Mrkonjić: Znam šta radim

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Mrkonjić: Znam šta radim


Izvor: Beta, Tanjug

Beograd -- Nijedan kredit nije skup ako je namenjen za važne projekte i novi krediti neće dovesti do prezaduženosti Srbije, kaže Milutin Mrkonjić.

3674912114e96d3e3e637e311846323_640x360.jpg


Poslanici opozicije oštro su danas kritikovali četiri zakonska predloga kojima je predviđeno dodatno zaduživanje države, a ministar infrastrukture i energetike odgovorio im je da Srbija nije prezadužena zemlja i da "vlada zna šta radi".
Ocenivši da je vlada Srbije jedinstvena po pitanju novog zaduživanja, Mrkonjić je rekao da ona zna šta radi.

"Kao čovek koji godinama radi projekte, za svaki dobar projekat kredit nije skup. Uložene pare će biti vraćene za deset godina”, poručio je Mrkonjić u skupštinskoj raspravi o predlozima četiri zakona koji se odnose na zaduživanje države.

Mrkonjić se saglasio sa opozicijom da je građevinska operativa u teškoj situaciji, kao i da su krediti relativno skupi, ali je istakao da Srbija još nije prezadužena zemlja.

On je opovrgao i tvrdnje opozicije da je razlog novog zaduživanja izborna kampanja, navodeći da vlada Srbije nijedan projekat ne radi zbog izbora.

Na navode šefa poslaničke grupe Nove Srbije Velimira Ilića da su predložena zaduživanja u funkciji predizborne kampanje, Mrkonjić je kazao da nije znao da su izbori u toku i dodao da Vlada Srbije i ministarstva nisu u predizbornoj kampanji.

"Ja nisam u kampanji. Ja ne znam šta je izborna kampanja. Vlada radi kao da će biti ponovo izabrana", poručio je Mrkonjić.

Radikali novo zaduživanje Srbije smatraju “samoubilačkim”, budući da su uslovi pod kojima se krediti uzimaju izuzetno nepovoljni.

11441475044e8aeb9e5b2cb519335107_640x360.jpg


“Nastavlja se ono što je započeto još novembra 2000. godine – apsolutno nekontrolisano zaduživanje Srbije. Ja moram da kažem i neopravdano zaduživanje Srbije”, rekao je Krasić, koji tvrdi da srpska ekonomija neće moći da obezbedi istovremeno normalan život i otplatu obaveza po tim kreditima.

Poslanici u paketu razmatraju i davanje garancije u korist Komercijalne banke za zaduživanje Gradjevinske direkcije Srbije u iznosu do dve milijarde dinara, zajam Srbije kod Banke za razvoj Saveta Evrope u iznosu od 32 miliona evra, kao i zajam Srbije kod Medjunarodne banke za obnovu i razvoj od pet miliona dolara.

Skupština razmatra garancije Srbije Komercijalnoj banci kod koje se Građevinska direkcija Srbije zadužuje u iznosu od dve milijarde dinara za program refinansiranja kredita za opremanje gradjevinskog zemljišta na lokaciji kasarne "Stepa Stepanović" u Beogradu.

Razmatra se potvrdjivanje Okvirnog ugovora o zajmu u iznosu od 32 miliona evra sa Bankom za razvoj Saveta Evrope radi finansiranja projekta za socijalno stanovanje za ugrožene kategorije stanovništva.

Na dnevnom redu je i potvrđivanje Sporazuma Srbije i Međunarodne banke za obnovu i razvoj o zajmu od pet miliona dolara za projekat osiguranja rizika u slučaju elementarnih nepogoda.

Poslanici razmatraju i potvrdjivanje Ugovora Srbije i Evropske banke za obnovu i razvoj o garanciji za zajam od 80 miliona evra za Elektroprivredu Srbije, odnosno za Rudarski basen "Kolubara".

Zajam bi trebalo da bude iskorišćen za stvaranje uslova za sigurne isporuke uglja i racionalno upravljanje prirodnim resursima, uz smanjenje zagadjenja u elektranama koje koriste ugalj iz Kolubare.

LDP se posebno osvrnula na garanciju između Srbije i Evropske banke za obnovu i razvoj u iznosu od 80 miliona evra, koji će biti opredeljeni za obaveze preduzeća "Elektroprivreda Srbije". Reč je o obezbeđenju sigurne i neprekidne isporuke uglja i racionalno upravljanje prirodnim resursima, uz smanjenje zagađenja vazduha u elektranama koje koriste ugalj iz basena "Kolubara". Liberali su upitali zašto bi građani Srbije platili taj kredit, a da nemaju garanciju kako će se u basenu “Kolubara” poslovati i da li će biti i dalje zloupotreba.

Lider Nove Srbije Velimir Ilić smatra neverovatnim da se vlada Srbije “toliko” zadužuje u poslednjim mesecima svoje vlasti i na kraju građevinske sezone. “Ko je video da se vlada nekoliko meseci do kraja mandata zadužuje osim ukoliko to ne želi da koristi za izbornu kampanju”, rekao je Ilić i dodao da je NS protiv svakog zaduživanja “u momentu pune izborne kampanje”
 
Natrag
Top