Moguća stabilizacija kursa dinara prema evru

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Moguća stabilizacija kursa dinara prema evru



36523.jpg


BEOGRAD - Ministar poljoprivrede i trgovine Dušan Petrović i guverner Narodne banke Srbije (NBS) Dejan Šoškić izrazili su očekivanje da bi u narednom periodu mogla da nastupi određena stabilizacija kursa dinara prema evru i negirali da je bilo pritisaka na NBS iz vlade i predsedništva u vezi sa kursom.

Šoškić je, gostujući sinoć u emisiji "Utisak nedelje", na Televiziji B92 objasnio i da razgovori guvernera s predsednikom Srbije i vladom nisu neuobičajeni i da tom prilikom ništa nije traženo od NBS, već su samo razmenjena mišljenja o očekivanjima pred nama, o tome kakva je monetarna politika.

On je istakao da su u prethodnom periodu nepovoljne vesti kao što je zaustavljanje aranžmana s MMF-om i povlačenje "Ju Es Stila" izazvale rezervu investitora i uticale na devizno tržište, ali su se neizvesnosti na tržištu iscrpele, kao i da je kandidatura Srbije za članstvo u EU pozitivna vest.

Guverner je napomenuo da promena kursa može uticati na cene, odnosno da se deo pada dinara prenosi i na cene, ali da bi to trebalo da bude samo u onoj srazmeri u kojoj u određenom proizvodu učestvuju uvozne komponente.

Prema rečima Šoškića, slabljenjem domaće valute pogođeni su deo građana i privrede koji imaju obaveze u devizama, kao i uvoznici, a koristi ima najzdraviji deo privrede - izvoznici koji "koriste domaće inpute" i domaću radnu snagu.

Guverner je naveo i da je u protekla dva meseca dinar oslabio između 4,3 i 4,5 odsto, što nije neuobičajeno u režimu fluktuirajućeg deviznog kursa i dodao da NBS nema mandat da fiksira kurs ili brani njegov određeni nivo.

On je ukazao da su preduslovi za uvođenje fiksnog kursa otklanjanje spoljnotrgovinskog i budžetskog deficita i rasta javnog duga i da prerano uvođenje fikasnog kursa ima visoku cenu finansiranja iz deviznih rezervi i nosi veći rizik od uticaja spoljnih ekonomskih kriza.

Šoškić je napomenuo i da je u januaru međugodišnja inflacija bila 5,6 odsto, a da će u februaru biti pet odsto ili malo ispod toga.

36524.jpg


Petrović negirao da su predsednik države ili vlade vršili pritisak na guvernera NBS da se kurs dinara stabilizuje, dodajući da je to "konstrukcija koja nema nikakvo utemeljenje u životu" i "nema veze s realnošću".

Petrović, koji je i potpredsednik Demokratske stranke, istakao je da kretanje kursa i njegovo zauzdavanje nemaju nikakve veze s predstojećim izborima. On je izrazio uverenje da će kurs biti stabilizovan i to sudeći prema izvozu poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, gde "stvari stoje vrlo dobro", kao i domaćim i stranim investicijama koje kontinuirano stižu u
Srbiju.

On je kao primer naveo da je jedan veliki investitor ("Kampina" - Campina) još pre objavljivanja odluke o dodeljivanju statusa kandidata Srbiji najavio da će kupiti najveću mlekaru ("Imlek") u našoj zemlji , a vrednost te transakcije je nekoliko stotina miliona evra.

"Ne vidim nikakva kataklizmična dešavanja, više je loših vesti i predviđanja u novinama, nego u životu", kazao je on, dodajući da nema dileme da stotine hiljada porodica u Srbiji žive loše i svakog meseca imaju probleme sa svojim kućnim budžetom.

Petrović je istakao da teret krize mora biti pravilno raspoređen, a najugroženiji slojevi stanovništva zaštićeni , podsećajući da je vlada krajem prošle godine donela uredbu o ograničavanju trgovačke marže na 10 odsto za određeni broj osnovnih životnih namirnica.

"Ta odluka, pre svega, ide građanima na ruku, o kojima država, pre svega, treba da se stara kako na kratak, tako i duži rok", naveo je on i naglasio da "država mora da donese odluku šta je linija odbrane u uslovima krize" i sistematično štiti elementarni standard građana, bez ugrožavanja bilo čijih legitimnih poslovnih interesa.

Petrović je istakao da su cene osnovnih životnih namirnica - hleba, mesa, šećera, mleka, ulja, brašna, mleka stabilne, a poskupela je uvozna roba.

On je naveo da je, pored građana, i ogroman broj preduzeća veoma zadužen i ima problema zbog kursa, pa je važno da centralna banka, ministarstva finansija i ekonomije korak po korak dođu do ključa za stabilizaciju prilika, a posle toga i način "kako da uđemo u ozbiljan rast."

Petrović je kazao i da nije čuo da se priča o smeni guvernera NBS, niti da "bilo ko dovodi u pitanje njegovu poziciju", ističući da nema pravo da ocenjuje rad guvernera, ni NBS koja je nezavisna institucija.

Tanjug

 
Natrag
Top