Moguće odloženo plaćanje kredita do 24 meseci

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Moguće odloženo plaćanje kredita do 24 meseci


Premijer Srbije Mirko Cvetković izjavio je danas da će svi građani koji to žele moći da odlože plaćanje svojih dugoročnih kredita do 24 meseca.

v202612p0.jpg


Šoškić, Cvetković, Dugalić (Beta)



Cvetković je na konferenciji za novinare u Vladi Srbije kazao da će građani u tom periodu plaćati samo kamatu.

On je dodao da će prosečno umanjenje rate po korisniku biti oko 5.012 dinara (50 evra).


Ukupan iznos potencijalnog reprograma je oko 2,26 milijardi dinara, rekao je on i dodao da su procene da će ovu meru koristiti oko pola miliona ljudi.


Cvetković je naglasio da ova mera, što se tiče vlade, može da se primenjuje odmah.


Premijer je najavio da vlada priprema program kriznih mera i za privredu koji će predvideti i olakšice otplate kredita preduzeća.


"Još se prikupljaju predlozi kako da se reprogramiraju kreditne obaveze preduzeća i to će biti deo sveobuhvatnog programa antikriznih mera", rekao je Cvetković.


Generalni sekretar Udruženja banaka Srbije Veroljub Dugalić je kazao da će program mera biti bankama dostavljen sutra, nakon sednice Upravnog odbora UBS.


On je rekao da taj program za banke nije obavezujući, ali je izrazio očekivanje da će ga sve banke prihvatiti.


Cvetković je rekao da je 11 velikih banaka već podržalo program odlaganja otplate kredita i dodao da građani koji ispunjavaju uslove za odlaganje izmirenja glavnice duga treba da dobro procene da li će tu mogućnost iskoristiti.


On je istakao da očekuje da će za dve godine standard građana biti mnogo bolji nego danas.


Kako je rečeno na konferenciji, reprogram se neće odnositi na subvencionisane gotovinske i potrošačke kredite, kredite koji već imaju grejs period i kod kojih je već izvršen reprogram.


Programom je predviđeno da reprogram mogu da koriste korisnici dugoročnih kredita koji imaju rok otplate duži od 12 meseci, kod kojih je platežna sposobnost privremeno umanjena, koji su u docnji ne dužoj od 180 dana i korisnici kredita čija je otplata počela pre 31. decembra 2010. godine.


Dugalić je naveo da bi reprogramom kredita mogla da bude odložena otplata ukupno 328.000 kredita građana, od čega su 72.000 potrošački, 13.000 krediti za adaptaciju, 68.000 su stambeni, a 16.000 poljoprivredni krediti.


Dugalić izjavio je da oko 451.000 kredita građana ispunjava uslove da budu reprogramirani.


Uslovima reprograma je predviđeno da se tokom grejs perioda plaća kamata, osim u slučajevima kada je korisnik ostao bez posla, u kom slučaju banka obračunava kamatu u grejs periodu i pripisuje je glavnici.


Za kredite kod kojih je rok otplate do 36 meseci, grejs period ne može biti duži od 50 odsto preostalog roka otplate kredita.


Nije dozvoljeno ni dodatno zaduživanje korisnika kredita koji su u docnji dužoj od 90 dana u toku trajanja grejs perioda.


Cvetković je odbacio ocene da će građanima rate biti znatno veće nakon grejs perioda, navodeći da se u tom periodu plaća kamata i dodao da je ovo prva mera koja će dovesti do povećanja standarda građana.


Guverner Narodne banke Srbije (NBS) Dejan Šoškić je rekao da će mere kojima se građanima omogućava da odlože otplatu kredita doprineti očuvanju srednjoročne i dugoročne finansijske stabilnosti u zemlji.


Šoškić je objasnio da je centralna banka podržala program reprograma kredita promenom propisa koji će omogućiti drugačiju klasifikaciju rizičnih kredita, kao i udeo mesečne rate kredita u mesečnim primanjima korisnika pozajmice.


Taj udeo, kako je dodao, obračunavaće u odnosu na potrošačku korpu.


Uslov je da građani redovno izmire minimum tri kreditne rate.


Građanima će, kako je naglasio guverner, biti omogućeno i da depozite koje su položili u bankama kao obezbeđenje za potrošačke kredite, iskoriste za umanjenje glavnice duga a samim tim i za smanjenje njihovih mesečnih rata.


Prema Šoškiću, biće omogućeno i bankama da klasifikaciju potraživanja od građana vrše samo na osnovu njihove docnje u plaćanju, u poslednjih 12 meseci.


Međutum, kako je istakao, ta docnja će se, ipak, uzimati u obzir prilikom određivanja kreditnog potencijala dužnika.


Guverner je rekao da je do sada dozvoljena visina zaduženja po kreditima bila određivana procentualno u odnosu na visinu zarade, nezavisno od njenog iznosa.


Prema novoj regulativi uzima se u obzir koliko je sredstava potrebe za normalno podmirivanje drugih obaveza građana i izuzimanjem tog dela računa se koliko je moguće opteretiti zaradu kreditom.


Na pitanje novinara da li je ovaj program "mač sa dve oštrice" jer će nakon proteka dve godine dovesti do još većih problema u otplati kredita, Šoškić je rekao da svakako u ovakvim situacijama treba biti obazriv.


"Verujem da obe ugovorne strane, a to su država i banke, imaju interes da bude obezbeđena srednjeročna i dugoročna finansijska stabilnost dužnika i ne dovede u pitanje redovno izmirivanje obaveza u narednom periodu", zaključio je guverner NBS.


Današnja odluka Izvršnog odbora NBS da poveća referentnu kamatnu stopu na 12,50 odsto, prema rečima Šoškića, doprineće rastu kamata na kredite koje se usklađuju sa tom stopom.


(agencije/MONDO)


 
Član
Učlanjen(a)
30.10.2009
Poruka
1.859
Pa ovima na gore prikazanoj slici ni zene ne veruju kod kuce,izgledaju kao oni mapetovci na balkonu(ko da su pobegli grobaru sa lopate)...
 
Natrag
Top