Most penzionisao skelu

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Duplo bliže od Kikinde do Padeja


Novi most na Tisi spojio Banat i Bačku




Izvor: Blic NEDELJKO KOLUNDŽIJA | 25. 12. 2010. - 00:02h

Ada - Novi most na Tisi između Ade i Padeja, čija gradnja je započela juna meseca 2007. godine, juče je svečano otvoren. Puštanjem u promet razdaljina između Kikinde i Ade je prepolovljena, a završetkom priključka na koridor 10 predstavljaće najbližu sponu između Rumunije i Hrvatske.
102980_vojada01ada-otvoren-novi-most-na-tisi_f.jpg

Kolone ljudi i vozila već prvog dana na mostu preko Tise


Most, čija je kostrukcija dar nemačkog grada Filšhofena, dug je 245 i širok 11 metara, a pored dve kolovozne trake ima i dve pešačke staze. Od tri stuba na kojima je postavljen samo jedan je u koritu reke, a na njemu je jedinstven pilon visine 75 metara koji nosi konstrukciju.

- Već više od 200 godina traje san žitelja severne Bačke i Banata o danu kada će biti premošćena Tisa na ovom delu. Taj san se danas ispunjava. Ovo je jedan od najvećih i najmodernijih mostova koji je izgrađen u našoj zemlji u proteklih nekoliko decenija, a pored toga što ima neprocenjiv privredni i poljoprivredni značaj, spojiće severni Banat sa koridorom 10 i severni Bačku sa Rumunijom - rekao je dr Bojan Pajtić, predsednik pokrajinske vlade puštajući most u saobraćaj.


Pajtić je rekao i da je most jedan od najvećih i najsloženijih arhitektonskih poduhvata koji je koštao 2,2 milijarde dinara, što obuhvata troškove izgradnje mosta i oko 20 kilometara pristupnih puteva koji predstavljaju celinu s mostom.
Završeni su pristupni putevi na banatskoj strani prema Kikindi i Čoki, a pristupni put prema Novom Bečeju biće završen na proleće.
Presednik pokrajinske vlade je najavio da će započete investicije u Vojvodini biti završene i isplaćene, a za to je obezbeđeno i dodatnih šest milijardi dinara iz Republičkog budžeta.


- Vojvodina će biti veliko gradilište i sledeće godine. Ponosan sam što sam imao priliku da pokrajinska vlada preko Fonda za kapitalna ulaganja završi ovakav istorijski poduhvat - rekao je Pajtić.


Predsednik opštine Ada Zoltan Bilicki je istakao da most ima izuzetan privredni, kulturni i turistički značaj kako na međunarodnom, tako i na lokalnom nivou i da će doprineti učvršćivanju privredne stabilnosti preduzeća ovog područja i njihov nastup na domaćem i tržištu EU.


- Pre dve godine u Adi je s predstavnicima 11 gradova i opština, među kojima su bili i predstavnici Osijeka iz Hrvatske i Temišvara iz Rumunije, potpisan protokol kojim su iskazane zajedničke težnje za izgradnju horizontalnog koridora kroz Vojvodinu, koji bi spajao Hrvatsku sa Rumunijom, čime je most na Tisi kod Ade dobio izuzetan značaj - naglasio je Bilicki.


Svečanost predaje mosta, pod motom „Stvarajmo istoriju zajedno“, počela je dolaskom orkestra ađanskih dobošara i mažoretkinja Plesnog kluba „Venus“.
 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Badnji dan koji je promenio život u Potisju


Most penzionisao skelu



Izvor: Blic NEDELJKO KOLUNDŽIJA | 29. 12. 2010. - 00:02h

ADA/PADEJ - Posle skoro dva veka prevoženja putnika s jedne na drugu obalu Tise, padejska skela, poslednja na ovoj reci, otići će u zasluženu penziju. Reku je premostila betonsko-čelična konstrukcija ađanskog mosta tri kilometra nizvodno, pa putnici više ne moraju da gledaju na sat i čekaju skeledžije.
103890_vojmost01novi-most-na-tisi_hf.jpg


Na Badnji dan po novom kalendaru, posle gradnje koja je trajala tri i po godine, most je pušten u saobraćaj, a mnogobrojni žitelji potiskih naselja požurili su da među prvima pređu preko Tise na biciklima ili pešice, čime su do sada mogli da se pohvale samo najodvažniji kada zbog oštre zime i debelog minusa ledena kora okuje „Panonsku princezu“.

- Za mene most znači jako mnogo. Od 1966. godine kada sam iz Ruskog Sela došao u Adu u školu i ostao tu da radim, živeo sam za ovaj trenutak da mogu bez gledanja na sat, zbog radnog vremena skele koja nije radila po mraku, da odem do rodnog sela, za šta mi je nekada trebalo pola dana. Sada mi je za to potrebno svega pola sata, ali voleo bih kada bi i skela ostala kao turistička atrakcija i podsećanje na dane kada na Tisi nije bilo mostova - kaže preduzetnik Milan Pribić iz Ade.

Goran Smiljanski je svakodnevno odlazio od Padeja do mosta pešice da vidi kako radovi napreduju, radujući se svakom metru novoizgrađenog puta.

- Most posebno mnogo znači za moj tapetarski zanat jer mi se proširuje tržište i na Adu, Mol i okolna sela u Bačkoj. Ono što je bitno za Padej jeste da će selo nastaviti da živi i da će prestati njegovo odumiranje jer će novi most i putevi dovesti investitore, a nama poboljšati uslove provređivanja - kaže Smiljanski.

- Živim u Adi 16 godina, a došla sam iz Novog Sada, gde sam radila u prosveti. Ovde sam da čestitam našem predsedniku. Mi stariji se radujemo što su mladi izgradili tako nešto. Ada više nije slepo crevo i to će imati veliki uticaj za privredu i zadržati mlade - kaže Katica Merković.

- Skelu nećemo baciti u staro gvožđe, i ona će funkcionisati dok se ne uspostavi autobuski prevoz između Padeja i Ade - kaže Stana Đember, predsednica Saveta MZ Padej.

Poslednja skela na Tisi odlazi u penziju. Putnici se raduju novom ađanskom mostu, ali i žale za padejskom skelom

Preko Tise biciklom

Nisam godinama bio u Banatu i sada sam, evo, odmah došao da se uverim da Tisu mogu preći biciklom. Malo mi je teško bilo da guram bicikl jer je most na uzbrdici, ali će mi biti lakše kada se budem vraćao u Bačku, priča 82-godišnji Šandor Bači iz Ade, koji kaže da će otići i do skele da je bar još jednom vidi.
 
Natrag
Top