"Mrtva trka" vozača pod dejstvom alkohola i marihuane

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
„Мртва трка” возача под дејством алкохола и марихуане




Izvor: Politika
В. Јокановић Д. Вукосављевић
објављено: 22.11.2010

Српска полиција тестирање возача на дејство наркотика почела у јануару, белгијски саобраћајци у октобру ове године
kocic-HRONIKA.jpg
Н. Коцић

Европске студије о безбедности саобраћаја обављене 2006. године показале су да је проценат возача под утицајем алкохола и марихуане приближно једнак и да се креће између четири и пет одсто. У саобраћајним несрећама са смртним исходом, 37 одсто возача било је под дејством алкохола, а око 10 одсто под дејством канабиса.
Српска полиција је, од јануара до октобра ове године, открила и процесуирала 42 особе које су возиле под утицајем опојних дрога. У Управи саобраћајне полиције МУП-а Србије кажу да је у употреби један апарат „Драг тест 5000”, који у року од 12 минута детектује шест група наркотика – кокаин, опијате, бензодијазепине, канабис, анфетамин и метаанфетамин.
–Управа саобраћајне полиције је почетком прошле године добила на експерименталну употребу два апарата за тестирање возача на дрогу, од којих је, од почетка ове године, у употреби само један. Уређај се користи тако што возач добије стерилни кит са тампоном, који стави у уста и натапа пљувачком два до три минута. Овако узет узорак пљувачке, полицајац на лицу места стави у конзолу апарата, који после 12 минута очита резултат – објашњавају у полицији.
Тестирање возача у Француској почело је пре две године, а од 1. октобра ове године и белгијска саобраћајна полиција има у својој опреми уређај за брзу анализу узорака пљувачке. Проверено је више стотина возача, а према првим резултатима контроле узорака пљувачке – један од тројице тестираних био је позитиван на наркотике. Узорци узети пластичним штапићем проверавају се на лицу места, а уређај може да детектује трагове марихуане, хашиша, спида, хероина, кокаина, крека и других наркотика.
Када је реч о откривању супстанце ТХЦ, која се налази у марихуани и хашишу, тест је поуздан 89 одсто, тврде у белгијском Националном институту за криминалистику и криминологију. У случају да уређај показује присуство наркотика, полицајац ће од возача узети још један узорак пљувачке и проследити у лабораторију. Присуство ТХЦ у пљувачки може да се открије 14 сати после конзумације, док се амфетамини, спид, кокаин и крек задржавају знатно дуже – три и више дана.
У Белгији је кажњиво и пасивно конзумирање наркотика. Прецизније, уколико возач само борави у просторији у којој се пуши марихуана, уређај ће то детектовати.
Белгија је касније почела тестирање возача на дејство наркотика, него што је то урадила српска полиција, али су казне које очекују белгијске возаче за овај саобраћајни прекршај далеко ригорозније од овдашњих. Возаче, за које се утврди да су били под дејством наркотика у Белгији, чека новчана казна од 1.100 до 11.000 евра, као и одузимање возачке дозволе на период од осам дана до пет година. У случају понављања преступа у наредне три године, дрогираним возачима прети казна затвора у трајању од једног месеца до две године.
У Србији је за вожњу под дејством наркотика, према новом Закону о безбедности саобраћаја, запрећена новчана казна у износу од 15.000 до 30.000 динара или казна затвора до 30 дана, уз осам казнених поена и заштитном мером забране управљања возилом најмање шест месеци.
У свету пракса тестирања возача на дејство наркотика није нова, али је само у Аустралији имала запажен успех. После неколико година употребе, број тестираних возача за које је утврђено да су били под дејством дроге смањен је са 45 на 35 одсто.
 
Natrag
Top