"Montenegroerlajnz" tužili piloti Piloti

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
NACIONALNI AVIOPREVOZNIK NEMA PARA ZA AERODROMSKE TAKSE I PLATE

"Montenegroerlajnz" tužili piloti Piloti





Izvor: Dan 25-02-2011

EKONOMIA25022011.jpg


Montenegroerlajnza tužili su kompaniju zbog neisplaćene tri plate, saznaje "Dan".


Nakon što su posljednju zaradu primili u novembru piloti su se, prema nezvaničnim informacijama, odlučili na ovaj korak jer je potpuno neizvjesno da li i kad će im zarade biti isplaćene, a mnogima je plata jedini prihod kojim izdržavaju familije. Firmi je, zbog neplaćanja aerodromskih taksi, u srijedu zadržan avion na prištinskom aerodromu, a naplatu tog duga traži i aerodrom u Skoplju.
Direktor MA Zoran Đurišić potvrdio je juče da avionu nije dozvoljeno polijetanje sa prištinskog aerodroma "Adem Jasari" zbog duga.
- Polijetanje aviona stopirano je na nekoliko sati zbog duga od 380.000 eura. Iznenađeni smo, jer je u takvim situacijama uobičajeno da se to čekira, nikome nijesmo ostali dužni pa nećemo ni njima. Razočaran sam tim postupkom, time su sve rekli - kazao je Đurišić radiju Antena M.
U saopštenju juče dostavljenom medijima, međutim, kompanija je navela da je avion kasnio zbog čekanja tranzitnih putnika.
- Avion Montenegroerlajnza kasnio je sa prištinskog aerodroma u srijedu zbog čekanja tranzitnih putnika, što nije značajno uticalo na planirani saobraćaj - saopšteno je iz kompanije.
Na pitanje koliki je ukupan dug Montenegroerlajnza, Đurišić je naveo da iznosi oko milion eura.
- Dug prema Beču je 40 hiljada, a prema Frankfurtu 60 hiljada. Aktivni dug, tipa goriva, lendinga i euro kontrole, je pod kontrolom - tvrdi Đurišić.
On tvrdi da zadržavanje aviona nije uticalo na odluku da se ukinu linije za Prištinu i Skoplje, već da je to ranije planirano zbog pada broja putnika. Ponovio je da se protivi dovođenju lou kost kompanija u Crnu Goru, osim ako se uslovi koji im budu ponuđeni prethodno ne ponude i Montenegroerlajnzu. Insistira da strani lou kost avioprevoznici lete tokom cijele godine.
- Mi se osam mjeseci mučimo. Oni će tri mjeseca redovno napuniti avion za London, Pariz i Moskvu, što mi osam mjeseci njegujemo. To je jako bitno jer linija mora cijele godine da se drži. Ja sam već četvrti mjesec 30 odsto umanjio plate pilotima i inženjerima, što je vrlo osjetljivo. Snižavanje zarada je sprovedeno da bismo preživjeli i ušparali dva miliona eura do ljeta - naveo je Đurišić.
S.G.
 
Natrag
Top