Mogućnosti fizio- i balneoterapije kod bolesnika sa lumbalnim bolnim sindromom

Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
Mogućnosti fizio- i balneoterapije kod bolesnika sa lumbalnim bolnim sindromom






SAŽETAK
U ovom diplomskom / specijalističkom radu željeli smo ukazati na kompleksnost lumbosakralnog bolnog sindroma, kao jednog od najčeš ćih bolnih sindroma današnjice.
Osim čisto stručnih aspekata u pogledu dijagnostike, liječenja i rehabilitacije lumbosakralnog sindroma, različ itim vidovima fizioterapije dat je osvrt na mogućnosti terapijske vrijednosti mineralne vode Banja „Slatina" sa svim procedurama koje ona nudi.
Navedeni rad je urađen tako da ima petnaest odvojenih cjelina, koje sve zajedno nude jedinstven pregled činjenica vezanih za ovaj zdravstveni problem, od anatomskih, patofizioloških, dijagnostičkih i terapijskih, pa do činjenica vezanih za samu ponudu fizikalnih i balneo procedura koje se koriste u svrhu rehabilitacije oboljelih i povrijeđenih.
Akcenat je na kineziterapiji, kao centralnoj disciplini u fizikalnoj medicini i rehabilitaciji, ali nisu zapostavljeni ni ostali vidovi fizioterapije.
Pored kineziterapije dat je pregled balneoterapijskih procedura koje se trenutno koriste u Banji Slatina.
U poglavlju «14. Rezultati» dat je osvrt na statistički pregled pacijenata koji su lije čeni i rehabilitovani u Banji Slatina tokom protekle godine.


1. UVOD
Lumbosakralni bolni sindrom kao najčešća bolna manifestacija savremenog čovjeka zaokuplja pažnju brojnih istraživača.Uobičajeni predmeti istraživanja su prevencija, dijagnostika, liječ enje i rehab ilitacija ove bolne manifestacije.
Lumbosakralni bolni sindrom predstavlja najčešći uzrok hroničnih tegoba (bolova) kod osoba starijih od 45 godina. Statistički je utvrđeno da oko 80% ljudi, u toku svog života, pati od bolova u donjem dijelu leđa, koji su najčešće toliko jaki da onemogu ćavaju redovni posao, pa čak i normalnu dnevnu aktivnost.1 Liječenje ovog oboljenja je kompleksno i u njegovoj terapiji se upotrebljavaju razne metode, a 5% ovih pacijenata predstavljaju kandidate za operativni zahvat.2,3,4,1
Pod lumbalnim bolnim sindromom se podrazumijevaju bolovi i ostale tegobe koji remete normalnu funkciju lumbosakralnog dijela kičmenog stuba.6,7 Pod ovim pojmom su obuhvać eni sljede ći nazivi: lumbago, išijas, lumbalna išijalgija, lumbalna diskopatija, spondiloza i sl.
Akutni bol u donjem dijelu leđa često se širi u^jedan ili oba donja ekstremiteta ili prema lateralnim dijelovima lumbosakralne regije. On je najčešće prouzrokovan akutnom traumom ili inflamacijom nervnih korjenova i okolnog vezivnog tkiva, zatim mišića, tijela kičmenih pršljenova, hrskavice zglobova, zglobnih nastavaka (faset zglobova), i na kraju prednjeg i zadnjeg longitudinalnog ligamenta. Svi ovi nabrojani tkivni elementi lumbosakralne kič me su vrlo senzibilni i njihova čak i manja povreda može da prouzrokuje vrlo jak bol.2,3,7
U biomehani čkom tumač enju etiopatogentskih faktora u nastajanju lumbalnog sindroma naro čit značaj se pridaje mehaničkom opterećenju tog segmenta ki čmenog stuba. Držanje tijela za vrijeme stajanja, sjedenja ili ležanja veoma je bitno za lokomotorni aparat. Kičmeni stub ima važnu ulogu u pravilnom držanju tijela.
Postoje mnoge tegobe koje su posljedica nepravilnog držanja kičmenog stuba pri hodu, stajanju ili radu.
Podaci iz literature ukazuju da se oko 25% svih reumatskih bolesnika žali na lumbosakralni bolni sindrom, ili svaka četvrta osoba.2,6,X Obzirom na veliku učestalost, sve kombinacije liječenja su značajne u zavisnosti od procjene osjetitivnog statusa bolesnika, a naš značaj je da ukažemo na mogućnosti postulata fizioterapije sa balneoterapijskim resursima termomineralne vode Banje Slatina.
Poentu u radu dali smo kineziterapijskom i hidrokineziterapijskom tretmanu koristeći najnovija literalna saznanja iz svih oblasti ove medicinske discipline.19,20,21.
2. CILJ RADA

  • Primarni cilj ovoga rada je da utvrdimo mogu ćnosti fizioterapije i balneoterapije kod bolesnika sa lumbalnim bolnim sindromom, istražujući sve mogućnosti fizikalne medicine i rehabilitacije, kao i sve prirodne geotermalne blagodati Banje Slatina,
  • Željeli smo ukazati na rehabilitacione procedure i postupke koji se najčešće primjenjuju u liječenju i rehabilitovanju bolesnika sa lumbalnim bolnim sindromom, a koji su od veoma bitne važnosti kod multidisciplinarnog pristupa u planiranju i provođenju terapijskih tretmana,
  • U ovom radu takođe smo željeli ukazati na prednosti kombinovanja klasične fizikalne terapije sa balneoterapijom,
  • U poglavljima koja govore o određ enim vrstama terapija, željeli smo ukazati na pojedinačne vrijednosti svih fizioterapijskih i balneoterapijskih procedura.
  • Statističkim pokazateljima željeli smo ukazati na raznolikost po pitanju polnih i dobnih grupa, socijalnih kategorija, zanimanja osoba liječenih i rehabilitiranih na našoj instituciji, kako bismo skrenuli pažnju na mogućnosti, uspješnost i raznovrsnost terapijkih procedura i u opšte ponuda koje Banja „Slatina" nudi.
Lumbosakralna regjja je kompleksna regja sastavljena iz više komponenti. Sve one su uvezane u jednu cjelinu koja je opet u neraskidivoj vezi sa svim ostalim regjama i sistemima ljudskog organizma
Lumbalni dio kičmenog stuba predstavlja završni dio osovinskog skeleta i ima raznovrsne funkcije u organizmu.
Gledano u cjelini, građa ovoga dijela organizma je prilagođena njegovoj osnovnoj ulozi. Počev od grudnog dijela kičme pa do završetka, poprečni presjek pršljenova lumbalne regije se povećava. Kako je osnovna uloga ovog dijela skeleta da podupire i nosi težinu gornjeg dijela tijela koju ravnomjerno prenosi na karlični pojas i donje ekstremitete, povećanje površine pršljenova je u funkciji podnošenja i amortizovanja sve većeg statičkog opterećenja Pošto za ovaj dio kičme nisu pripojena rebra, lumbalna regija ima relativno širok obim pokreta. Sa druge strane, lumbalni dio kičme služi za smještaj caudae equinae kao završnog dijela kičmene moždine iz koje se izdvajaju nervi koji inervišu lumbalnu regiju i donje ekstremitete. Od svih elemenata lumbosakralne regije, svakako, oni koji nas najviše interesuju su vezani za lokomotorni sistem i vezani su za već pomenute uloge potpore, ravnomjernog prenosa težine, te amortizovanja statičkog opterećenja
Tu spadaju:

  • Pripadajući dio kičmenog stuba sa svim svojim koštanim elementima, zatim međupršljenskim kolutima, fibroznim trakama koje se protežu duž cijelog kičmenog stuba, zglobovima pršljenskih nastavaka, te posebnim međupršljenskim vezama,
  • Mišićni elementi, gdj e spadaju mišić i podijeljeni po dubini u dva sloja, a opet svaki od njih u tri sloja,
  • Nervni elementi kičmenog kanala, gdje spada kičmena moždina, ovojnice i ki čmeni živci koji izlaze iz međupršljenskog otvora.

 
Natrag
Top