Molersko farbarski radovi

Učlanjen(a)
22.08.2009
Poruka
4.109
Molersko farbarski radovi



molerski%20radovi_7.jpg

Molersko farbarski radovi važan su segment uređenja prostora. Bojom oplemenjujemo i oživljavamo prostor, dajemo mu sopstvenu notu. Bojom postižemo kontraste, naglašavamo prostornost te prostoru dajemo novu dimenziju.
Zahvaljujući savremenim tehnologijama i bogatim izborom materijala granice vaših želja ne postoje.Vaše je samo da pustite mašti na volju, ostalo je na nama. Radimo prema vašim sopstvenim željama ili projektu arhitekte.
Na današnjem tržištu, nudi se stotinu vrsta boja za enterijere, bitno je dobro izabrati vrstu jer su namene različite.
Dele se na poludisperzione, akrilne, latex, fasadne, antialergijske, antinikotinske, dekorativne, one koje se koriste u prostorijama sa vecim udelom elektro smoga itd. To bi u globalu značilo,da možete prostor u potpunosti prilagoditi vašim željama,s tim da ne odstupate od ciljane namene svake boje posebno.

Perive akrilne boje za unutrašnje zidove


Koristi se kao zaštita i dekoracija unutrašnjih zidova i plafona. Sve akrilne boje su paropropustive i ne poseduju olovo, hrom i amonijak.Bojenje svih vrsta mineralnih maltera, vlaknasto-cementnih ploča, betona, gipsano-kartonskih ploča, tapeta od staklenih vlakana, papirnih reljefnih tapeta i starih premaza.Oslobođena svih štetnih sastojaka i zadovoljava najviše ekološke standarde (minimalno isparavanje štetnih sastojaka). Nositelj svih najvećih eko-certifikata. Po potrebi se razrjeđuje s vodom. Neškodljiva za zdravlje i prijatna za okolinu, dobro se pere. Akrilne boje možemo tonirati više od 2000 nijansi.​

molerski%20radovi_1.1.jpg


Boja za vlažne zidove


Zaštita i dekoracija vlažnih unutrašnjih zidova i plafona. Za bojenje svih vrsta mineralnih maltera, vlaknasto-cemetnih ploča, betona, gipsano-kartonskih ploča, tapeta od staklenih vlakana, papirnih reljefnih tapeta i starih premaza u vlažnim stambenim prostorijama, podrumima, skloništima, na stepeništu…Bitno smanjen prodor vlage iz zida u prostor, odlično prijanjanje na vlažne zidove , odlično pokrivanje i izolacija fleka rastvorljivih u vodi,dobro se pere.

Boja za dečje sobe

Znači ako imate dečiju sobu ili ste skloni alergijama, koristiti cete takvu boju, koja sadrži ekološke materijale i kao takva nije štetna niti u kojem segmentu. Zaštita i dekoracija unutrašnjih zidova i plafona u dečjim sobama i drugim stambenim prostorijama kao što su hodnici, predsoblja, stepeništa, dnevne sobe itd.Bojenje svih vrsta mineralnih maltera, vlaknasto-cementnih ploča, betona, gipsano-kartonskih ploča, tapeta od staklenih vlakana, papirnih reljefnih tapeta i starih premaza.
Oslobođena svih štetnih sastojaka , što je čini pogodnom za nanošenje u prostorijama koje iziskuju visoke higijenske standarde (bolnice, vrtići, škole i sl.). Razrjeđuje se s vodom.

Latex boja

Sluzi kao zaštita i dekoracija vrlo opterećenih unutrašnjih zidova u predsobljima, hodnicima, stepeništima (bolnice, vrići, škole, stambeni blokovi itd. Pogodna je za bojenje svih vrsta mineralnih maltera, vlaknasto-cementnih ploča, betona, gipsano-kartonskih ploča, tapeta od staklenih vlakana, papirnih reljefnih tapeta i starih premaza.Može dobro da se pere , jednostavno čišćenje zidova, otporna na dezinfekciona sredstva,sjajan zavrsni izgled premaza.

Antimikrobna boja

Sluzi kao zaštita i dekoracija unutrašnjih zidova i plafona. Sadrži sredstvo neškodljivo za ljude koje sprečava razvoj algi i plesni.Pogodna za bojenje svih vrsta mineralnih maltera, vlaknasto-cemetnih ploča, betona, gipsano-kartonskih ploča, tapeta od staklenih vlakana, papirnih reljefnih tapeta i starih premaza u prostoru u kome postoji povećana opasnost od razvoja plesni i algi (objekti prehrambene industrije i zanatstva: ugostiteljski objekti, mlekare, pivare, pekare, menze,…)Ima odlično antimikrobno delovanje, odlična izolacija fleka rastvorljivih u vodi, može da se pere.

Antinikotinska boja

Sluzi kao zaštita i dekoracija unutrašnjih zidova i plafona. Pokriva i izoluje fleke koje nastaju zbog pušenja, izlivanja vode, od katrana, raznih ulja, požara, i sl. Ova vrsta fleka se rastvara u vodi pa ih voda u fazi sušenja izvlači na površinu, što znači da boje na vodenoj osnovi nisu pogodne za njihovo prekrivanje.
Pogodna je za bojenje svih vrsta mineralnih maltera, vlaknasto-cemetnih ploča, betona, gipsano-kartonskih ploča, tapeta od staklenih vlakana, papirnih reljefnih tapeta i starih premaza, koristi se za prostorije izložene jakom delovanju nikotina (caffe barovi, restorani, konobe i sl.)..Boja je bez agresivnog mirisa, odlična izolacija fleka rastvorljivih u vodi, moze da se pere.

molerski%20radovi_3.jpg


Sve sto biste trebali znati o bojama

Boje utiču na naše živote više nego što mislimo. Ulaskom u prostoriju, prvo primetimo boje, jer su baš one zaslužne za formiranje prostora, a tek onda oblike nameštaja koji je sadržajno upotpunjuje.
Boje mogu uticati na to hoćemo li u nekoj prostoriji boraviti više ili manje vremena, kako ćemo se u njoj osećati, zato je važno pronaći baš one boje i nijanse koje najbolje odgovaraju nama samima, ali i funkciji tog prostora.
Osim u dizajnu enterijera, boje deluju kao 'čarobni štapić' i u drugim aspektima dizajna i života uopšte. Međutim, pre nego što odlučite da ulepšate svoj prostor uz pomoć boje, važno je upoznati njena pravila. Odlučite li se za npr. plavu boju, to vam baš i neće olakšati izbor jer ljudsko oko razlikuje otprilike sedam miliona boja stoga je pojam 'plava' u stvari zajedničko ime mnoštva nijansi te popularne boje.

molerski%20radovi_2.jpg


SPEKTAR BOJA


Sve šeme boja koje su danas u upotrebi zasnivaju se na spektru boja za čiji je pronalazak zaslužan Isak Njutn, koji je u drugoj polovini 17. veka proveo zrak svetla kroz prizmu, pritom postigavši efekt sličan bojama duge. Nakraju je, spojivši dva kraja spektra, došao do ideje o krugu boja koji se sastoji od šest osnovnih boja (primarne i sekundarne). One svojim međusobnim miješanjem stvaraju nove boje (tercijarne).
Primarne boje jedine nisu formirane mešanjem drugih boja. To su veoma snažne boje: plava, crvena i žuta, čijim su kombinovanjem nastale sve ostale boje spektra.
Sekundarne boje nastale su od dve primarne boje. Narandžasta predstavlja spoj crvene i žute, zelena – plave i žute, a ljubičasta – plave i crvene.

Tercijarne boje


su narandžasto-crvena, narandžasto-žuta, žuto-zelena, plavo-zelena, plavo-ljubičasta i crveno-ljubičasta. Svaka od njih sastavljena je od jedne sekundarne i jedne primarne boje. Gore navedene su samo neke od mnoštva potencijalnih kombinacija.
'Temperatura' boje zavisi od njene pozicije na spektru. Plava, zelena i ljubičasta definišu se kao hladne, a crvena, narandžasta i žuta kao tople boje.

molerski%20radovi_4.jpg


ODABIR BOJA


Prilikom odabira boja koje će igrati glavnu ulogu u uređenju vašeg stambenog ili poslovnog prostora, potražite odgovore na sledeća pitanja:
Kakva je orijentacija prostora? Svetlo, bez obzira na to je li prirodno ili veštačko, veoma utiče na izgled boja. Ako je prostor okrenut prema severu, poželjno ga je urediti toplim bojama kako bi se ublažila hladnoća severne svetlosti. Isto tako, ako je prostor okrenut prema jugu, boje enterijera dobiti će topao odsjaj, što vam dopušta upotrebu hladnije šeme boja. Istočno ili zapadno svetlo svemu daje blagi crvenkasti ton.
Treba li veličinu prostora vizualno korigovati? Svetle i hladne boje čine da zidovi i objekti u prostoru izgledaju udaljeniji, stoga se koriste za vizuelno povećanje prostora. Tamne i tople boje prostoru daju ugođaj dobrodošlice, ali ga ujedno i smanjuju, stoga se pretežno koriste u velikim prostorima.
Koja je funkcija prostora? U spavaćoj ili dnevnoj sobi najprikladnija je upotreba neutralnih ili pastelnih boja, dok su primarne boje idealne za dečju sobu. Svetle nijanse plave ili zelene osvežiće kupatilo, dok će upotreba crvenih ili ljubičastih detalja u kuhinji podstreći vašu kreativnost.
Koliko vremena ćete provoditi u pojedinom prostoru? Ako ćete u prostoru boraviti duže vreme, nije preporučljivo da ga uredite agresivnim bojama poput npr. crvene ili žute. U tom slučaju, jarke boje koristite samo u detaljima.
Po uzoru na koji stil želite da uredite prostor? Tehnološki stil zahteva samo neutralne boje poput bele, sive i crne, dok klasični stilovi zahtevaju većinom tamnije i tople boje.
Hoće li se prostor koristiti više po danu ili noću? Svetlo ima veliki uticaj na boje. Za uređenje prostora koji će se koristiti pretežno noću, treba izabrati boje koje će izgledati dobro na veštačkoj svetlosti. Npr. ako u prostoru koristite jako osvetljenje, nije preporučljivo koristiti belu boju ili sjajne materijale poput satena.
Svaki izvor svetla menja naše viđenje boja unutar prostorije – svetlo obične sijalice svemu daje topao žućkasti preliv, dok je svetlo reflektorskih, halogenskih i fluorescentnih ekoloških sijalica hladno i belo pa i tople boje poput crvene obavija hladnim sjajem.

molerski%20radovi_1.jpg


SLAGANJE BOJA

Svaka boja spektra može se uklopiti u bezbroj zanimljivih šema. Neke od osnovnih kombinacija su: neutralna, monohromatska, harmonična i komplementarna.

Neutralna šema



je savršena podloga za izlaganje zanimljivih dodataka poput vaza ili slika, čija lepota će najviše doći do izražaja na neupadljivoj beloj ili bež podlozi. Upravo zato se za uređenje umetničkih galerija ili muzeja koristi ova elegantna šema. Neutralna šema zasniva se na upotrebi 'neboja' poput bele, crne, sive, smeđe i bež, stoga se za nju kaže da je karakteriše nedostatak boje.

Monohromatska šema


iako se zasniva na jednoj boji, može biti itekako zanimljiva. Upotrebite li nekoliko tonova iste boje, npr. svetlije i tamnije tonove zelene boje, te uz to dodate i različite teksture, rezultat će biti prostor koji je provokativan, ali ujedno i smirujući. Monohromatska šema može se koristiti u svim prostorijama, a idealna je za dnevnu ili spavaću sobu.


Harmonična šema



nastaje ako koristimo boje koje se nalaze jedna do druge na spektru boja, poput plave i zelene ili žute i narandžaste. Ova šema takođe se može koristiti u svim prostorijama, jer zahvaljujući nedostatku agresivnih kontrasta, deluje opuštajuće.




Komplementarna ili kontrastna šema


sastoji se od boja koje se na spektru nalaze jedna nasuprot druge, poput zelene i crvene ili žute i ljubičaste. Te dve boje su u prirodnom skladu te se savršeno nadopunjuju i ističu. Primera radi, crvena je primarna boja čiji je komplement zelena - sekundarna boja nastala spajanjem preostale dve primarne boje (žute i plave). Na ovaj način hladna zelena dovodi toplu crvenu u ravnotežu – spajajući je s ostale dve primarne boje spektra. Ova šema u kojoj se 'suprotnosti privlače' veoma je aktivna i stoga pogodna za prostore u kojima se boravi samo kraće vreme, npr. fast food restorane.

Želite li pronaći vašu idealnu šemu boja, inspiraciju potražite u prirodi, ona nas tokom cele godine daruje najlepšim bojama.
Zuta boja sunca ima poruku sjaja i svetlosti, podstice bolje raspolozenje i povecava optimizam,koriscenjem ove boje unosite pozitivnu atmosferu i osecaj sjaja.Zuta boja stimulise dobro raspolozenje,mentalnu energiju i jasnocu misli.
Crvena boja je snazna boja koja podstice na akciju,energiju, i uvek snazno iskace u odnosu na druge boje.Ako se osecate iscrpljeno i ne dostaje vam energije ovo je jedna od kombinacija koja mozete da unesete u svoj dom ali ne u velikim kolicinama kako ne bi izazvala radrazljivost ili hiperaktivnost ,kao kod dece.
Zelena boja podstice rast i razvoj,ona se koristi za podsticanje i pozitivnu energiju. Ova boja se nalazi izmedju toplog i hladnog spektra boja, koristi se za spavace sobe, kuhinje u razlicitim nijansama, i ne preporucuje se za sobe gde ima prevelike dinamike.
Bela boja je osnova i pomaze u isticanju drugih boja, to je boja cistoce i jako cesto se koristi u hodnicima, ali i u prostorijama u kojima se duze boravi predlazemo kombinaciju boja sa belom.
Crna boja, jako impesivna boja, ako se koristi u kombinacijama moze stvoriti impresivnu podlogu ili pozadinu za druge boje. Ako se pretera moze delovati jako depresivno, nije povoljna za decije sobe, ali je povoljna za velike prostorije ili za jedan zid koji koji moze da izdvoji deo prostora kao celinu.
Siva boja je boja ravnoteze i kompromisa,ali sa cesto koristi za poslovne prostore jer daje dozu ozbiljnosti i formalnosti, preporucujemo da je koristite za kancelarije, radne sobe ili u prostorijama gde se obavljaju poslovne aktivnosti.
Plava boja je boja koja smanjuje napetost, stres, a podstice mudrost , preporucujemo da se koristi u spavacim sobama, decijim sobama.Ova boja se ne preporucuja u dnevnom boravku i u kuhinji.
Ljubicasta boja, tamniji ton ljubicaste boje se preporucuje za spavace sobe, a svetliji ton za dnevne sobe ili sobe gde je dinamika najveca.Ljubicasta boja se povezuje sa meditacijom i postenjem.
Roza boja je smirujuca,izuzetno zenstvena boja koja pojacava romantiku i deciju razigranost, preporucuje se za decije sobe i spavace sobe.
 
Natrag
Top