Mreža plus: RAK odbacio žalbu protiv ATV i Hajata

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Mreža plus: RAK odbacio žalbu protiv ATV i Hajata




slitunain.php

Izvor: Nezavisne novine Davud Muminović - 22.02.2011 21:30

alternativna-televizija.jpg

SARAJEVO - Regulatorna agencija za komunikacije (RAK) BiH odbacila je prigovor Alije Behrama, jednog od suosnivača Mreže plus, u kojem je naveo da TV Hajat i Alternativna televizija (ATV) nelegalno emituju programe na koje prava polaže Mreža.
ATV Banjaluka i sarajevski Hajat, nakon što su istupile iz Mreže plus dio programa od 1. februara ove godine emituju pod zajedničkom markicom Program plus, a ovu medijsku grupaciju registrovali su još u decembru prošle godine.
Na sjednici Skupštine Mreže plus, održanoj prošlog mjeseca, RTV Mostar, Oskar C i TV Tuzla, kao njene članice, smijenili su dotadašnjeg direktora ove grupacije Darka Aleksića. Za vršioca dužnosti direktora Mreže plus postavili su Aliju Behrama, vlasnika RTV Mostar.
"Agencija je prigovor proslijedila stanicama kojih se ticao, koje su u odgovoru na navode gospodina Behrama dostavile ugovor koje su potpisale sa ovlaštenim licem u ime Mreže plus, a kojim im se ustupa pravo emitovanja programa koji su bili i predmetom prigovora", saopštili su juče iz RAK-a.
Istakli su da su njihove nadležnosti u pogledu autorskih prava ograničene te da Mreža plus i Program plus ne spadaju u nadležnost RAK-a s obzirom da ove asocijacije nemaju frekvenciju koju izdaje ovaj regulator.
Sporni sadržaji odnose se na programe poput gledanih turskih sapunica, holivudskih filmova i drugih sadržaja kojei su kupljeni pod etiketom Mreža plus a koje sada emituju i Program plus, odnosno Hajat i ATV.
Alija Behram, koji je jedan od osnivača Mreže plus iz 2001. godine, smatra da je korištenje programa Mreže u okviru grupacije Program plus klasična pljačka.
"Mi ćemo pravdu tražiti na sudu. Niko nije mogao dati saglasnost za korištenje programa bilo kome. To je klasična pljačka", kazao je Behram.
On tvrdi da smijenjeni direktor Mreže plus Darko Aleksić nije mogao dati dozvolu za emitovanje programa bez znanja svih suosnivača Mreže plus.
"Vjerobvatno je on tu odluku o ustupanju programa Mreže Programu plus potpisao prije nego što su Hajat i ATV napustili Mrežu", dodao je Behram.
Aleksić, koji ističe da je nelegalno smijenjen s pozicije direktora Mreže plus, potvrdio je da je saglasnost za korištenje programskih sadržaja Hajatu i ATV-u potpisao u decembru prošle godine, dok je još bio na čelu Mreže. Kaže i da ovim potezom nije radio protiv interesa Mreže.
"Mreža plus je samo distributer TV programa. Program je kupljen novcima Hajata i ATV-a i logično je da oni mogu raspolagati porgramom, što je potvrdio i RAK. Suština ove priče je da Behram želi da preda Mrežu Televiziji TV1. Behram je svake godine imao izvještaj o poslovanju i finasijski izvještaj te sam svake godine dobijao pohvale od njega", ustvrdio je Aleksić.
Dodao je da je Mreža plus, koja je osnovana 2001. godine, bila uspješan i profitabilan porjekat dok je "Behram i njegovi istomišljenici nisu uništili želeći da preglasaju Hajat i ATV ubacivanjem TV1 u Mrežu plus".
Direktorica Alternative televizije Nataša Tešanović ranije je rekla da su Hajat i ATV ozbiljne medijske kuće koje sebi ne bi dozvolile puštanje ni sekunde programa za koji nemaju prava.
Naglasila je da su Mrežu napustili zbog poslovnih interesa navodeći da su Hajat i ATV ubirali 99 odsto gledanosti Mreže plus. Napustili su je, kazala je, zato što zbog preglasavanja na sjednici Skupštine u januaru više nisu mogli zaštititi svoje interese.
Registracije na sudu

Mreža plus i Program plus svakodnevno emituju programske sadržaje iako će konačnu riječ o registracijama ovih TV asocijacija dati Općinski sud u Sarajevu kojem su podnesene dvije tužbe.
Suvlasnici ATV-a Anđa Kuzek, Stojan Sumonja i Slavica Išaretović su 17. januara ove godine poslali Općinskom sudu prigovor na Rješenje o registraciji društva sa ograničenom odgovornošću Program plus. Oni tvrde da je o formiranju Programa plus, u čijem sastavu su ATV i Hajat, odlučeno bez odobrenja UO ATV-a i da je protiv interesa dioničara.
Darko Aleksić, donedavni direktor Mreže plus, uložio je žalbu Općinskom sudu kojim prigovora zbog promjene Statuta nove, sada krnje Mreže.
"U Statutu usvojenom 2001. godine Hajat i ATV su se zaštitili da kao najveće TV stanice u mreži ne mogu biti preglasani. To je nezakonito promijenjeno i zato sam podnio prijavu", kazao je Aleksić, dok su u Općinskom sudu u Sarajevu rekli da su oba slučaja u redovnoj pravnoj proceduri.
 
Natrag
Top