"Mozzart" zbog "Fejsbuka" otpustio radnike

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Kritikovali uslove za rad


"Mozzart" zbog "Fejsbuka" otpustio radnike





Izvor: Blic Ivan Jovanović | 12. 12. 2010. - 00:02h | Foto: N. Marković

Nekoliko radnika kladionice "Mozzart" koji su na "Fejsbuku" komentarisali, ne baš biranim rečima, uslove za rad u svojim objektima, ostali su bez posla. I rukovodstvo kladionica, ali i radnici su složni da je komentarisanjem na "Fejsbuku" blaćen ugled firme, ali do razmimoilaženja mišljenja je došlo zbog procedure po kojoj su ostali bez posla.
99213_0802-faceboook-foto-n-markovic_f.jpg

Rukovodstvo firme „Stepanović i Šipka“, koje između ostalog poseduje i kladionice, kaže da su radnici posle upozorenja sami potpisali sporazumni raskid ugovora, da bi predupredili eventualni otkaz koji bi sledio u slučaju daljeg nepoštovanja pravila. Radnici sa druge strane kažu da su čak pisali izjave u kojima se izvinjavaju firmi, ali da su na kraju ostali bez posla na osnovu blanko sporazumnog raskida ugovora koji su potpisali pri dobijanju posla. U “Mozzartu” sve to odbijaju govoreći da takvi blanko ugovori ne postoje i da o tome svedoče brojne inspekcije rada koje nikada nisu našle nikakvu nepravilnost u radu.

Jedna od otpuštenih radnica za “Blic” kaže da ona faktički nije ni učestvovala u prepiskama na famoznoj „Fejsbuk“ grupi.




- Ušla sam samo dva puta na grupu “Radnici Mozzart kladionica” koja je imala oko 200 članova i ostavila dva komentara vezana za higijenu, a drugi kako nije u redu što nam je produženo radno vreme. Sećam se da je prvi komentar bio u stilu: “Hoću, majko, hoću, u gradsku čistoću”. Naravno, bilo je i komentara koji su bili zaista neprimereni. Nakon toga stiglo mi je upozorenje da su se stekli uslovi za otkaz. Napisala sam izjavu i očekivala finansijsku kaznu kada mi je saopšteno da sam ostala bez posla. Pitala sam da li treba nešto da potpišemo, a rečeno nam je da ne treba jer smo već potpisali blanko sporazumni raskid ugovora kad smo došli u firmu. Ja znam da je samo u Beogradu bez posla ostalo oko 16 ljudi - kaže jedna od otpuštenih radnica.


U kompaniji “Stepanović i Šipka” kažu da ima ljudi koji imaju i dva upozorenja pred otkaz, pa ostanu da rade, ali su brojni i oni koji se posle upozorenja opredeljuju za sporazumni raskid ugovora, jer znaju da ne mogu da budu disciplinovani, pa se plaše otkaza posle kog ne bi mogli da se zaposle. U toj kompaniji nisu mogli da nam kažu koliko je ljudi ostalo bez posla zbog “Fejsbuka”, jer mesečno u firmi fluktuira oko 40 radnika po raznim osnovama.


- Priča o blanko ugovorima nije tačna, jer kasnije otkaz ne bi mogla da im dam, a tu su i brojne inspekcije. Mi smo jedna od retkih firmi koja poštuje sve zakonske propise, a zaista brinemo o svojim zaposlenima. Plate nikada ne kasne, ulažemo u naše zaposlene. Sada se verovatno tim ljudima javljaju brojni savetodavci koji im sugerišu da mogu da na ovaj način izvuku novac od firme. Svi zaposleni imaju moj broj telefona i za sve mogu da se obrate direktno meni - kaže za “Blic” Jadranka Stepanović, direktor firme “Stepanović i Šipka”, koja je “Blicu” na uvid dala ugovor o radu, kodeks ponašanja i obaveštenje o pravima poslodavaca i zaposlenog koji su dokumenti koji svi zaposleni moraju da potpišu.
 
Natrag
Top