Muke poslanika zbog zabrane pušenja

Član
Učlanjen(a)
25.01.2010
Poruka
2.174
19. oktobar 2010. 16:26

Muke poslanika zbog zabrane pušenja


U Skupštini Srbije danas bi bio uobičajen radni dan da nije stupila na snagu apsolutna zabrana pušenja.



To je izazvalo pažnju kako poslanika i zaposlenih u stručnim službama, tako i predstavnika "sedme sile" koji svakodnevno izveštavaju o dešavanjima u najvišem zakonodavnom telu.

Pušenje je zabranjeno u obe zgrade republičkog parlamenta, u Kralja Milana 14 i u Domu Narodne skupštine na Trgu Nikole Pašića, a strastveni pušači ne mogu, kao do sada, da uživaju u duvanskom dimu ni u jednoj prostoriji, pa tako ni u bifeu, niti u restoranu.

Pušenje je zabranjeno i u hodnicima, liftovima, toaletima, novinarskoj sobi, a za kontrolu zabrane pušenja, između ostalih, biće zaduženi i šefovi poslaničkih grupa, mada i među njima ima pušača.

U skladu sa zabranu zidovi po zgradi parlamenta su oblepljeni informacijama da je pušenje strogo zabranjeno, piksli za opuške nema nigde, a pojedini poslanici i novinari, strastveni pušači, u želji da zapale cigaretu izlazili su napolje, u čemu ih nije sprečila ni kiša koja pada ceo dan.

Poslanici su u izjavama skupštinskim izveštačima rekli da će poštovati zakon koji je parlament doneo, mada pojedini smatraju da bi ipak trebalo odrediti jednu prostoriju u kojoj bi pušači mogli da "zadovolje" tu strast, dok su drugi rigorozniji i navode da nijedan kvadratni metar ne treba da bude izložen duvanskom dimu.

Šef poslaničke grupe SPS-JS Branko Ružić, koji nije pušač, kaže da su svi obavezni da se pridržavaju zakona, ali da nema ništa protiv da se, ako postoje uslovi, pušačima obezbedi prostor, jer oni to mogu doživeti kao kršenje njihovih prava.

On je rekao da će se tek videti da li će šefovi poslaničkih grupa imati probleme da nateraju članove poslaničkih grupa koji puše da se pridržavaju zakona.

Takođe nepušač, poslanik G17 plus Željko Ivanji, smatra da se zakon mora poštovati, i da ukoliko neko nije svestan da mora da čuva svoje zdravlje i zdravlje drugih, onda mora biti nateran na njegovu primenu.

Prema njegovom mišljenju, zakon je nedvosmislen i nijedan kvadratni metar u Domu Narodne skupštine ne zaslužuje da bude ugrožen duvanskim dimom.

Međutim, Aleksandra Janković iz Nove Srbije, koja je pušač, navela je da bi bilo fer da se ipak odvoji neki prostor u kome bi zavisnici od duvanskog dima mogli da se odaju tom poroku, odnosno da se opuste na način na koji su navikli.

"Za sada sam se junačkji držala i nisam pušila, ali ću posetiti prednji ili sporedni ulaz parlamneta, tako da postoji mogućnost da se možda penjemo po skelama i pušimo na otvorenom prostoru", kazala je ona.

Poslanica radikala Lidija Vukićević, koja je takođe strastveni pušač, smatra da je "potpuno bez veze" da nijedna prostorija nije odvojena za pušače, te da će biti nezgodno ako kontrolori budu pušače jurili po hodnicima, ćoškovima i toaletima.

Ona je kazala da se još ne snalazi u novoj odluci i da ne zna kako će da se to odrazi, te da joj nije jasno zbog čega takvo anatemisanje pušača.

Poslanik DSS Milica Radović, iako je kazala da nije zavisnik od duvanskog dima i da joj odgovara što je pušenje zabranjeno, smatra da bi trebalo ljuidima koji imaju takve navike obezbediti određenu prostoriju za pušneje, te da je pitanje da li je to u skladu sa međunarodnim standardima.

Da bi ipak u parlamentu trebalo izaći u susret pušačima i nameniti jednu prostoriju za njih, smatra i poslanik PUPS-a Đuro Perić, koji je kazao da u redovima te poslaničke grupe postoji jedan pušač.

Sekretar Skupštine Srbije Veljko Odalović rekao je Tanjugu da se parlament na raniju primenu zakona odlučio kako bi bio primer u poštovanju sopstvenih zakona, navodeći da su kazne 5.000 dinara za fizička lica, od 500.000 do milion za pravna lica, a da je za odgovorno lice kazna od 30.000 do 50.000.

(Tanjug)
 
Natrag
Top