tiraninu da vas tlači. Svaki sirijski građanin dobro zna da režim sprovodi genocid na teritoriji Sirije i guši želju za emancipacijom iskazanu kroz pobunu mladih patriota koji teže ka slobodi i dostojanstvu. Dignite glas za slobodu i dostojanstvo - navodi se u saopštenju rukovodstva Muslimanskog bratstva u egzilu.

Bratstvo se do sada držalo po strani u neredima u Siriji i ovo je prvi put da je otvoreno podržalo demonstrante koji traže da Bašar Asad ode s vlasti.

Organizacija ima ogranke u svim zemljama arapskog sveta i aktivno je učestvovala u demonstracijama, koje su počele u Tunisu i Egiptu, a danas potresaju čitav region. Oni se danas ipak trude da ubede Zapad da se odriču nasilja, da veruju u višepartijsku demokratiju, da podržavaju ženska prava i tvrde da neće insistirati na krutom sprovođenju šerijatskog prava ukoliko uđu u sastav kabineta.
Na Zapadu se uvrežilo uverenje da je Muslimansko bratstvo (Ikvan-al-Muslimun) isto što i teroristička Al Kaida i da su oni džihadisti, gori od šeika i emira, pa i diktatora, kao što su bili Ben Ali, Mubarak ili prevrtljivi Gadafi.

U Egiptu je, međutim, odobren rad nove političke stranke: deo Muslimanskog bratstva koje predvodi Abu Elela Madi (53), direktor kairskog Centra za međunarodne studije i bivši predsednik Komiteta za pomoć BiH, biće na čelu partije Vasat, što je naziv za politički centar, ali i za onog koji je po Kuranu duhovno ispravan i poznaje istinu.

Vasat se predstavlja kao stranka islamskih pogleda, ali otvorena i za hrišćanske Kopte, panarapske „naseriste”, levičare, pa čak i za marksiste; uz uslov da prihvate stav da vera ujedinjuje naciju. Idejno polazište matične organizacije Ikvana (pa i Vasata), predstavlja slogan „Islam je rešenje”, što im već više od 80 godina obezbeđuje status najuticajnije opozicione versko-političke koncepcije u arapskim zemljama.

Bratstvo danas tvrdi da je miroljubivo, iako Osama bin Laden optužuje ikvane da su „mlitavi” i da su izdajnici svojih prvih ideologa. Svet, ipak, s podozrenjem gleda na njihove duhovne, pa i konkretne veze s borbenim islamistima.

Svojevremeno su pokušali da u Siriji sruše vlast Hafeza al Asada, pa je 1982. sledio obračun. U tenkovskim i avionsko-artiljerijskim udarima na grad Hama, bilo je – po različitim procenama – od 5.000 do 40.000 žrtava. I sada je u Siriji članstvo u Bratstvu krivica za smrtnu kaznu, ali vlada ipak toleriše, pa i pomaže antiizraelske akcije ekstremne „braće” u pokretu Hamas, čiji je glavni štab u Damasku.

138239_mbheader_hf.jpg

Amblem Bratstva i portret njihovog osnivača Hasana al Bane (1903-1949)

Mnogi militantni Arapi su još pre Hamasa izašli iz Bratstva i delovali prvo kao Egipatski islamski džihad i Džama islamija, pod vođstvom slepog šeika Omara Abdel Rahmana (sad na doživotnoj robiji u SAD) i hirurga Ajmana Zavahirija (sada prvog zamenika Osame bin Ladena).

Kad su iz Egipta proterani zbog 1.300 ubistava sekularnih intelektualaca, zbog atentata na predsednika Anvar el Sadata (1981), zbog masakra u Luksoru 1997, gde je ubijeno 70 osoba, od kojih su 58 bili turisti, i likvidacije 18 Grka u Kairu, za koje su verovali da su Jevreji – prešli su u Gazu.

Nakon što su ih, uz podršku Irana, u Libanu obučavali borci šiitskog Hezbolaha, sada su šefovi radikalnih Ikvana uglavnom u Siriji, ali s jakim punktovima i u Bejrutu, Teheranu i Kartumu. Palestinski džihadisti, iz čijih su redova prvi bombaši-samoubice, često su se tukli i s borcima sekularnih organizacija (Fatah, PLO) i likvidirali su nedovoljno verski svesne sunarodnike, uz optužbu da su izdajnici koji sarađuju sa Izraelom.


Na vlasti u Sudanu

Ikvani su najuspešniji bili u Sudanu, gde još od 1989. čine deo državne uprave, a još ranije, dok je delovao Nacionalni islamski front, stvorili su zavidan ugled među studentima, u vojsci, policiji i u skupštini. Bratstvo, kroz brojne nacionalne, studentske, kulturne i druge forme okupljanja muslimana, još od šezdesetih godina prošlog veka radi i u SAD, gde je, doduše, često pod sumnjom zbog navodnih špijunskih, subverzivnih ili sličnih antidržavnih aktivnosti. U Velikoj Britaniji, s druge strane, njihov uticaj je rastao sa osnivanjem Globalnog islamskog informativnog centra i kroz kampanje za Palestinu, pogotovo posle invazije Iraka 2003. godine. Stavovi muslimana u Britaniji sve su više antizapadni i sve oštriji prema Izraelu, a indikativna je i parola „Misli globalno, deluj lokalno”, pod kojom nastupaju iako su je neinventivno preuzeli od ekologista.
 
Natrag
Top